Filmový Pán prstenů měl mít zprvu jen dva díly. Neviděli bychom Lórien, Saruman by byl vykoupen

Datum vydání 9. 1. 2020Shlédnutí 3 543×Sdílení článku71Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Když režisér Peter Jackson   oznámil záměr natočit filmovou verzi Pána prstenů, mnozí v Hollywoodu neskrývali skepsi. Fantasy snímky byly koncem minulého století považovány za drahé a vcelku riskantní. Není tak divu, že tvůrci původně počítali s tím, že příběh z pera britského spisovatele J. R. R. Tolkiena   nějak vecpou do pouhých dvou filmů.

Muselo se tudíž hodně škrtat a slučovat. Umělec John Howe například na svém webu kdysi napsal, že měl první snímek končit scénou, v níž Frodo Pytlík poblíž vodopádů čelí samotnému Černokněžnému králi. Dočkali jsme se dokonce i konceptu, který konfrontaci ukazuje. Scénáristé totiž museli uměle přidat napínavou scénu, kterou kniha neobsahuje.

Sauron: Znáte celý příběh Temného pána? Povíme, proč nesnášel Aragornův rod a proč se měnil ve vlka

Jiné zdroje pak tvrdí, že měl první ze dvou plánovaných filmů obsáhnout více či méně děj Společenstva Prstenu 90 % i Dvou věží 88 %. Končil by prý smrtí Sarumana, který by se ale ještě předtím stihl vykoupit. Bilbo by se účastnil Elrondovy rady a Sam by pohlédl do Galadrielina zrcadla.

V pozdějších fázích pak prý tvůrci rovnou celou návštěvu v Lórienu vystřihli a Galadriel se musela odstěhovat do Roklinky. Vyměnili také elfího pána Glorfindela za Arwen, která zachrání Froda před přízraky. Jak nejspíš víte, tato konkrétní změna nakonec přežila až do finální verze trilogie.

Zato zmizely méně důležité postavy typu Elrondových synů či čaroděje Radagasta, na něhož jsme si museli počkat až do trilogie Hobit. Arwen také nakonec nezabila místo Éowyn Černokněžného krále v bitvě o Minas Tirith, jak scénáristé v jedné fázi práce na snímku zamýšleli.

I přes tyto zásadní úpravy ale nebyl tehdejší producent Miramax spokojen. Původně dohodnutý rozpočet 75 milionů dolarů totiž nestačil a vypadalo to, že bude Pán prstenů stát dvojnásobek. Miramaxu navíc šéfovali nechvalně proslulí bratří Harvey a Bob Weinsteinové, které Peter Jackson později doslova označil za mafiánské rváče.

Legolas: Prozradíme, proč elfí lučištník možná není blonďatý a jak zemřel jeho dědeček

Harvey Weinstein, jemuž nyní mimochodem hrozí doživotí za znásilnění a sexuální obtěžování, také prý z Pána prstenů vyštípal herečky Ashley Judd a Miru Sorvino, které u něj upadly v nemilost. Dokonce podle všeho Jacksonovi vyhrožoval, že ho jako režiséra nahradí Quentin Tarantino  .

Miramax se totiž tvůrce snažil dotlačit k tomu, aby místo původně plánovaných dvou filmů natočili jeden jediný. Zmizet měla Hůrka, nedočkali bychom se bitvy o Helmův žleb a lidská království Rohan a Gondor by byla sloučena. Z již zmíněné statečné válečnice Éowyn se měla stát Boromirova sestra, takže by v závěru příběhu asi jen těžko mohla skončit s Faramirem. Neviděli bychom též balroga a dokonce možná ani Sarumana. Celý příběh měl být dokonce údajně vzpomínkou Froda, který měl v pár větách shrnout cestu Morií a ztrátu Gandalfa.

V tu chvíli už toho měl Peter Jackson plné zuby. „Raději budeme vést své vlastní životy a točit vlastní filmy, než pořád řešit všechny tyhle blbosti,“ řekl tehdy režisér producentovi Kenovi Kaminsovi. „Řekni Harveymu, ať si poslouží a natočí si svůj film. Přeji hodně štěstí.“

Naštěstí to tak samozřejmě nakonec nedopadlo. Kamins přesvědčil Weinsteina, aby nechal tvůrce připravovanou adaptaci prodat. Další studia zpočátku ambiciózní filmy odmítala, až nakonec Pán prstenů přeci jen nalezl nový domov. Představitel studia New Line Cinema Bob Shaye navíc přišel s tím, že bude příběhu lépe slušet rovnou formát tří celovečerních snímků.

Galadriel: Elfí vládkyně dala Gimlimu drahocenný dar a osobně zbořila Sauronovu pevnost

Došlo proto k dalším úpravám scénáře, než nakonec filmy získaly tu podobu, v jaké je známe nyní. Často přitom prý vlastními nápady přispívali i samotní herci.

Z dob, kdy měl Pán prstenů vypadat úplně jinak, nám tak naštěstí zbyly jen stránky nepoužitých scénářů, obrázky typu Gandalfa letícího na Gwaihirovi nad Helmovým žlebem či vynechané scény Éowyn bojující se skuruty uvnitř jeskyní.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *