Smrt si vás najde na Zimohradu. Povíme, kolik životů vyhaslo v celém seriálu Hra o trůny

9. 12. 2019 4 046×32 světlý/tmavý vzhled

Americký Washington Post si dal tu práci, že zaznamenal veškeré smrti, k nimž v seriálu Hra o trůny 91 % došlo na plátně – a to napříč všemi osmi sezónami. Nemluvíme teď jenom o lidech. V infografice najdete třeba i nebohou ústřici, kterou zabila Arya Stark v páté sezóně. Zaznamenány byly dokonce i všechny případy zničení nemrtvých, přestože by se jako smrti asi počítat neměly.

Co zajímavého nám data prozrazují? Třeba to, že je nejnebezpečnějším místem v celém Západozemí s velkým náskokem Zimohrad. V sídle Starků totiž zahynulo napříč sezónami 3709 tvorů, z nichž mnozí ale samozřejmě patřili k nemyslícím hordám Nočního krále. Jelikož tvůrci infografiky napočítali celkem 6887 smrtí, připadá jich na severskou pevnost víc než polovina.

Oheň na křídlech: Vybrali jsme 10 nejnebezpečnějších draků filmové historie

Druhým nejnebezpečnějším místem Sedmi království se stalo asi nepřekvapivě Královo přístaviště. Ne kvůli všem těm zradám a popravám, dokonce ani ne vinou Cerseiina teroristického útoku na Baelorovo septum. Zatímco výbuch zeleného ohně sežehl 198 lidí, Drogonovy plameny v osmé sezóně před našima očima zpopelnily 1020 osob.

Obří černý drak je mimochodem nejefektivnějším zabijákem vůbec, a to se 1426 oběťmi. V překvapivě těsném závěsu ho následuje Arya Stark. Ta totiž probodla Nočního krále a způsobila tím rozpad jeho armády, čímž si vysloužila 1214 zářezů během jediné epizody. Zbývajících 64 už poctivě sesbírala napříč sezónami, třeba i zabitím holuba v první řadě či již zmíněným vykucháním ústřice.

Nejefektivnějším bojovníkem, který nepotřeboval výbušniny, dračí oheň či magii se nicméně asi nepřekvapivě stal Jon Snow. Ten pobil valnou většinu svých nepřátel ručně valyrijským mečem Dlouhý dráp, který obdržel od Jeora Mormonta. Svou sto dvanáctou a poslední oběť, milovanou Daenerys Targaryen, nicméně sprovodil ze světa dýkou. Pro srovnání: Jaime Lannister zahubil 23 protivníků, když počítáme i Šíleného krále ve flashbacku.

Krom lidí a nemrtvých utrpěli nejtěžší ztráty koně, jichž zahynulo ve Hře o trůny 755. Tři životy pijavic si vyžádal temný rituál kněžky Melisandry. Zvířata ale občas i vracela úder – psi roztrhali čtyři postavy, krysa se prožrala vnitřnostmi vězně a činili se i zlovlci. Manuálním probíráním dat jsme zjistili, že mazlíčci Starků dohromady roztrhali dva nemrtvé a sedm lidí. Zlovlkům padli za oběť i srna s jelenem.

Jak se zrodila Hra o trůny? Spisovatel George R. R. Martin si původně myslel, že píše povídku

Vzhledem ke směru, jímž se ubíral příběh, vás asi nepřekvapí zvyšující se počet mrtvých mezi sériemi. S výjimkou třetí řady (v níž chyběla bitva typu Černovody či Černého hradu) na plátně zahynulo každým rokem víc a víc postav. Mnohdy šlo ale jen o bezejmenné vojáky a další komparz.

Nejvíc velkých hráčů nás opustilo v šesté sezóně, hlavně vlivem několika zrad v úvodní epizodě a také po již zmíněném výbuchu Baelorova septa, v němž se tehdy nacházela řada ústředních postav. Naopak nejmenší počet zásadních smrtí přinesla druhá řada a v sedmé sérii zemřelo nejméně pojmenovaných postav.

A jakou metodou vlastně probíhal sběr dat? Pokud nějaká postava zemřela vícekrát (jako například Beric Dondarrion, zabitý Ohařem a potom znovu nemrtvými), počítal se každý jeden skon. Doražení z milosti se počítá jako příčina smrti, i pokud už byla oběť předtím smrtelně raněna.

Nepřímé smrti byly započítány. To znamená, že se třeba zřícený strop, který pohřbil Cersei a Jaimeho, přičítá na vrub Drogonovi. Protože dračí oheň obklopuje své oběti a ty se pak špatně počítají, byl jejich počet odhadnut s ohledem na velikost plamene. Výsledkem je úctyhodná statistika, která nám konečně prozradila, jak moc krvavá vlastně Hra o trůny přesně byla.

Válka proti pirátům: Sestřelili servery s ilegálním obsahem, teď jim vadí půjčování hesel

Pokud chcete infografiku Washington Postu prozkoumat sami, naleznete ji pod tímto odkazem. Jistě v ní objevíte i další zajímavé detaily.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: