1917 kandiduje na pozici filmu roku a sahá po statusu jednoho z nejlepších válečných filmů vůbec

27. 11. 2019 13 819×284 světlý/tmavý vzhled

První světová válka sice proběhla jen nějakých 25 let před tou druhou a nabídla často mnohem děsivější bitvy. I přesto se ale jen málokdy stane námětem filmu, hry, či seriálu. To se ale změnilo s příchodem filmu 1917 z rukou Sama Mendese  .

Tento snímek má sice světovou premiéru až 25. prosince a u nás se na něj podíváme dokonce až 30. ledna, nic to ale nemění na tom, že první recenze jsou tady, a kdybych z nich měl vybrat jedno slovo, které mají společné, tak půjde o "úchvatné".

To by ale celé shrnutí bylo poněkud rychle za námi, a duo hlavních postav v podání George MacKaye   a Dean-Charlese Chapmana   si zaslouží více. Takže se ponořme o něco málo hlouběji.

Nejvíce se momentálně mluví o způsobu, jakým byl film vytvořen, protože výsledný produkt nám představuje jednolitý záběr o délce necelých dvou hodin. Film samozřejmě byl natočen po částech, ale skvělá práce v postprodukci ukovala něco prostě a jednoduše... úchvatného.

Tím ale ani zdaleka ódy nekončí. Ve skutečnosti pokračují přes dvojici hlavních postav, ke kterým si díky jejich výkonu dokážeme vytvořit vztah téměř okamžitě a chemie mezi nimi je opět úchvatná. Jako doplnění jejich vztahu pak slouží úchvatné scenérie a kontrast mezi nimi, tichem a bouří.

A aby atmosféra byla opravdu tím nejsilnějším jádrem, tak se většina druhé poloviny odehraje téměř bez jakýchkoliv dialogů. To vše pak dokresluje i soundtrack. Jeho síla totiž tkví i v tom, že není ani moc tichý, ani příliš hlučný, je prostě tak akorát... úchvatný.

Ano, tohle slovo se opravdu proplétá skrze celý film 1917, někteří sice sahají po kritice v podobě, že snímek neukazuje tolik hrůz z První světové války, kolik by mohl. Pořád si ale musíme uvědomit, že jde o filmovou adaptaci scénáře inspirovaného skutečnou událostí se snahou získat hodnocení PG-13.

1917 se ukázalo dalším trailerem, pohleďte na horory války ve filmu, který bude bez střihu

1917 bohužel nakonec dostalo razítko s písmenem "R". Každopádně ale půjde o silného kandidáta na film roku, a pokud mu nepřistane alespoň pět nominací na Oscara, tak je něco opravdu špatně.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (2 komentáře)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: