Galadriel: Elfí vládkyně dala Gimlimu drahocenný dar a osobně zbořila Sauronovu pevnost

21. 12. 2019 23 852×23 světlý/tmavý vzhled

Před pár dny jsme se dozvěděli, že se v nadcházejícím seriálu ze světa Pána prstenů ukáže Morfydd Clark   jako Galadriel. Elfí vládkyni si přitom jistě pamatujete i z obou trilogií Petera Jacksona  , kde hrála poměrně důležitou roli. Věděli jste ale, že je neuvěřitelně stará a prožila dlouhý, velice zajímavý život?

1) Světlo stromů

Když píšeme stará, myslíme to smrtelně vážně. Galadriel byla po Círdanovi Staviteli lodí takřka s jistotou nejstarší mezi elfy, kteří ve Třetím věku dosud přebývali ve Středozemi. Dokonce i v době Posledního spojenectví elfů a lidí měla za sebou celá tisíciletí předchozího života.

Pán prstenů: 7 mýtů, kterým věří mnoho filmových fanoušků. Víte, že i elfům rostou vousy?

Narodila se totiž ve Valinoru, v Zemích neumírajících. Tehdy tam zářilo světlo dvou stromů, stříbrného Telperionu a zlatého Laurelinu. Říkalo se, že Galadrieliny stříbrozlaté vlasy zachytily tuto spojenou záři a tak prý největšího z řemeslníků, mocného Fëanora, poprvé napadlo stvořit klenoty silmarily.

2) Pramínek vlasů

Možná i proto Fëanor třikrát Galadriel požádal, aby mu pramínek ze své hlavy věnovala. Mladá elfka pokaždé odmítla. Uběhla celá milénia, než se našel někdo další, kdo by se o Galadrieliny vlasy odvážil požádat. Byl to trpaslík Gimli, když Společenstvo Prstenu   opouštělo Lórien.

Galadriel mu nedala jenom jeden pramen – věnovala mu tři. Poté, co skončila Válka o Prsten, uzavřel Gimli svůj stříbrozlatý poklad do průhledného krystalu.

3) Prsten moci

Poté, co se elfové z Eregionu dozvěděli o Sauronově zradě a vzniku Jednoho prstenu, sundali z prstů své tři největší šperky a bezpečně je skryli. Jeden z nich, Prsten vody známý jako Nenya, dostala pod ochranu právě Galadriel. Když byl pak Sauron poražen, mohla jej bezpečně používat a skrze jeho moc pak chránila Lórien před zubem času. Nadešla totiž doba úpadku elfů.

To mělo smutný vedlejší efekt. Se zničením Vládnoucího prstenu totiž pominula i ochranná moc Nenyi a Lórien byl během prvního století Čtvrtého věku opuštěn a začal se rozpadat. V Galadriel navíc šperk budil větší a větší touhu po Moři, po návratu do Valinoru, takže v závěru Návratu krále odplula spolu s dalšími hrdiny příběhu.

Společenstvo Prstenu: Jak se změnilo 9 členů v průběhu let a na čem pracují nyní

Mithrilový Prsten vody jsme mohli vidět i ve filmových adaptacích. Galadriel ho ukáže Frodovi poté, co hobit pohlédne do jejího Zrcadla a elfka ho nese i v Bitvě pěti armád 75 %, když zachraňuje Gandalfa.

4) Ničitelka pevností

Galadriel se však do Dol Gulduru podívala i po pádu Temného pána. Tehdy totiž vytáhla proti pevnosti se svou armádou a osobně bývalé Sauronovo sídlo srovnala se zemí. V knize se doslova píše o tom, že strhla hradby.

Mnozí fanoušci se tudíž ptají, proč Bílá rada totéž neudělala už mnohem dříve, poté co Temného pána vyhnala do Mordoru. Spisovatel J. R. R. Tolkien   napsal o útoku na Dol Guldur jen velmi málo, takže odpověď neznáme s jistotou. Nejpravděpodobnější ale asi bude, že byl Dol Guldur podobně jako Barad-dûr postaven s použitím Sauronovy černé magie. Ta pominula po zániku Jednoho prstenu a pevnost tak mohla být rozbořena.

5) Osobní život

Překvapilo vás, že je Galadriel mnohem důležitější postavou, než její manžel Celeborn? Není to náhoda. Celeborn je totiž temný elf, tedy příslušník lidu, který nikdy nespatřil valinorské stromy a jejich světlo. Vládne tak menší mocí, než jeho žena. Zatímco ve filmovém Návratu krále 90 % Celeborn odplul s Galadriel do Valinoru, v knihách ještě zůstal ve Středozemi.

Sauron: Znáte celý příběh Temného pána? Povíme, proč nesnášel Aragornův rod a proč se měnil ve vlka

Galadriel měla jednu dceru jménem Celebrían. Ta se provdala za Elronda, ale nakonec odplula do Zemí neumírajících ještě před svou matkou. To proto, že ji kdysi zajali a mučili skřeti, z čehož se nikdy tak docela nevzpamatovala. Zanechala po sobě však dva syny a dceru Arwen, která často svou babičku v Lórienu navštěvovala a žila s ní třeba i dlouhá léta.

Ano, čtete správně. Galadriel a Celeborn byli Arwenini prarodiče a Elrond měl elfí vládkyni za tchyni. Svět je občas malý.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: