Utekly vám Jeho temné esence? Povíme, proč byste nový fantasy seriál rozhodně neměli vynechat

6. 1. 2020 3 871×32 světlý/tmavý vzhled

Posledních pár měsíců měli fanoušci sci-fi a fantasy hotové seriálové žně. Na obrazovky se vrátila populární dvojka Rick a Morty 92 %, předalekou galaxií se probíjel Mandalorian 86 % a Geralt z Rivie lovil zrůdy v netflixácké verzi Zaklínače 81 %. Mnohými nepovšimnuta tak naneštěstí zůstala britsko-americká produkce Jeho temné esence 78 %.

A to je hrozná škoda. Příběh z pera spisovatele Philipa Pullmana   se totiž už kdysi adaptace dočkal, konkrétně ve formě celovečerního snímku Zlatý kompas 58 % s Danielem Craigem  , Evou Green   a Nicole Kidman  . Tvůrci však nedokázali využít tematickou bohatost předlohy, která se zabývá třeba i filosofickými a teologickými otázkami. Tentokrát se jim to ale povedlo.

1) Emocionální příběh se zajímavými postavami

Přestože příběh cílí primárně na dospívajícího čtenáře, zaujme rychle i toho dospělého. Hlavně proto, že se odehrává v komplikovaném světě, kde vlastně žádná postava není tak úplně hodná nebo zlá. Zatímco starší Zlatý kompas vyobrazil antagonistku paní Coulterovou jako záporačku a lorda Asriela coby správňáka, seriál ve shodě s knihou ukazuje oba mnohem komplexněji.

Jeho temné esence: O čem je vlastně knižní předloha nového fantasy seriálu

Zmizel hollywoodský happyend, který tvůrci předchozí adaptace násilně naroubovali do závěru. Finále první série je tak mnohem temnější, napínavější a mnohem, mnohem víc šokující. Navíc má seriál pochopitelně daleko víc času k dispozici, takže dovolí každému silnému momentu řádně vyniknout a doznít.

Pomáhají tomu i bezvadné herecké výkony. James McAvoy   propůjčuje svému Asrielovi opravdový vnitřní zápal, až děsivý a místy zřetelně fanatický. Ruth Wilson   věříte jak její zuřivost a přísnou energii, tak občasnou rozpolcenost v momentech, kdy odhalí svou zranitelnou stránku.

Obrovské uznání si ale zaslouží hlavně mladá Dafne Keen  , která podala perfektní výkon už před pár lety v Loganovi 83 %. Skvěle se hodí do role citlivé, ale odvážné a drzé Lyry, která umí perfektně lhát a obtočit si dospělé okolo prstu. Za zmínku stojí i Lin-Manuel Miranda   a také James Cosmo   coby mentorská figura.

2) Audiovizuální zážitek

Jeho temné esence byly pořádně drahé a nestydí se to ukázat. Uvidíte spousty vzducholodí, opancéřovaných medvědů a zvířecích daemonů, kteří jsou v Lyřině světě zhmotněním lidských duší. Působivou práci odvedli i tvůrci rekvizit a kulis, díky nimž působí fantasy prostředí uvěřitelně.

Harry Potter: Ukážeme, jak dnes vypadají herci z Kamene mudrců. Povíme také, co dělají

Uvedeme alespoň jeden příklad: mocné Magisterium Lyřina světa vzniklo, když se do čela katolické církve dostal jako papež Jan Kalvín, jeden z reformátorů, kteří stáli u zrodu protestantismu. Design budov a kostýmu proto snoubí některé katolické motivy s převážně protestantskou zálibou v jednoduchosti.

Překrásná je zejména závěrečná epizoda, která se odehrává ve světle polární záře.

Hodně ale pomáhá také soundtrack, za nímž stojí Lorne Balfe  . Ten používá několik rozpoznatelných hudebních motivů, které se vyvíjí s dějem a občas citují i ústřední melodii série z openingu.

Ten patří bezpochyby k těm nejlepším v seriálové historii. Skrývá totiž řadu zásadních spoilerů, což divákovi dojde teprve při delším sledování a nesmírně potěší čtenáře knih. Však posuďte sami.

3) Příběh se ničeho nebojí

Jak už jsme v tomto článku zmiňovali několikrát, Jeho temné esence se drží předlohy mnohem víc, než starší film. Neznamená to ovšem, že by seriál jen slepě kopíroval scénu po scéně. Přidává totiž mnoho svého a některé dějové linky, které autor odsunul až do druhého dílu, překvapivě debutovaly už v první sérii.

Výsledkem je scénář, který nejenže zpravidla dosahuje kvalit knížek, ale občas své předlohy dokonce i překonává.

Především ale neváhá zahrnout do příběhu i drastičtější okamžiky, které se v Hollywoodu minule nelíbily a nebojí se humanistických, často proticírkevních motivů, které ateista Pullman vědomě zahrnul do děje.

Příliš drastické, moc skandální. 10 knižních scén, které se nedostaly do filmů

Představte si Letopisy Narnie bez Aslana a jeho oběti, která odráží smrt Ježíše Krista na kříži. Celé myšlenkové podhoubí příběhu by se vmžiku ztratilo. Přesně tímto způsobem přitom filmový Zlatý kompas vykuchal Jeho temné esence a jejich sekulární poselství. A přesně to teď seriál konečně napravil.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

2. 10. Aleš 33328

Festival nezajímavosti. Připomeneme 10 fantasy snímků, na které jste už dávno zapomněli

7. 10. Aleš 15238

Negativní recenze legend: Avengers nudí, Matrix je sci-fi nesmysl a Temný rytíř trpí domýšlivostí

18. 10. Aleš 5190

10 fantastických světů, které se nenápadně schovávají přímo za tím naším

3. 12. Aleš 8180

Nejočekávanější filmy příštího roku: Avengers, Hellboy i Terminátor

8. 11. Aleš 1169

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 96

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 146

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 45

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11197

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 19736

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16367

To nejzajímavější z tohoto týdne: