Harry Potter: 10 nejlepších scén z filmů, které nenajdete v knižní předloze

Datum vydání 5. 12. 2019Shlédnutí 11 761×Sdílení článku127Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Sestavit žebříček toho nejzajímavějšího, co adaptace knih J. K. Rowling   vynechaly, je poměrně jednoduchý úkol. Věděli jste ale, že tvůrci filmů také řadu velmi povedených scén přidali? Pokud nám to nevěříte, přesvědčte se sami nad následujícím seznamem deseti nejlepších momentů z Harryho Pottera, které v knihách nenajdete.

1) Smutek nad Brumbálem

„Avada kedavra!“ ozvalo se z vrcholu věže a milovaný ředitel bradavické školy čar a kouzel se zřítil dolů mrtvý. V knihách se následně rozpoutala šarvátka mezi utíkajícími smrtijedy a obránci školy a s Brumbálem se hrdinové rozloučili až během pohřbu, který se ve filmu neobjevil.

Zato jsme se tam dočkali dojemné scény, v níž se studenti i učitelé shromáždí okolo nehybného těla a pozdvihnou své hůlky. Na jejich špičkách se pak rozsvítí drobná světélka, jejichž spojená záře smaže z nebe Voldemortovo triumfální znamení zla.

2) Hermiona maže vzpomínky

A s dojemnými scénami ještě nekončíme. Knižní Hermiona sice zmínila, že musela vlastním rodičům pro jejich bezpečí vymazat paměť, neviděli jsme ji ale přímo při tom. Ve filmové verzi se jí ale zlomí hlas, když odpovídá své matce předtím, než zamíří do obývacího pokoje.

Co víc, jakmile Hermiona sešle kouzlo, začne mizet ze všech fotek v místnosti. Jakoby se jí přímo před očima rozplývala celá její minulost.

3) Harry versus Voldemort

Bitva o Bradavice je na filmovém plátně o poznání velkolepější, než na stránkách knížek. Zvlášť třeba scéna, v níž musí ústřední trio přeběhnout přes nádvoří plné nebezpečných bytostí patří mezi vůbec nejpůsobivější okamžiky celé série. Harry, Ron a Hermiona se v ní znovu potkávají se svými starými nepřáteli – trollem, respektive obrem, pavouky a mozkomory.

Zmínit ale musíme i souboj mezi Harrym a Voldemortem, během kterého dvojice postupně proletí celým areálem školy čar a kouzel za zběsilého mávání hůlkami. Konfrontace je daleko akčnější, než poměrně fádní střetnutí z předlohy.

4) Víc prostoru pro Bellatrix

V knihách postupně poznáme mnoho přisluhovačů Pána zla. Šedohřbet, Dolohov, Macnair… padouchů je hodně a všichni by se do filmů jen sotva vešli, pokud by měli dostat nějakou výraznější roli. Tvůrci tento problém vyřešili jednoduše. Dali více prostoru vůbec nejděsivější Voldemortově služebnici, Bellatrix Lestrangeové.

Té propůjčila herečka Helena Bonham Carter   své unikátní charisma, takže možná i vám běhal mráz po zádech, když se podlá čarodějka radovala třeba ze smrti svého bratrance Siriuse.

5) Bez Rona

Když se Ron pod vlivem viteálu rozhodl opustit své přátele, cestovali nějakou dobu Harry a Hermiona pouze spolu. Ve filmové verzi přitom došlo k tanci, kdy hrdinové na prchavý okamžik zapomněli na své strasti. Sama autorka knižní předlohy si tuto přidanou scénu oblíbila.

Její melancholický tón se k atmosféře sedmého filmu opravdu hodí, zvlášť když uvážíme, že předchází dalšímu dojemnému okamžiku u hrobu Harryho rodičů.

6) Hagridův návrat

Jak si asi vzpomenete, Voldemort kdysi zamlada svalil na Hagrida vinu, když otevřel Tajemnou komnatu. Dobromyslný obr se tak znovu ocitl v podezření, když začal ve druhém roce Harryho školní docházky studenty napadat bazilišek. Nakonec ho dokonce zavřeli do Azkabanu.

Jak ve filmu, tak v knize je nakonec samozřejmě Hagridovo jméno očištěno. Adaptace ale nespravedlivě obviněnému bradavickému šafáři dopřála i potlesk vestoje, když kvůli Errolovi dorazil zpět domů se zpožděním. Přidali se dokonce i skoro všichni ze Zmijozelu. Hagrid si podobné zadostiučinění rozhodně zasloužil.

7) Hned několik scén se Siriusem

Role Siriuse Blacka ve filmové sérii je sice krapet menší, než v předloze, některé konkrétní scény se ale přeci jen podařilo tvůrcům adaptací vylepšit. Přidali třeba dojemný rozhovor Siriuse s Harrym v závěru Vězně z Azkabanu 85 % poté, co jej hrdinové osvobodí.

Zmínit musíme také ránu pěstí, kterou uštědří Sirius Luciusovi Malfoyovi v závěru Fénixova řádu 80 %. Fyzické násilí totiž jsme čaroděje mockrát používat neviděli. Dojemný je také následující moment, v němž si Sirius Harryho těsně před smrtí v zápalu boje splete s jeho otcem Jamesem.

8) Harry se setkává se Snapem

V knižních Relikviích smrti Harry potká Snapa až ve chvíli, kdy je domnělý zrádce zavražděn lordem Voldemortem a my se dozvídáme, že byl ve skutečnosti celou dobu dvojitým agentem. Film nám oproti tomu dopřeje konfrontaci mezi Harrym a Snapem ještě před začátkem bitvy o Bradavice.

Výsledkem je duel s profesorkou McGonagallovou, během kterého Snape přesměruje útoky své kolegyně tak, aby zasáhly jeho smrtijedy. Chytré!

9) Ron se učí tancovat

A když už jsme zmínili McGonagallovou, nesmíme zapomenout ani na skvělou scénu z Ohnivého poháru 78 %. V ní totiž profesorka netančí s nikým jiným, než s Ronem Weasleym. Ten se snaží tvářit co nejdůstojněji, zatímco se mu posmívá Harry a hlavně potměšilí bratři Fred a George.

10) Humor

A vtipných okamžiků bychom mohli vzpomenout ještě mnohem, mnohem více. Rona, který se probudí ve Vězni z Azkabanu zděšením a následně zase usne, přiznání McGonagallové, že vždycky toužila vyzkoušet kouzlo probouzející bradavické sochy. Nebo třeba zhnusená reakce Snapa, který přizná, že se mu chce zvracet, když objeví jednu z Harryho příjemných vzpomínek.

Zkrátka a dobře, i toho nejzapřisáhlejšího knihomola občas čeká při sledování filmů velmi příjemné překvapení.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
FilmHarmonie 2023