Legolas: Prozradíme, proč elfí lučištník možná není blonďatý a jak zemřel jeho dědeček

27. 12. 2019 11 517×63 světlý/tmavý vzhled

Elfí princ z Temného hvozdu. Mistr lučištník, který jen zřídkakdy mine svůj cíl. A také jeden z nejzáhadnějších členů Společenstva, o kterém toho víme i z knih mnohem méně, než byste si možná mysleli. Nevíme, jak byl Legolas starý a dokonce ani není jisté, že měl blonďaté vlasy. Překvapuje vás to? Pak čtěte dál!

1) Legolasův děd padl v boji

Většina fanoušků si jistě vzpomene na Legolasova otce Thranduila, který hrál významnou roli v trilogii Hobit. Ve Druhém věku však lesní říši vládl ještě Legolasův dědeček, král Oropher. Ten se během války se Sauronem přidal na stranu Posledního spojenectví elfů a lidí, které jsme krátce zahlédli v úvodu filmového Společenstva Prstenu 90 %.

Pán prstenů: 7 mýtů, kterým věří mnoho filmových fanoušků. Víte, že i elfům rostou vousy?

Ještě před rozhodující bitvou na svazích Hory Osudu museli spojenci porazit hordy skřetů na pláni Dagorlad poblíž hranic Mordoru. Vrchním velitelem byl tehdy elfí velekrál Gil-galad, jehož Legolasův lid neměl v lásce. Oropher se proto na vlastní pěst vydal do zbrklého útoku, který zaplatil životem.

Po bitvě byli mrtví pohřbeni nedaleko bojiště a jejich hroby následně pohltily Mrtvé močály. Nelze tak vyloučit, že Frodo, Sam a Glum zahlédli i tvář Legolasova děda, když pochmurným místem procházeli.

2) Tajemná minulost

Víme, kdy se narodili všichni členové Společenstva – právě jen s výjimkou Legolase. O jeho stáří se vedou mezi skalními fanoušky časté diskuze. S jistotou víme jen to, že byl druhým nejstarším členem skupiny po Gandalfovi, jehož stvořil Ilúvatar před samotným vznikem světa.

Knihy totiž prozrazují, že je Legolas starší než Gimli, jemuž bylo v době Války o Prsten okolo 140. Trpaslíka s Aragornem (který už měl mimochodem brzy slavit devadesátku) při jedné příležitosti označil za děti a tvrdil, že elfům půlstoletí připadá jako chvilka. Nemůžeme tudíž vyloučit ani možnost, že se narodil ještě v Prvním věku. Pokud by to byla pravda, žil by v časech Pána prstenů už hodně přes šest tisíciletí.

Netušíme také, zda měl Legolas blonďaté vlasy. Mohl je sice zdědit po svém světlovlasém otci, spisovatel J. R. R. Tolkien   to nicméně nikdy nepotvrdil. Ba naopak, v jedné scéně dokonce píše o elfově tmavé hlavě. Nutno však podotknout, že se tato scéna odehrává v noci.

Knihy neprozrazují, jak se jmenovala Legolasova matka a co se s ní stalo, na rozdíl od filmového Hobita. Nevíme ani, zda byl jediným potomkem či dědicem krále Thranduila.

3) Přátelství s Gimlim

Pokud jste si mysleli, že Legolasovo soutěžení s Gimlim v počtech zabitých nepřátel vymysleli až filmoví tvůrci, aby dodali adaptacím trochu humoru, pletete se. V knihách se přátelé podobným způsobem popichují často. Gimli například přesvědčuje elfa, aby se s ním vydal do krásných Třpytivých jeskyní.

Sauron: Znáte celý příběh Temného pána? Povíme, proč nesnášel Aragornův rod a proč se měnil ve vlka

Legolas nakonec souhlasí, ale jen s podmínkou, že se s ním trpaslík ještě jednou podívá do lesa Fangornu. Oba přátelé se tak učí poznávat jiný druh krásy, než jaký obvykle preferují. Když se Legolas po Aragornově smrti vydal do Zemí neumírajících, vzal dokonce Gimliho s sebou – jako jediného trpaslíka v zaznamenané historii.

4) Chození po sněhu

Knižní Společenstvo Prstenu zmiňuje, že dokáže Legolas kráčet po povrchu sněhu, do kterého se zbytek družiny zaboří. Nenosí totiž těžké boty a navíc vládne až nadlidskou lehkostí kroku a perfektní rovnováhou. Později v Lórienu dokonce přiznává, že dokáže přejít řeku po laně jako provazochodec.

Filmy sice tyto elfovy schopnosti blíž nerozebírají, ale ukazují nám je. Konkrétně během cesty Společenstva po svazích hory Caradhras. Až se budete na trilogii režiséra Petera Jacksona   dívat příště, určitě si už tohoto momentu všimnete.

5) Vlastní říše

I pokud byl Legolas opravdu dědicem krále Thranduila, otcově lesní říši nakonec nikdy nevládl. Jak jsme totiž zmínili o pár odstavců výše, vydal se totiž zhruba 120 let po událostech Pána prstenů do Valinoru a ve Středozemi už se nikdy neukázal. Zbývá nám ale ještě vysvětlit, co dělal hrdina v mezičase.

Společenstvo Prstenu: Jak se změnilo 9 členů v průběhu let a na čem pracují nyní

Možná překvapivě žil v Gondoru. Konkrétně v té části, v níž se Frodo a Sam ve Dvou věžích 88 % potkali s Faramirem. Hustě zalesněná oblast, z níž lidé prchli před hrozbou Mordoru, se jmenovala Ithilien a po pádu Temné věže byla znovu osidlována. Vedle lidí se tam vydali právě i mnozí elfové, které Legolas vedl.

Hrdina se také s ostatními příslušníky sličného lidu podílel na obnově válkou poškozeného města Minas Tirith, v němž vyrostla řada nových zahrad a stromů.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: