Vyzkoušejte Voyo na 7 dní zdarma - Přes 2000 filmů a seriálů v češtině, oblíbené pořady dříve než v TV, nejlepší sportovní přenosy, a to vše bez reklam!

Logan, Avengers, Deadpool i Joker. Vybírali jsme nejlepší superhrdinské snímky uplynulého desetiletí

Datum vydání 8. 1. 2020Shlédnutí 9 658×Názory k tématu48Sdílení článku154Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Pokud nějaký filmový trend charakterizoval uplynulé desetiletí, byl to raketový vzestup popularity superhrdinských filmů. Ty se samozřejmě točily už dříve, teprve vzestup propojených vesmírů typu MCU nebo DC však vedl k ohromnému nárůstu jejich popularity. Loni tento vývoj vyvrcholil týmovým snímkem Avengers: Endgame 84 %, který se stal nejvýdělečnějším filmem dějin. Určitě proto neuškodí se za uplynulou dekádou ohlédnout.

2010) Kick-Ass 80 %

Pokud byste se začátkem desátých let někoho zeptali na jeho nejoblíbenější superhrdinský film, nejspíš by zmínil Nolanova   Temného rytíře 90 % nebo možná dokonce Raimiho   trilogii Spider-Man z počátku milénia. Marvelácké univerzum bylo ještě v plenkách – v roce 2010 vyšel jenom Iron Man 2 73 %, který fanoušky sice neurazil, ale ani nenadchl.

Když jeden kostým nestačí. 10 herců, kteří ztvárnili dva a více superhrdinů

Přesto si komiksoví fanoušci nemuseli zoufat. Vyšel totiž animovaný Megamysl 75 %, který parodoval příběhy o Supermanovi a hlavně dorazil Kick-Ass. Hrdinu bez schopností, zato s pořádnou dávkou komedie na plátna poslal zkušený režisér Matthew Vaughn  . Koukalo se na to skvěle.

2011) X-Men: První třída 85 %

Následujícího roku se v DC rozhodli, že se pokusí po vzoru Marvelu odstartovat vlastní propojený vesmír… a vydali Green Lanterna 57 %. Ten právem skončil jako propadák a premiéra nového univerza byla o dva roky odložena. Konkurenční MCU mělo větší úspěch, když představilo divákům relativně úspěšného Thora 75 % a také Captaina ve snímku První Avenger 68 % z dob druhé světové války.

Dařilo se ale Foxům, kteří konečně restartovali skomírající sérii X-Men. Mohl za to opět Matthew Vaughn, měl tehdy docela napilno. První třída se odhodlala k odvážnému kroku a nahradila představitele všech ústředních mutantů. Příběh zasadila do časů před Kubánskou krizí, když byli Magneto a Profesor X dosud přáteli. Dočkali jsme se až překvapivě emocionální podívané.

2012) Avengers 83 %

Roku 2012 skončila jedna éra. Christopher Nolan nabídl velké finále netopýří trilogie. Snímek Temný rytíř povstal 86 % sice stále bezpochyby patří mezi ty nejlepší z posledních let, navždy už ale zůstane ve stínu svého legendárního předchůdce. Trilogie navíc pomalu vycházely z módy. Marvel totiž konečně předvedl potenciál, jímž disponuje pevně propojený vesmír.

Ti, kdo už na superhrdinských týmovkách vyrostli, asi jen těžko pochopí nadšení, které se zmocnilo komiksových fanoušků před premiérou Avengers. Captain America, Thor, Hulk a Iron Man se potkali v jednom filmu, který navazoval na všechny jejich samostatné příběhy! Není divu, že se novinka brzy stala vůbec nejvýdělečnějším superhrdinským snímkem.

2013) Iron Man 3 80 %

Když dva dělají totéž, není to totéž. Přesto pokus DC zreplikovat úspěch Marvelu zpočátku vypadal docela slibně. Muž z oceli se sice kritikům kdovíjak nezamlouval, běžní diváci však byli poměrně spokojení. Začal se však projevovat pětiletý náskok, který Marvel do té doby stihl nabrat.

Třetí Iron Man tak sice naštval zejména komiksové fandy, jimž se nelíbil důležitý dějový zvrat s Mandarinem, vydělal ale ve své době nejvíc ze všech sólových filmů žánrové historie. Ukázal také, že se MCU stále ještě nebojí experimentovat. Režisér Shane Black   si totiž Tonyho Starka vzal pěkně do parády a natočil projednou film přímo o něm, ne o jeho plechové skořápce.

2014) X-Men: Budoucí minulost 82 %

Teprve v následujícím roce však přišla skutečná revoluce. Pro Marvel totiž natočili první film Joe   a Anthony   Russové, pozdější režiséři Infinity War 86 % a Endgame. Návrat prvního Avengera 78 % nabídl skvělé akční scény, provedl až překvapivě velké změny v univerzu a ukázal světu, že má Captain America co říct i ve 21. století.

Loučíme se s X-Men: Seřadili jsme všech dvanáct filmů série od nejhoršího po nejlepší

Zapomenout pak nesmíme ani na Jamese Gunna  . Strážci Galaxie 82 % byli pro Marvel tak trochu hazardem. Nikdo je neznal. Jen zapřisáhlí komiksoví fanoušci tušili, co od roztodivné party kosmických darebáků očekávat. A byl to právě Gunn se svým smyslem pro humor a energickým stylem, kdo nám je dokázal prodat.

Vůbec naposledy také zabodovali týmoví X-Men konkurenčního Foxu. Budoucí minulost ždímala emoce, když spojila postavy staré a nové v jednom velkém snímku. Za zmínku stojí zejména finále, v němž hrdinové tentokrát překvapivě nezvítězí zabitím padoucha, nýbrž jeho ušetřením.

2015) Avengers: Age of Ultron 73 %

Oproti předchozímu létu vypadal rok 2015 jako chudý příbuzný. Místo Budoucí minulosti dorazila legendárně špatná Fantastická čtyřka 43 % a místo dynamických a originálních Strážců Galaxie nemastný a neslaný Ant-Man 75 %. Dokonce i Avengers trochu vypadali, jako by ztráceli dech.

V tržbách si totiž Age of Ultron vedl trochu hůř než jednička a přestože v Marvelu jistě nebyli ze solidního výsledku zklamaní, poprvé po letech to působilo, jako by MCU usnulo na vavřínech. Naštěstí pro všechny příznivce žánru byla ale potyčka hrdinů s umělou inteligencí jen takovou rozcvičkou před tím, co mělo přijít.

2016) Deadpool 81 %

Hned rok na to totiž Avengers čelili sobě navzájem. Iron Man se nepohodl s Captainem kvůli Sokovijské smlouvě a za chvíli si už týmy obou bývalých přátel dávaly do zubů. Russové dokázali, že si poradí i s většími filmy a Marvel už věděl, že s nimi může počítat pro válku s Thanosem.

Přesto se ještě zajímavější věci děly jinde. Foxové zaexperimentovali a dali zelenou Deadpoolovi, který způsobil pořádný poprask. Sprostě nadával, neváhal ukázat cákance krve či nějakou tu bradavku a ti z fanoušků, kterým přišli ostatní superhrdinové trochu moc uhlazení, se dočkali zadostiučinění. Plus pořádné dávky humoru, často namířeného právě na zaběhnutá klišé.

Když už mluvíme o zaběhnutých klišé, v těch se onoho roku beznadějně plácali v DC. Vzpomínáte ještě na Úsvit spravedlnosti 62 % nebo Sebevražedný oddíl 64 %? My taky raději ne.

2017) Logan 83 %

První záblesk naděje pro DC přišel až ve chvíli, kdy v kinech zabodovala Wonder Woman 70 %. Ta se tak křečovitě nesnažila obsáhnout co nejvíc komiksových easter eggů a nelákala na dvacet příštích pokračování, takže jí zbylo víc času na postavy a příběh. Světe div se, fungovalo to a fanoušci se do kin jen hrnuli. Liga spravedlnosti 60 %, která měla premiéru téhož roku, se ale pochopitelně ještě ponaučit nestihla.

Škoda talentu: 10 skvělých herců, které superhrdinské filmy nedokázaly využít naplno

Marvel se držel svého úspěšného receptu. Všechny tři jeho snímky roku 2017 se dočkaly příznivého přijetí. Zejména Thor: Ragnarok 82 % si pak získal srdce mnohých, jimž vážnější, rádoby temné starší pojetí titulní postavy nesedlo.

Přesto podle nás tehdy znovu vyhráli Foxové, tentokrát s Loganem. Poslední Wolverinův příběh se totiž ničím nepodobal zbytku žánru. Přišel se smutným, až překvapivě drsným rozloučením se slavnými postavami, nabídl herecký koncert Patricka Stewarta  , Hugha Jackmana   a Dafne Keen   a vůbec poprvé ukázal rosomákovu zuřivost se všemi jejími krvavými důsledky.

2018) Avengers: Infinity War

Předloni měli fanoušci superhrdinů hotové žně. Druhý Deadpool 80 % pořád královsky bavil a animované Paralelní světy 85 % patří bezpochyby mezi nejlepší filmy o Spider-Manovi v dějinách (a že jich už bylo). DC přišlo s velkolepým, pastelově barevným Aquamanem 72 %, který ničím nepřipomínal vybledlé Snyderovy   filmy a do kin přivanul svěží mořský vánek.

Marvel mezitím slavil (hlavně v zahraničí) úspěch s Black Pantherem 67 %, než do kin dorazili noví Avengers a strhali všechny rekordy. Nějak se jim totiž podařilo vybalancovat dějové linky snad třiceti postav a ještě udělat z Thanose jednoho z nejlepších záporáků celého univerza. Závěr filmu pak mnohé šokoval a zanechal v netrpělivém čekání na loňskou Endgame.

Zmínit ještě musíme nenápadný, leč perfektní snímek Upgrade 81 %, který onoho roku dorazil. Nejde sice o klasickou superhrdinskou podívanou, my jsme se ale skvěle bavili a je nám trochu líto, že se o filmu víc nemluví.

2019) Joker 87 %

MCU to nakonec dokázalo. Z Endgame mnozí nebyli tak nadšení jako z Infinity War. Těžko ale upřít, že šlo o silné, důstojné zakončení desetiletého příběhu. Přesto měl ale uplynulý rok přinejmenším pro nás nakonec jiného šampióna.

Na Jokera se před premiérou dívali filmoví fanoušci nezřídka spíš skepticky. Joaquin Phoenix   ale předvedl v titulní roli perfektní výkon, podpořený kvalitním scénářem. Snímek ale především rezonoval v lidech svými tématy a pochmurnou, děsivou krásou propadu ústředního padoucha do hlubin šílenství. Jokerem uplynulá dekáda započala… a nakonec jím také skončila.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1619
Marvel: Thor 4 je oficiální, natočí ho opět režisér Ragnaroku Taika Waititi

Marvel: Thor 4 je oficiální, natočí ho opět režisér Ragnaroku Taika Waititi

Datum vydání 17. 7. Autor článku Aleš Názory k tématu14Sdílení článku1198
Spider-Man je oficiálně zpět v MCU, třetí film vznikne ve spolupráci Sony a Marvelu

Spider-Man je oficiálně zpět v MCU, třetí film vznikne ve spolupráci Sony a Marvelu

Datum vydání 27. 9. Autor článku Daniel Názory k tématu9Sdílení článku1143
James Gunn je zpátky. Strážci Galaxie 3 natočí režisér původních dvou filmů

James Gunn je zpátky. Strážci Galaxie 3 natočí režisér původních dvou filmů

Datum vydání 15. 3. Autor článku Aleš Názory k tématu13Sdílení článku1067
Noví Avengers už překonali miliardu. Dokonce nejrychleji v historii

Noví Avengers už překonali miliardu. Dokonce nejrychleji v historii

Datum vydání 29. 4. Autor článku Aleš Názory k tématu2Sdílení článku1056

Zemřel herec Paul Grant, kterého znáte z filmů Harry Potter a Kámen mudrců nebo Star Wars

Datum vydání Dnes Autor článku Lukáš Sdílení článku1

Trailer na nový dokumentární film Little Richard: I Am Everything představuje skutečného krále rock'n'rollu.

Datum vydání Dnes Autor článku Žaneta Sdílení článku1

Již brzy startuje na Televizi Seznam nový, osmidílný, komediální seriál Revír. A o revír tady opravdu půjde.

Datum vydání Dnes Autor článku Hana Sdílení článku1

Zkorumpované instituce, od vládních stran až po policii, soudy, vlivné oligarchy a podnikatele, to je otřesná skutečnost v dokumentu Kuciak: Vražda novináře

Datum vydání Včera Autor článku Hana Sdílení článku37
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku881
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku445
10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

Datum vydání 2. 10. Autor článku Aleš Názory k tématu33Sdílení článku581