Gandalf: Povíme, jaký úkol měl čaroděj ve Středozemi a jak získal věrného koně Stínovlase

14. 1. 2020 23 389×2471 světlý/tmavý vzhled

Přestože se čaroděj Gandalf neukáže v chystaném středozemském seriálu, diváci Pána prstenů a Hobita ho po šesti filmech už důkladně znají. Tedy aspoň zdánlivě – jen nemnozí totiž tuší, proč vlastně tento mocný mudřec bojoval proti Temnému pánovi a co dělal v dřívějších etapách svého dlouhého a zajímavého života.

1) Jeden z andělů

Ten začal ještě předtím, než se vůbec zrodil samotný svět. Gandalf je totiž duchovní bytostí, stvořenou bohem Ilúvatarem. Slouží nejen jemu, ale také Valar, jakýmsi správcům, kteří dohlíží na mladší bytosti a snaží se je chránit a vést. Gandalf tak vlastně plní podobnou roli, jako andělé v křesťanství. Spisovatel J. R. R. Tolkien   byl ostatně věřícím katolíkem a vliv náboženství jde v jeho dílech místy velmi znát.

Otázky fanoušků: Mohl Černokněžný král v bitvě o Minas Tirith porazit Gandalfa Bílého?

V Zemích neumírajících se Gandalf jmenoval Olórin a byl nejmoudřejším duchem s výjimkou samotných Valar. Jeho podstata je spojená s ohněm, podobně jako třeba v případě balrogů. Zatímco ale tito démoni vládnou temným ohněm Udûnu, zrozeným v pevnosti prvního Temného pána Morgotha, Gandalf září plamenem Anoru, středozemského slunce.

2) Neuhasitelný

Když čaroděj bojuje s balrogem, zmíní ještě, že je služebníkem Tajného ohně. Přemýšleli jste někdy nad tím, co přesně má Gandalf na mysli? Možná vás překvapí, že nemluví o své schopnosti vyvolávat paprsky světla nebo kouzlem zažehnout šišku. Čarodějova hlavní síla totiž netkví v ničivé magii.

Tajný oheň hoří v srdci světa a také v nitru všech inteligentních bytostí, v jejich duši. A právě tento plamen má Gandalf za úkol v lidech Středozemě opět rozdmýchat. Největším čarodějovým úspěchem nebylo, když zahnal světlem nazgûly, ale když uzdravil krále Théodena, když povzbuzoval Bilba, Froda a později Pipina. Jen díky tomu Sauron nakonec skutečně padl.

3) Stařec s holí

Pětici čarodějů vyslali Valar do Středozemě právě za tímto účelem. Duchové přijali podobu starých mužů a vydali se do různých koutů světa, aby poznali různé země a jejich obyvatele. Cestoval i Gandalf, který se stal na jihu známým jako Incánus, zatímco trpaslíci mu říkali Tharkûn. Mezi elfy a učeným lidem Gondoru byl pak znám pod svým sindarským jménem Mithrandir, Šedý poutník.

Pět středozemských čarodějů. Odkud se vzali a proč si na dva z nich Gandalf nepamatuje?

Později se stal členem takzvané Bílé rady, kterou vedl nejmocnější z pěti čarodějů, Saruman Bílý. Galadriel si přitom přála, aby se do čela postavil právě Gandalf, což vzbudilo v Sarumanovi závist. Bílý čaroděj už ostatně ani tak nebyl nadšený z toho, že elf Círdan přenechal Gandalfovi svůj Prsten moci, Naryu.

4) Nositel Turgonova meče

Na rozdíl od svých kolegů se Gandalf nicméně nespoléhal jen na kouzla a čáry, ale nosil i mocný meč Glamdring. Ten svého času patřil králi gondolinských elfů Turgonovi. Říkalo se mu též Vrahomlat a skřeti, kteří měli ze zářivých čepelí nesmírný strach, zbrani přezdívali Bojec. Budila v nich totiž hrůzu i celá milénia po svém vzniku.

Prsteny moci: Koho učiní neviditelným? A co by se stalo, kdybyste Jeden prsten prohlásili za svůj?

Zbraň čaroděj získal v brlohu zlobrů, když pomáhal Thorinovi Pavézovi získat zpátky Osamělou horu. Neměl přitom jen nesobecké motivy. Gandalf v knihách totiž onoho času už věděl, že se Sauron vrátil a dlí v Dol Gulduru. Měl tudíž strach, že Temný pán plánuje získat draka Šmaka na svou stranu a využít ho pro svou nadcházející válku se svobodnými obyvateli Středozemě.

Byla to oprávněná obava. Draky totiž stvořil Sauronův předchůdce Morgoth a ti tak měli vždycky blízko k temnotě.

5) Krotitel koní

Přemýšleli jste někdy nad tím, kde vzal čaroděj bleskurychlého koně Stínovlase? Stalo se tak po Sarumanově zradě, když Gandalfa zachránil orel. Ten totiž svého jezdce nevyložil až v Roklince, ale hned v Rohanu, kde si musel čaroděj opatřit nový dopravní prostředek.

Mysl krále Théodena tou dobou již podléhala Sarumanovu vlivu, panovník přesto povolil Gandalfovi vybrat si libovolného oře. Ten se ale nenechal snadno zkrotit a Gandalf ho musel dva dny nahánět po pláních, než mohl konečně nasednout. Poté čaroděj koně používal až do konce Války o Prsten a podle všeho ho s sebou vzal i přes moře.

Co dělal Gandalf mezi pádem Temného pána a svým odplutím do Valinoru, se z knih mimochodem nedozvíme. Prozrazují jenom, že se čaroděj vydal promluvit si s Tomem Bombadilem, kterého jsme ve filmové adaptaci vůbec nepotkali.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (24 komentářů)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: