Zaklínač: Producentka prozradila, co k barvě pleti postav a rasám obecně řekl Andrzej Sapkowski

17. 1. 2020 9 641×352 světlý/tmavý vzhled

Zaklínač 80 % je sice fantasy inspirované středověkem ve střední Evropě, ale to nutně neznamená, že rozvržení barvy pleti bude stejné, jako tomu bylo v dané době. I přesto se mnozí fanoušci rozhořčili nad některými postavami seriálové adaptace, protože jsou dle jejich názoru vyobrazeny příliš exoticky.

Doufejme, že poslední slovo budou mít producentka Lauren S. Hissrich   a sám autor tohoto světa, Andrzej Sapkowski  . Díky Lauren totiž nyní víme, jak vlastně vnímají barvu pleti oni.

Diskuze o rasách, která probíhala mezi scénáristy a samotným Andrzejem byly dlouhé a různorodé. Bavili jsme se o historii Konjunkce sfér - jsou všichni lidé stejné barvy? Rozprostřela Konjunkce různé rasy na různá místa? Bavili jsme se o Kontinentu a jeho velikosti - máme věřit tomu, že lidé nemigrují? Nejvíce jsme však mluvili o rasismu v knihách.

Stejně jako čtenáři, i my jsme dospěli k tomu, rasismus v knihách je spíše zaměřený na druh - lidé vs. elfové vs. trpaslíci vs. gnómové vs. půlčíci vs. monstra etc. O barvu kůže tedy vůbec nejde. Nevšímáte si jí, protože místo toho sledujete tvar uší, velikost těla nebo délku zubů.

V knihách je navíc jen pár zmínek o barvě kůže. Sám Andrzej mi řekl, že záměrně nezmínil mnoho detailů o barvě pleti. Čtenáři si většinou domýšlejí (pokud nejsou nijak jinak upozorněni), že všechny postavy mají stejnou barvu jako oni. Což znamená, že podle tohoto předsudku jsou všichni ve světě Zaklínače jedné barvy pleti, a proto je vše zaměřeno na druhy.

Protože se ale nacházíme v roce 2020 a svět kolem nás je opravdu velký a rozmanitý, tak jsme pro seriál zvolili jiný závěr. A to, že lidé prostě neberou zřetel na barvu kůže - ne protože by byli všichni stejní, ale protože větší rozdíly jsou mezi druhy. Pokud byste šli na místní trh a viděli tam někoho s rohy nebo ocasem, opravdu si myslíte, že byste se zabývali tím, kolik melaninu má ve své kůži?

Lauren jinak zodpověděla i mnoho dalších otázek a umožnila tak divákům nahlédnout do procesu tvorby tohoto seriálu. Můžete třeba zjistit, proč Geralt nemluví tolik jako v knihách, nebo proč se přetáčela velká část první epizody. Vše si můžete pročíst zde.

Zaklínač: Prozradíme, o čem byly povídky, které se do seriálové adaptace nedostaly

Snad tedy její vysvětlení uklidní některé horké hlavy, co vnášejí rozruch někam, kde ho není třeba. Druhá řada by se měla začít natáčet během několika týdnů, ke shlédnutí pak bude v průběhu roku 2021.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (3 komentáře)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: