Poslední z Jediů po dvou letech. Známe hlavní důvody, proč snímek některé fanoušky zklamal

12. 12. 2019 5 277×152 světlý/tmavý vzhled

I ti, kterým se osmá epizoda Star Wars 72 % před dvěma lety zamlouvala, asi uznají, že měla nejednu chybu. Bezprostředně před premiérou nadcházejícího Vzestupu Skywalkera   tudíž většinu fanoušků zajímá, zda se tvůrci dokázali poučit z toho, co se minule tak docela nepovedlo. My jsme ve filmu s odstupem času objevili celkem sedm problémů, které nám kazily zážitek.

1) Scénáristická lenost

Když Rose Tico srazí Finna ve finální bitvě z cesty vražedného laserového paprsku, omdlí vzápětí v kokpitu. Finnovi se však bezvládnou kamarádku nějak podaří odtáhnout přes celé ohromné bitevní pole do bezpečí dřív, než stihne dorazit První řád, který se dvojici navíc nepokusí zastavit a zajmout.

Darth Sidious: Vysvětlíme, kde císař sídlil a co chtěl provést s rodnou planetou Naboo

Podobných zkratek, které v širším kontextu nedávají smysl a v příběhu jsou jen proto, aby poskytly prostor efektním scénám, má přitom Poslední z Jediů hned několik. Zmínit musíme přinejmenším sebevražedný útok viceadmirálky Holdo – pokud je tak jednoduché zničit mamutí vesmírné lodě, dělali by to tak v předaleké galaxii všichni.

Dobře víme, že byly unikátní okolnosti celého ničivého manévru do omrzení vysvětlovány, například v oficiální novelizaci snímku. Divák by ale neměl být nucen číst nějaké doprovodné materiály, aby mu děj snímku dával smysl.

2) Neschopní padouši

Pamatujete si ještě na děsivě efektivního Dartha Vadera, který zničil základnu Povstalců na Hothu, porazil Luka Skywalkera na Bespinu a pronásledoval se svou flotilou hrdiny originální trilogie přes polovinu galaxie? Nebo na zlovolného císaře, který připravil rafinovanou past na rebelskou flotilu?

Ve srovnání s nimi jsou záporáci Posledního z Jediů ztělesněním neschopnosti. Generál Hux v úvodní bitvě rozkáže bombardovat povrch planety, aniž by se obtěžoval chránit svůj dreadnought stíhačkami TIE. Kylo Ren je v závěru znovu poražen v souboji s Rey a zesměšněn projekcí Luka Skywalkera. Snoke působí jako hrozba jen do chvíle, než ho Kylo zradí a zabije.

Prostě a jednoduše, ve filmu úplně chybí skutečně děsivý protivník, někdo, z koho by měli mít hrdinové opravdový strach. Není proto divu, že se Vzestup Skywalkera rozhodl vytáhnout z hrobu Dartha Sidiouse.

3) Neurčitá moc Síly

Síla by měla být samozřejmě tajemná a disponovat schopnostmi, které nepotřebují detailní vysvětlování. V Posledním z Jediů jsme se ale dočkali tolika zbrusu nových využití Světlé a Temné strany, že se z toho mnohým začala motat hlava. Leia se proletěla vesmírným prostorem zpět k lodi, z níž vypadla. Snoke propojil Kyla a Rey, takže se mohli nejenom bavit, ale i dotýkat přes nesmírnou vzdálenost. Luke vyslal podobný přízrak, aby zastavil První řád.

Měli jinou vizi: 7 slavných režisérů, kteří odmítli nabídky na velké blockbustery

Tvůrci tak ledabylým využíváním Síly krapet riskují, že se z ní stane jenom laciná scenáristická berlička. Navíc mnohdy skrze nově představené schopnosti pokládají otázky, na které nemají uspokojivou odpověď. Pokud může duch jako Yoda přivolat blesk a zapálit strom – tedy projevit se ve fyzickém světě, proč mrtví Jediové přímo nebojují se Snokem nebo s Kylem Renem?

4) Zmařený potenciál postav

Pokud se sedmé epizodě něco povedlo, bylo to představení nových mladých hrdinů. Finn a Poe Dameron tvořili zábavné duo, bývalý stormtrooper měl navíc dobrou chemii později i s Rey. Poslední z Jediů dal ale každé ze tří postav vlastní dějovou linku a vzájemné interakce omezil na nutné minimum. Postavy ve filmu proto nepůsobí ani zdaleka tak lidsky a živě, jako minule.

Hůř než Finn a Rey dopadla třeba Phasma, která se vyhrabala z odpadků v základně Hvězdovrah jen proto, aby ji zmlátil bývalý podřízený a svrhl ji do plamenů.

Překvapivá smrt Snoka se nám sice zamlouvala, mimo jiné proto, že znamenala zajímavý charakterový vývoj pro Kyla Rena, stejně nám ale bylo líto, že jsme o zajímavého padoucha přišli tak brzo. Herec Andy Serkis   si totiž roli zcela zjevně užíval.

5) Vítězství bez obětí

Odboj dostal v Posledním z Jediů pořádně na frak a jeho řady prořídly natolik, že se na konci celý vešel na palubu Millenium Falcona. Zatímco ale bezejmenné postavy přinášely oběti, naši hrdinové vesměs vyvázli lacino. Výjimkou je snad jedině smrt Luka Skywalkera.

Finnovi v hrdinské oběti na poslední chvíli zabránila Rose s podivným vysvětlením, že nezvítězíme bojem s tím, co nenávidíme, ale zachraňováním toho, co milujeme. Rey pokoušel Kylo, aby se k němu přidala, hrdinka však neprožila ani zdaleka takové trauma, jako třeba Anakin Skywalker a postrádala tudíž motivaci. Nikdo v publiku si asi nemyslel, že skutečně kývne na zničení všech svých dosavadních přátel.

Star Wars: Povíme, co všechno se do sedmé epizody nevešlo

Poslední z Jediů bývá často přirovnáván k legendární páté epizodě Impérium vrací úder 89 %. Jenomže na konci Impéria Luke přišel o ruku, dozvěděl se pravdu o svém původu, ztratil přítele Hana Sola a navíc se ukázalo, že z něj Jediové vychovávali zbraň proti vlastnímu otci.

6) Nekonzistentní příběh

Na osmé epizodě jde naneštěstí dost poznat výměna režiséra J. J. Abramse   za Riana Johnsona  . Hlavně v tom, že děj navazuje na sedmý díl jenom hodně zhruba. Protože tvůrci sedmičky zjevně neplánovali, že se Luke Skywalker vydal na Ahch-to jednoduše zemřít, působí toto vysvětlení v Posledním z Jediů trochu neuspokojivě.

Co během děje osmé epizody dělali rytíři z Renu, které představily flashbacky v sedmém díle? Proč je Snoke nezavolal, když se už dříve osvědčili v eliminaci Jediů? Jaký význam měla scéna, v níž Lukův meč promlouval k Rey, když je nyní zničen? Kdy si C-3PO vyměnil ruku zpět na zlatou a proč měl vůbec předtím červenou? Co se stalo s Renovým fanatickým obdivem k Darthu Vaderovi?

7) Ignorace zbytku galaxie

Trochu nás ale mrzí třeba i to, jak málo jsme se zatím v sequelové trilogii dozvěděli o současném stavu předaleké galaxie. Originální filmy nás zavedly na území okupovaná Impériem i na neutrální světy typu Bespinu, prequely se točily okolo války Republiky se separatistickou Konfederací nezávislých systémů. V obou trilogiích byl zmiňován Senát a občas se řešila politika.

Sedmý díl aspoň představil Novou republiku, byť jen proto, aby vzápětí zničil její jádro v závěru snímku. Jak na to ale reagoval zbytek galaxie? Má Nová republika v jiných soustavách flotily, které by mohly vyrazit proti Prvnímu řádu? Nastalo bezvládí, v němž se moci chopili lokální gangsteři typu Jabby Hutta? To vše jistě mnozí fanoušci toužili vědět – a Poslední z Jediů jim neprozradil vůbec nic.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: