Bradavice, jak je neznáte. Povíme, jaká místa z knižní školy čar a kouzel filmové verze vynechaly

2. 1. 2020 6 096×82 světlý/tmavý vzhled

Jak asi víte, knižní verze příběhů Harryho Pottera je rozsáhlejší a bohatší na detaily – už dříve jsme ostatně na našem webu psali třeba o celých dějových linkách, které se do filmů nedostaly. Dnes se zase budeme věnovat vynechaným zajímavým místům z bradavické školy čar a kouzel.

1) Učebna dějin čar kouzel

Začneme tím, jehož vypuštění nás mrzí nejméně. V učebně kouzelnické historie totiž naši hrdinové strávili spoustu mimořádně úmorných hodin. Učitel Cuthbert Binns totiž vypráví tak monotónním hlasem, že většina studentů jeho hodiny jednoduše prospí.

Proč bychom chtěli něco takového vidět i ve filmu? Ze dvou důvodů: jedním je zlomyslné potěšení z toho, že i žáci bradavické školy čar a kouzel občas musejí přetrpět nudné předměty, druhým pak fakt, že je profesor Binns duch. Do hodiny mívá ve zvyku projít přímo skrze zeď a tabuli.

2) Kuchyně

Důležitější roli už hraje v příbězích o Harrym Potterovi bradavická kuchyně. Zajímalo vás někdy, jak se připravuje všechno to jídlo, které pak studenti a učitelé snědí na velkých hostinách? Přímo pod velkou síní se nachází stejně prostorná místnost, v níž pokrmy vaří, pečou či smaží domácí skřítci.

Harry Potter: I magie má svoje limity. Vysvětlíme, co všechno kouzla nedokáží

V knižním Ohnivém poháru 78 % se do kuchyně vydala Hermiona, aby skřítky přesvědčila, že mají za svou tvrdou práci žádat spravedlivou mzdu. Setkala se tam také s Dobbym, který už zaplaceno jako jediný dostával – a proto se na něj ostatní dívali svrchu. Stoly uvnitř kuchyně mají zajímavou funkci. Když na ně položíte jídlo, transportuje se přímo nahoru do velké síně.

3) Společenská místnost Havraspáru

Filmoví fanoušci si jistě vzpomenou, že jsme s našimi hrdiny navštívili dvě ze čtyř společenských místností v Bradavicích. Pochopitelně do té nebelvírské, ale také do zmijozelské, kam se Harry a Ron proplížili v Tajemné komnatě 77 %. Knižní čtenáři však vědí i to, jak vypadá společenská místnost Havraspáru.

Podobně jako ta nebelvírská se nachází ve věži a vstoupit do ní můžete, jen pokud uhodnete hádanku. To zpravidla zvládnou jen havraspárští, podařilo se to ale i profesorce McGonagallové. Ta vpustila dovnitř jednoho ze smrtijedů, který jí pak v hádce plivl do tváře.

Tím ale rozzuřil Harryho, který se opodál skrýval pod svým pláštěm. Mladý kouzelník pak překvapeného Voldemortova pohůnka zasáhl kletbou Cruciatus.

4) Kentaurova učebna

Poté, co Dolores Umbridgeová znemožnila profesorce Trellawneyové pokračovat ve výuce jasnovidectví, staral se o předmět kentaur Firenze. Ten byl kvůli tomu svým lidem vyhoštěn z lesa a navíc nebyl schopen se svým koňským tělem vyšplhat schody do učebny své předchůdkyně.

Harry Potter: 10 nejlepších scén z filmů, které nenajdete v knižní předloze

Brumbál proto očaroval jednu učebnu v přízemí tak, aby připomínala les, pro kentaura přirozené prostředí. Na stropě pak Firenze mohl promítat hvězdnou oblohu. Dodnes nás trochu mrzí, že se toto unikátní místo ve filmové verzi Harryho Pottera nikdy neukázalo.

5) Prostorná kobka

Uvnitř bradavického podzemí se konala oslava úmrtí skoro bezhlavého Nicka, který si připomínal půl milénia od chvíle, kdy mu krkem projela tupá sekera. Podávalo se jen zatuchlé, plesnivé jídlo, jehož silné aroma téměř stačí k tomu, aby si duchové uvědomili jeho chuť. Téměř.

Bylo by určitě zábavné mrknout se na tuhle zvláštní party i ve filmu, i když samozřejmě chápeme, proč byla scéna v adaptaci vynechána. Pro zbytek děje série má totiž jenom minimální důležitost.

BONUS) Nemocnice sv. Munga

Poslední z míst, které si dnes zmíníme, se nenachází v Bradavicích. Knižní verze Harryho Pottera nás hned několikrát zavedla do nemocnice svatého Munga, kde jsme například znovu potkali Zlatoslava Lockharta z Tajemné komnaty, který si omylem sám vymazal paměť.

Harry Potter: Ukážeme, jak dnes vypadají herci z Kamene mudrců. Povíme také, co dělají

Nahlédli jsme pod pokličku zeleně oděným lékouzelníkům, kteří se musejí potýkat třeba s pacienty, jimž narostl chobot. No a hlavně jsme se stali svědky dojemné návštěvy Nevilla Longbottoma u jeho rodičů. Ti nepoznávají vlastního syna, neboť na nich zanechalo trvalé následky mučení ze strany Bellatrix Lestrangeové.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: