Darth Bane a Pravidlo dvou. Vysvětlíme, jak se zrodili moderní Sithové ve světě Star Wars

7. 1. 2020 11 862×145 světlý/tmavý vzhled

Mocný Darth Sidious se dokázal celá léta skrývat přímo ve středu dění a jako kancléř Palpatine obratně manipuloval své úhlavní nepřátele z řádu Jediů. Potom udeřil. V Anakinovi Skywalkerovi našel nového učedníka a s jeho pomocí zničil Galaktickou republiku a prohlásil se za císaře Impéria. Nikdy by ale ve svém záměru neuspěl nebýt Dartha Bana a jeho Pravidla dvou.

Pokud je vám obojí trošku povědomé, nejspíš sledujete příběhy z předaleké galaxie už nějaký čas. Pravidlo dvou totiž zmínila před dvaceti lety první epizoda Star Wars, Skrytá hrozba 79 %. Jistě se vám vybaví: „Vždy dva jsou; ne více, ne méně. Mistr a učedník.“ Yoda a Mace Windu o této sithské tradici diskutovali po smrti Dartha Maula.

Darth Maul: Znáte celý příběh sithského válečníka? Končí jinak, než byste možná čekali

Dartha Bana, který s touto zásadou přišel, ale snímek nezmiňoval. Jméno se objevilo jen v oficiální novelizaci. Později však vznikla celá trilogie o slavné postavě, která nicméně v současné době patří do takzvaných Legend a nikoli do kánonu. Přesto se i tam Bane v uplynulých letech jednou ukázal, konkrétně na malé obrazovce v animovaném seriálu Klonové války 77 %.

Tehdy se totiž mistr Yoda vydal na sithskou planetu Morraband, kde navštívil Banovu hrobku. Tehdy se mu zjevil přízrak, s nímž Jedi krátce hovořil. Za zmínku stojí, že v této krátké scéně Bana daboval Mark Hamill  , herec známý zejména svou rolí Luka Skywalkera.

Jak ale vlastně Darth Bane na své Pravidlo dvou přesně přišel?

V době jeho života měla každá strana Síly svůj vlastní řád. Jediové náleželi Světlu, zatímco Sithové se oddali Temnotě. Řády vedly vleklé války, v nichž ale Sithové často tahali za kratší konec provazu. Nesnášenlivost, arogance a touha po moci totiž nejsou zrovna ideální základy pro vybudování funkční organizace.

Banovi tehdy došlo, že musí tuto klíčovou slabost proměnit v sílu. Podle Legend mu k tomu dopomohl holokron dávného Sitha jménem Darth Revan, z nějž se Bane v mládí leccos naučil. Uvědomil si, že moc Temné strany netkví v počtech či množství zbraní. Sithové by se měli místo toho skrývat ve stínech, bojovat lží a zradou a své nepřátele zničit tímto způsobem.

Pomsta Sithů: V přetáčkách tvůrci opravili zásadní chybu, Padmé měla původně zradit Anakina

„Byli chamtiví, sebestřední a každý z nich chtěl vládnout,“ řekl o dávném sithském řádu kdysi George Lucas  , původní tvůrce Star Wars. „Proto se vraždili navzájem. Nakonec zbyl jen jediný a ten si vzal učedníka. Po tisíce let pak vždy mistr vychovával učedníka, pak zemřel a jeho učeň si vzal dalšího učedníka. Sám se stal mistrem a tak pořád dokola.“

V Legendách se o vztahu mistra s učedníkem doslova píše: Vždy dva jsou. Jeden aby moc ztělesňoval, druhý aby po ní toužil.

„Císař se snažil zbavit Vadera a Vader se snažil zbavit císaře. Je to protiklad symbiózy. Když tohle děláte, stanete se rakovinou a zabijete svého hostitele. Nakonec zemřou všichni,“ dodal Lucas.

Darth Sidious: Vysvětlíme, kde císař sídlil a co chtěl provést s rodnou planetou Naboo

Podle Legend však Bane nečekal, až se vnitřně rozložení Sithové jeho doby nakonec zahubí sami. Místo toho lstí zavedl rytíře Jedi i své bývalé přátele do pasti v jeskyni, kde takřka všichni pomřeli při výbuchu speciální bomby.

Darth Bane se měl původně ukázat v Klonových válkách ještě během cesty Anakina, Obi-Wana a Ahsoky na planetu Mortis. Tam by Syna, oddaného Temné straně, učil společně s Darthem Revanem. Tvůrci George Lucas a Dave Filoni   se nicméně nakonec rozhodli, že nechtějí, aby se Sithové dokázali posmrtně vrátit stejně jako Jediové.

Dokud ale existují holokrony, v nichž se skrývá učení mnoha temných lordů, vždy existuje šance, že se sithská tradice znovu vzchopí.

spoilerDokonce ani po konečné smrti Dartha Sidiouse v nedávném Vzestupu Skywalkera 65 % tak nemusí být historie nebezpečných uživatelů Temné strany u konce.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)  

Noví Avengers už překonali miliardu. Dokonce nejrychleji v historii

29. 4. Aleš 2859

Zemřel herec Peter Mayhew, představitel Chewbaccy ze Star Wars

3. 5. Aleš 1822

Darth Vader by se mohl dočkat vlastního seriálu, kdo by ho ztvárnil, a kdy by se odehrával?

14. 12. Daniel 5610

Star Wars: Fanoušek zcela přepracoval souboj Bena Kenobiho s Vaderem z Nové naděje

9. 5. Aleš 17574

Vzestup Skywalkera bude podle Daisy Ridley velkolepý, při natáčení prý plakala

28. 6. Aleš 8415

Marvel: Scarlet Witch je možná mutantka, Iron Man měl pomoc z Wakandy. Kniha odhalila nové detaily

Dnes Aleš 136

Sebevražedný oddíl: Časopis Empire ukázal fotky. Režisér odhalil, čím se tým liší od Strážců Galaxie

Včera Aleš 16

Avatar ukázal herečku Kate Winslet během podvodního natáčení. Kvůli roli se naučila volnému potápění

Včera Aleš 110

Spy Kids, Žraločák a Lávovka, Malí géniové. Vzpomínáme na bizarní dětské filmy z počátku milénia

Včera Aleš 12

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 141199

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 18751

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 5347