Filmožrout: Vzestup Skywalkera moc nedopadl. Líný scénář, rutina a recyklace, píší recenzenti

18. 12. 2019 10 525×1988 světlý/tmavý vzhled

Mnozí fanoušci napjatě očekávali Vzestup Skywalkera   jako velkolepé zakončení devítidílné ságy. Jiný naopak větřili katastrofu, protože se jim nezamlouvala některá ze zbývajících dvou sequelových epizod. Z reakcí recenzentů se naneštěstí zdá, že měla druhá skupina pravdu a série končí hodně, hodně průměrně.

Již tradičně začneme textem Františka Fuky, který udělil Vzestupu Skywalkera zatím nejnižší hodnocení ze všech Disneyho Star Wars filmů, totiž 60 %. Scénář se prý vůbec neobtěžuje s nějakým vysvětlováním, většina postav nemá žádný charakterový vývoj, který by stál za zmínku a emocionální scény tak nepůsobí moc přirozeně. Povedla se naopak hudba a také je znát, kolik peněz studio do snímku nasypalo.

Star Wars: Seřadili jsme všech 10 dosavadních velkých filmů od nejlepších po nejhorší

Zahraniční Cinemablend byl ještě daleko přísnější a hodnotil pouhými dvěma hvězdičkami z pěti. Stěžuje si, že Abrams   nenavazuje na příběh režiséra Riana Johnsona   a místo toho se snaží některá odhalení Posledního z Jediů 72 % zamést pod koberec. Režisér se prý spokojil s tím, že recykluje šestou epizodu, podobně jako to před pár lety udělal s Novou nadějí 88 %. Recenze chválí jen úžasné vizuály, ty však Vzestup Skywalkera nezachrání před nálepkou neuspokojivého zakončení.

Za kdovíjak úžasné finále ostatně snímek nepovažuje ani recenze českého serveru Moviezone, odkud si devátý díl odnesl šest bodů z deseti. Dříve nejslavnější hollywoodská značka prý kvalitativně klesla na úroveň popcornového béčka, pokračuje v příběhu rutinérsky a bez ambicí. Zvlášť souboje Kyla Rena a Rey už jsou repetitivní a únavné. Hlavním problémem je přitom líný scénář.

Poslední z Jediů po dvou letech. Známe hlavní důvody, proč snímek některé fanoušky zklamal

Najdou se samozřejmě i pozitivní recenze. Třeba server Digital Spy považuje Vzestup Skywalkera za napínavý, uspokojivý a emocionální závěr série. Čekají nás prý záplavy expozice, jakmile je však překonáme, snímek se rozjede. Akce dosahuje obřích rozměrů, které snesou srovnání s letošní Endgame 84 %, hlavní devizou filmu jsou však jeho tišší momenty. Skvělé výkony předvedli Adam Driver   a Daisy Ridley   v rolích Kyla Rena a Rey.

Spíš spokojeně hodnotil Vzestup Skywalkera i server Na filmu, podle něhož je jeho závěr tím nejlepším, co sequelová trilogie nabídla. Tvůrcům se povedl krásný návrat ke kořenům, Snímek místy sice trpí zkratkovitostí a chybí mu skutečný osudový moment, vysloužil si však solidních 75 %.

Podle Screen Rantu tráví devátý díl až příliš mnoho času vysvětlováním a úpravami příběhu Posledního z Jediů. Ústřední trio má sice dobrou chemii, která se poprvé může pořádně projevit, snímek ale postrádá soudržnost a snaží se neúspěšně potěšit snad úplně všechny fanoušky. Zapomíná však, že tudíž zároveň obsahuje i leccos, co mnohým už pořádně leze krkem. Star Wars tentokrát hrají na jistotu a rozhodně nekončí kdovíjak úderně. Server hodnotil 60 %.

Sedm bodů z deseti udělil český web Fandíme filmu. Konstatuje, že kritici nejspíš nebudou nadšení, neboť Abrams hraje na jistotu a zajel rovnou do starých kolejí. Nedočkáme žádných překvapivých momentů, až příliš často se vysvětluje a honba za předměty důležitými pro děj by sedla víc do videohry. Událost sezóny se tudíž nekoná.

Star Wars: Komiks odhalil statečnou ženu, která málem zabila Dartha Vadera

V době psaní našeho Filmožrouta dosud neměl Vzestup Skywalkera divácké hodnocení na ČSFD ani na IMDb. Průměrná známka kritiků z Rotten Tomatoes byla 6,5 bodu z 10, což je po Skryté hrozbě 79 % druhé nejhorší skóre. Devátý díl ságy z předaleké galaxie se zkrátka do její historie zlatým písmem nezapíše.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (19 komentářů)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: