Superman jako Ježíš, americká vlajka v Avatarovi. I tak okatě se filmy snaží prodat svá poselství

10. 1. 2020 6 889×22 světlý/tmavý vzhled

Asi jako většina filmových fanoušků máme i my rádi symboliku ve filmech. Nejlépe ale funguje, pokud ji neprohlédneme na první pohled. Příliš okaté poselství totiž na diváka může tak trochu působit, jako by se mu tvůrci snažili cpát své názory a svůj pohled na příběh do chřtánu. Dnes se mrkneme právě na několik případů kdy byl symbolismus zcela očividný.

1) Zlí kolonialisté

Hollywood často kritizuje americkou zahraniční politiku, zejména pak války, které Spojené státy vedou. Mnozí umělci v nich totiž vidí dědictví koloniálních impérií. Režisér James Cameron   si například do své domoviny rýpl až možná příliš průhledně ve scéně, kde zlotřilý plukovník z Avatara 80 % mluví k lidem, kteří zrovna dorazili na Pandoru.

Avatar: Režisér James Cameron vysvětlil, proč přípravy pokračování trvaly tolik let

Rolety v pozadí hned na první pohled připomenou americkou vlajku. Aby náhodou některý divák nezůstal na pochybách, kovový obdélník v levém horním rohu dokonce obsahuje číslici 50. Tolik je totiž amerických států a tolik je i bílých hvězd.

2) Superman = Ježíš

Filmy Zacka Snydera   opakují své metafory až do omrzení. Clark Kent je Ježíš Kristus!

Muž z oceli 72 % přišel rovnou ze scénou, v níž Superman zvažuje, že se vydá do rukou generála Zoda. Chápete? Ježíš se přece taky nechal dobrovolně zajmout a ukřižovat! Ještě vám to není dost jasné? Co takhle, když se celá scéna odehrává v kostele a vitráž v pozadí ukazuje Krista v Getsemanské zahradě, jak přemýšlí nad svým nadcházejícím utrpením?

Že ještě nestačí? Co takhle, když budou v Úsvitu spravedlnosti 62 % k Supermanovi nebozí lidé vztahovat ruce, zatímco hrdina levituje uprostřed oblohy?

Logan, Avengers, Deadpool i Joker. Vybírali jsme nejlepší superhrdinské snímky uplynulého desetiletí

Co když ten samý kněz, který v Muži z oceli Clarkovi radil, teď pohřbí jeho mrtvé tělo a biblickým veršem nad rakví předpoví Supermanovo vzkříšení? Konečně máte jasno?

3) Dr. Mann a Ariadne

Náboženský a mytologický podtext rád schovává do svých snímků i Christopher Nolan  , s různou mírou úspěšnosti. Leckdo si asi vzpomene, že se postava Ariadne objevila v řecké báji o Théseovi, který zabil minotaura. Princezna darovala hrdinovi nit, díky které se Théseus dokázal vymotat zpátky z labyrintu. Stejnojmenná hrdinka v Počátku 89 % má přitom za úkol stavět jakýsi snový labyrint a orientovat se v něm.

Nolan nicméně třeba v Interstellaru 84 % dost přitlačil na pilu, když pojmenoval zápornou postavu Dr. Mann. Ten zosobňuje lidské chyby (man = člověk) a když je hrdiny probuzen ze spánku, poděkuje jim s tím, že ho doslova vzkřísili z mrtvých, načež Cooper vysloveně zmíní biblickou postavu Lazara. Mluví takhle mezi sebou lidé i normálně, nebo se snímek v tomto případě jen snaží být hluboký za každou cenu?

4) Poprava nevinného

Stejně jako v Supermanově případě by i u Zelené míle 73 % asi paralela s Ježíšem došla většině diváků i bez pomoci. Už spisovatel Stephen King   se ale vědomě rozhodl, že dá Johnovi Coffeymu stejné iniciály, jaké má Kristus v angličtině. Filmová verze příběhu pak neodolala a napověděla ještě trochu.

Negativní recenze legend: Avengers nudí, Matrix je sci-fi nesmysl a Temný rytíř trpí domýšlivostí

Třeba scénou, v níž hrdinovi za hlavou svítí projektor a vytváří tak okolo jeho obličeje jakousi umělou svatozář. Člověk by čekal, že divákovi dostatečně napoví už zázračné léčení a samozřejmě smrt nevinného, který nespáchal žádný zločin.

5) Temný Luke

Poslední bod je tak trošku bonusový. Symbolika sice stále patří mezi ty snadno průhledné symboliku, my jsme si jí ale popravdě dodnes nevšimli. V šesté epizodě Star Wars 87 % máte totiž jen pár prchavých sekund na to, abyste zahlédli odchlíplý kousek oděvu Luka Skywalkera.

Stejně jako Anakin v Pomstě Sithů 87 % nosí Luke černé oblečení, což upomíná na neustálé pokušení temné strany Síly. Na rozdíl od svého otce však Luke nikdy nepustí tmu až do svého nitra, na což upomíná právě bílá vnitřní strana. Všimli jste si tohoto detailu vy?

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: