Darth Bane a Pravidlo dvou. Vysvětlíme, jak se zrodili moderní Sithové ve světě Star Wars

7. 1. 2020 13 994×61 světlý/tmavý vzhled

Mocný Darth Sidious se dokázal celá léta skrývat přímo ve středu dění a jako kancléř Palpatine obratně manipuloval své úhlavní nepřátele z řádu Jediů. Potom udeřil. V Anakinovi Skywalkerovi našel nového učedníka a s jeho pomocí zničil Galaktickou republiku a prohlásil se za císaře Impéria. Nikdy by ale ve svém záměru neuspěl nebýt Dartha Bana a jeho Pravidla dvou.

Pokud je vám obojí trošku povědomé, nejspíš sledujete příběhy z předaleké galaxie už nějaký čas. Pravidlo dvou totiž zmínila před dvaceti lety první epizoda Star Wars, Skrytá hrozba 79 %. Jistě se vám vybaví: „Vždy dva jsou; ne více, ne méně. Mistr a učedník.“ Yoda a Mace Windu o této sithské tradici diskutovali po smrti Dartha Maula.

Darth Maul: Znáte celý příběh sithského válečníka? Končí jinak, než byste možná čekali

Dartha Bana, který s touto zásadou přišel, ale snímek nezmiňoval. Jméno se objevilo jen v oficiální novelizaci. Později však vznikla celá trilogie o slavné postavě, která nicméně v současné době patří do takzvaných Legend a nikoli do kánonu. Přesto se i tam Bane v uplynulých letech jednou ukázal, konkrétně na malé obrazovce v animovaném seriálu Klonové války 77 %.

Tehdy se totiž mistr Yoda vydal na sithskou planetu Morraband, kde navštívil Banovu hrobku. Tehdy se mu zjevil přízrak, s nímž Jedi krátce hovořil. Za zmínku stojí, že v této krátké scéně Bana daboval Mark Hamill  , herec známý zejména svou rolí Luka Skywalkera.

Jak ale vlastně Darth Bane na své Pravidlo dvou přesně přišel?

V době jeho života měla každá strana Síly svůj vlastní řád. Jediové náleželi Světlu, zatímco Sithové se oddali Temnotě. Řády vedly vleklé války, v nichž ale Sithové často tahali za kratší konec provazu. Nesnášenlivost, arogance a touha po moci totiž nejsou zrovna ideální základy pro vybudování funkční organizace.

Banovi tehdy došlo, že musí tuto klíčovou slabost proměnit v sílu. Podle Legend mu k tomu dopomohl holokron dávného Sitha jménem Darth Revan, z nějž se Bane v mládí leccos naučil. Uvědomil si, že moc Temné strany netkví v počtech či množství zbraní. Sithové by se měli místo toho skrývat ve stínech, bojovat lží a zradou a své nepřátele zničit tímto způsobem.

Pomsta Sithů: V přetáčkách tvůrci opravili zásadní chybu, Padmé měla původně zradit Anakina

„Byli chamtiví, sebestřední a každý z nich chtěl vládnout,“ řekl o dávném sithském řádu kdysi George Lucas  , původní tvůrce Star Wars. „Proto se vraždili navzájem. Nakonec zbyl jen jediný a ten si vzal učedníka. Po tisíce let pak vždy mistr vychovával učedníka, pak zemřel a jeho učeň si vzal dalšího učedníka. Sám se stal mistrem a tak pořád dokola.“

V Legendách se o vztahu mistra s učedníkem doslova píše: Vždy dva jsou. Jeden aby moc ztělesňoval, druhý aby po ní toužil.

„Císař se snažil zbavit Vadera a Vader se snažil zbavit císaře. Je to protiklad symbiózy. Když tohle děláte, stanete se rakovinou a zabijete svého hostitele. Nakonec zemřou všichni,“ dodal Lucas.

Darth Sidious: Vysvětlíme, kde císař sídlil a co chtěl provést s rodnou planetou Naboo

Podle Legend však Bane nečekal, až se vnitřně rozložení Sithové jeho doby nakonec zahubí sami. Místo toho lstí zavedl rytíře Jedi i své bývalé přátele do pasti v jeskyni, kde takřka všichni pomřeli při výbuchu speciální bomby.

Darth Bane se měl původně ukázat v Klonových válkách ještě během cesty Anakina, Obi-Wana a Ahsoky na planetu Mortis. Tam by Syna, oddaného Temné straně, učil společně s Darthem Revanem. Tvůrci George Lucas a Dave Filoni   se nicméně nakonec rozhodli, že nechtějí, aby se Sithové dokázali posmrtně vrátit stejně jako Jediové.

Dokud ale existují holokrony, v nichž se skrývá učení mnoha temných lordů, vždy existuje šance, že se sithská tradice znovu vzchopí.

spoilerDokonce ani po konečné smrti Dartha Sidiouse v nedávném Vzestupu Skywalkera 65 % tak nemusí být historie nebezpečných uživatelů Temné strany u konce.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: