Statečné srdce: Filmaři používali koně na kolejničkách, v pokračování měl hrát představitel Lokiho

Datum vydání 30. 12. 2019Shlédnutí 12 001×Názory k tématu1Sdílení článku91Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Od premiéry historického velkofilmu Statečné srdce 88 %, který mapuje život skotského rebela Williama Wallace, už uplynula bezmála čtvrtina století. Přesto má stále své oddané fanoušky, kteří se na něj rádi dívají znovu a znovu. Nejenom pro ty jsme napsali dnešní článek, v němž se zaměříme na zajímavosti spojené s dějem filmu i s jeho natáčením.

1) Historické nepřesnosti

Začneme slonem v místnosti, o kterém většina diváků už jistě věděla z dřívějška. Statečné srdce svůj historický žánr nebere příliš vážně. Neexistují doklady o tom, že by Angličané ve Skotsku praktikovali právo první noci. William Wallace nebyl farmářem, nýbrž příslušníkem šlechty. Skotové se modrými barvami malovali naposledy někdy na sklonku antiky. V době, v níž se odehrává příběh, navíc ještě nenosili kilty.

Naše brány ničí odvážní muži. Pojďme je pozabíjet! 10 nejlepších proslovů před bitvou

Wallace ale především nikdy nenavázal milostný vztah s princeznou Isabellou, jak se nám snaží tvrdit závěr snímku. Nemusíte být navíc odborníky na středověké dějiny aby vám došlo, že by možná v bitvě o Stirlingský most měl být nějaký most. Režisér Mel Gibson   jeho vynechání odůvodnil tím, že se pletl do cesty.

Scénárista Randall Wallace   (ne, není příbuzný s Williamem) ostatně prý začal pracovat s historickými zdroji teprve po dopsání dějové části scénáře, protože mu šlo především o to, aby zachytil drama celého příběhu.

2) Moc drsné i na erko

Statečnému srdci hrozilo, že dostane vůbec nejtvrdší americký rating NC-17. Tvůrci museli trošku skrouhnout brutální akční scény, aby se vůbec dostali aspoň na erkovou úroveň. Rating NC-17 bývá totiž mezi filmaři právem považován za svého druhu stigma – třeba proto, že komplikuje propagaci snímku.

Za zmínku však stojí, že ani původní verze tvůrců stále nedosahuje krutosti skutečných historických událostí. Projevilo se to třeba ve scéně mučení Williama Wallace, která byla oproti svému reálnému předobrazu zkrácena. Skutečný skotský rebel byl totiž škrcen, vykastrován a zbaven vnitřností, které pak kati spálili před jeho zraky.

Teprve potom mu oddělili hlavu od těla, rozčtvrtili zbytek a jednotlivé kusy rozeslali po říši jako varování.

3) Vojáci jako komparz

Statečné srdce vzniklo ještě před Pánem prstenů, tedy dříve, než začali filmoví tvůrci vytvářet obří armády pomocí počítačových efektů. Režisér Mel Gibson tudíž někde musel sehnat spoustu komparzistů. Nakonec anglické i skotské bojovníky zastupovali irští vojáci, kteří si mezi záběry vždy jen prohodili kostýmy.

Ti ale původně počítali s tím, že budou mít přes víkendy volno a natáčení se občas protáhlo. Proto jednou plukovník McCorley jednou režisérovi jednoduše řekl, že už toho má pro dnešek dost a přikázal svým jednotkám, aby odpochodovaly z filmového bojiště. Gibsonovi prý spadla brada.

Chyby ve filmu. Kšiltovku si mezi skotské horaly neberte, gumové meče v bitvě taky nepomůžou

Někteří z vojáků se pak nechtěli účastnit natáčení scény, ve které Skotové vystrkují na své anglické protivníky holé zadky (a předky). Ukázat se původně nechtěl ani sám Gibson, komparzisté na něj ale pokřikovali, ať se přidá a představitel hlavní role jim nakonec vyhověl.

4) Plánované pokračování

Protože William Wallace na konci snímku zemře, asi jen málokoho napadlo, že by měl snímek dostat nějaké pokračování. Přesto jednu dobu plánovalo studio Sony Pictures, že na Statečné srdce neoficiálně naváže nikdy nenatočeným filmem Lion Rampant, jak se ukázalo během kauzy WikiLeaks.

Příběh se měl točit okolo Roberta Bruce, kterého by ztvárnil herec Tom Hiddleston  , známý asi nejvíc rolí Lokiho v propojeném superhrdinském vesmíru MCU. Krom něj se mohla ukázat prý i Emma Stone  . Z těchto plánů nakonec sešlo – ale jen zčásti, jak ostatně možná víte.

5) Král psanec

Režisér David Mackenzie   totiž sice nakonec nepochodil u studia Sony, zato se dohodl s Netflixem. Loni v listopadu jsme se tak dočkali snímku Král psanec 75 %, který se odehrává krátce po popravě Williama Wallace a sleduje právě osud Roberta Bruce, jehož nakonec ztvárnil Chris Pine  .

Velmistři filmové hudby: 10 z nejslavnějších skladatelů stříbrného plátna

Právě způsob, jakým pozdějšího skotského krále vypodobnilo Statečné srdce, kritizovali mnozí historici i běžní Skotové. Bruce je totiž další z jejich velkých hrdinů a přízvisko Statečné srdce, které ve filmu dostal Wallace, patří ve skutečnosti jemu.

Letos pak měl premiéru ještě další snímek o stejné historické postavě, nazvaný prostě Robert the Bruce. Titulní roli si zopakoval herec Angus Macfadyen  , známý právě ze Statečného srdce.

6) Falešní koně

Tvůrci použili mechanické koně ve scénách, kdy se zdá, že umírají přímo před kamerou. Scény vypadaly natolik realisticky, že zprvu rozčílily ochránce zvířat. Filmaři jim však později zaslali záběry z natáčení, na nichž bylo patrné, že ve skutečnosti žádný z koní neutrpěl zranění.

Ve scénách, kdy se koně pohybují blízko otevřeného ohně, dostala zvířata speciální ochranné obleky. K jejich zdánlivému probodnutí pak tvůrci použili zbraň se zatahující se čepelí. Jedoucí falešní koně se pak často ve skutečnosti pohybovali po kolejničkách.

7) Nedůvěra studia

Paramount filmu zpočátku příliš nevěřil a vydal práva na mezinárodní distribuci konkurenčním Foxům výměnou za zaplacení půlky zhruba sedmdesátimilionového rozpočtu. Studio si také vyžádalo, aby režisér Mel Gibson ztvárnil hlavní roli Williama Wallace, přestože ten byl v oné době už výrazně starší, než jeho reálný předobraz.

Obavy to ale byly zbytečné – snímek si v kinech vedl dobře, dočkal se příznivých kritických reakcí a dostal také deset nominací na Oscara, z nichž celou půlku nakonec také proměnil. Časem dosáhl i na kultovní status, díky němuž si Statečné srdce připomínáme ostatně i dnes.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Marvel: Přehledně jsme shrnuli, jakých nových filmů a seriálů se v příštích letech dočkáme

Marvel: Přehledně jsme shrnuli, jakých nových filmů a seriálů se v příštích letech dočkáme

Datum vydání 22. 7. Autor článku Aleš Sdílení článku469
Naše brány ničí odvážní muži. Pojďme je pozabíjet! 10 nejlepších proslovů před bitvou

Naše brány ničí odvážní muži. Pojďme je pozabíjet! 10 nejlepších proslovů před bitvou

Datum vydání 1. 10. Autor článku Aleš Názory k tématu47Sdílení článku438
Avengers 4: Co se stane s jednotlivými hrdiny a kteří budou ve vesmíru MCU dál pokračovat?

Avengers 4: Co se stane s jednotlivými hrdiny a kteří budou ve vesmíru MCU dál pokračovat?

Datum vydání 26. 7. Autor článku Aleš Názory k tématu10Sdílení článku407
Filmy vás klamou, historie vrací úder! Meče nezvoní, když je tasíte a klapot kopyt dělají kokosy

Filmy vás klamou, historie vrací úder! Meče nezvoní, když je tasíte a klapot kopyt dělají kokosy

Datum vydání 28. 9. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku327
Tohle není ve scénáři! 10 nejúžasnějších spontánních momentů ve filmu.

Tohle není ve scénáři! 10 nejúžasnějších spontánních momentů ve filmu.

Datum vydání 20. 11. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku312

Druhá sezóna oblíbeného seriálu House of the Dragon (Rok draka) bude kratší. Kdy vyjde další díl prequelu Game of Thrones (Hra o trůny)?

Datum vydání Dnes Autor článku Vojtěch Sdílení článku1

Sacha Baron Cohen známý Boratem by měl hrát démonického Mefista. Podle nových fám se chystá MCU speciál pro Disney+

Datum vydání Dnes Autor článku Žaneta Sdílení článku1

Netflix odhalil obsazení legendárního šampiona F1 pro připravovanou minisérii. Kdo si zahraje Ayrtona Sennu?

Datum vydání Včera Autor článku Žaneta Sdílení článku2

Robert Downey Jr. společně se scénáristou Star Wars pracuje na remaku Hitchcockova Vertiga.

Datum vydání Včera Autor článku Žaneta Sdílení článku63
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1619
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku881
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku445