Zaklínač: Prozradíme, o čem byly povídky, které se do seriálové adaptace nedostaly

15. 1. 2020 11 926×143 světlý/tmavý vzhled

Jak možná víte, příběh o zaklínači Geraltovi z Rivie začal spisovatel Andrzej Sapkowski   původně psát formou povídek. Ty pak v češtině souhrnně vyšly ve sbornících Poslední přání a Meč osudu. Následovala pětidílná románová série, kterou zpracují další řady seriálu a zatím nejnověji vyšla samostatná kniha Bouřková sezóna, sloužící jako jakýsi prequel zaklínačských dobrodružství.

V osmi dílech první sezóny Zaklínače 80 % nicméně tvůrci neukázali ani zdaleka všechny Geraltovy povídkové příhody. Proto jsme se dnes rozhodli povědět vám něco málo o těch, které se do seriálu nevešly. Hned první příběh vás možná překvapí.

1) Geraltovi rodiče

Matka Bílého vlka, čarodějka Visenna, se v netflixácké adaptaci ukázat stihla. Sapkowski však svým čtenářům v povídce Cesta, z níž není návratu, představil i Geraltova otce. Ten se jmenoval Korin a Visenna ho našla raněného na křižovatce. Postarala se o něj a dvojice se následně postavila banditům a nebezpečnému kostějovi.

Jak vypadají postavy ze Zaklínače ve hrách a knihách? Porovnali jsme všechny důležité postavy

Za zmínku stojí, že spisovatel Andrzej Sapkowski povídku původně napsal, aniž by ji plánoval propojit se svým rodícím se zaklínačským světem. Napadlo ho to teprve později, když už Geraltův příběh čítal hned tucet povídek.

2) Kráska a zvíře

Druhá vynechaná povídka se už točí okolo samotného zaklínače a jeho věrné Klepny. Geralt během cesty údolím narazí na zanedbané sídlo a potká jeho obyvatele, netvora jménem Nivellen. Ten se vetřelce nejprve pokusí zahnat. Když se ale ukáže, že se Geralt nenechá zastrašit, pozve ho Nivellen do svého domu a prozradí mu, že býval kdysi člověkem.

Už dvanáct let ho však sužuje kletba, kterou na něj seslala znásilněná kněžka po vydrancování kaple. Nivellen slyšel, že může uhranutí zlomit polibek dívky, takže přesně jako netvor z Krásky a zvířete požádal okolo projíždějícího kupčíka o zapůjčení dcery. Té ale bylo jen osm let, takže Nivellen ostrouhal.

Historka se ale rozkřikla a záhy se u netvorových vrat otáčeli další obchodníci s mladými dívkami po boku. Nivellen jim pochopitelně dobře zaplatil a poté si užíval dámskou společnost. Kletba ale přesto nikdy nepolevila.

 

Válka proti pirátům: Sestřelili servery s ilegálním obsahem, teď jim vadí půjčování hesel

Jak ale Geralt nakonec zjistil, Nivellenovou poslední dívkou už nebyla žádná kupecká dcerka, nýbrž nebezpečná upírka. Zaklínač ji nakonec zabil, jen aby potom s překvapením zjistil, že Nivellena skutečně milovala a před svou smrtí z něj ještě sňala jeho kletbu.

3) Sok v lásce

Než vám prozradíme, co přesně se stalo v povídce Střípek ledu, musíme vás varovat. Je totiž stále možné, že některé motivy z příběhu využije netflixácký seriál v pozdějších řadách. Dál proto čtěte na vlastní nebezpečí.

Geralt si zrovna vyřizuje účty se zeuglem ve stokách, když zjistí, že do města dorazil čaroděj Istredd, s nímž má Yennefer společnou historii. Konfrontuje proto tohoto soka v lásce a protože se nedokáží dohodnout, rozhodnou se situaci vyřešit soubojem. Yennefer z toho ale samozřejmě vůbec není nadšená.

Opustí tudíž město a oběma mužům zanechá jen zprávy nesené poštolkou. Když Geralt zjistí, že je na tom jeho sok stejně, odmítne s Istreddem bojovat. Nešťastný čaroděj si totiž zvolil meč místo magie v naději, že zemře zaklínačovou rukou.

4) Setkání s dopplerem

Doppler schopný přijmout cizí podobu hrál důležitou roli v příběhu Ciri v netflixáckém seriálu. V knize Meč osudu se ale s dopplery potkal i sám Geralt během své návštěvy Novigradu. Krom nich také v povídce Věčný oheň hraje důležitou roli i půlčík Dainty Biberveldt, což je v Sapkowského tvorbě poměrně ojedinělé.

V příběhu se postupem času ukáže, jak novigradští doppleři obratně manipulují ostatními obyvateli. Udržují se tak v bezpečí a nezřídka nabudou značného majetku.

5) Malá mořská víla

Zaklínač zpravidla všemožné tvory loví. Kníže Agloval si ale Geralta najme, aby mu pomohl přesvědčit mořskou vílu, aby přijala lidskou podobu. Je do ní totiž zamilovaný a rád by si vzal za ženu. Víla nicméně odmítne a navrhne, aby se naopak Agloval vydal za ní pod mořskou hladinu. Nymfa by mu prý i bezbolestně přičarovala rybí ocas. Geralt marně vysvětluje, že Agloval nedokáže dýchat pod vodou.

Legolas: Prozradíme, proč elfí lučištník možná není blonďatý a jak zemřel jeho dědeček

Zatímco ale zaklínač řeší cizí milostné problémy, doženou jej jeho vlastní. Díky Marigoldově rivalce Essi si uvědomí, že stále ještě miluje Yennefer, se kterou se naposledy viděl během událostí Střípku ledu. Mořská víla se mimochodem nakonec kvůli Aglovalovi skutečně obětuje a přijme lidskou podobu.

Marigold ale ještě předtím začne vymýšlet alternativní verzi příběhu, v níž víla ztratí hlas a nakonec skončí jako mořská pěna, jak to známe od Hanse Christiana Andersena. Geralt se jenom suše optá, kdo bude takovým pitomostem věřit.

BONUS) Něco končí, něco začíná

Poslední příběh, který si dnes zmíníme, slouží jako neoficiální epilog ke všem zaklínačským příběhům. Proč? Točí se celý okolo svatby Geralta a Yennefer. Vrací se v něm takřka všechny důležité postavy z povídek a dočkáme se pořádné dávky humoru. Povídka nicméně není součástí kánonu a existuje spíš jako symbolické rozloučení s hrdiny zaklínačova světa.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)  

Zaklínač: První série je dotočena, potvrdil Henry Cavill na svém Instagramu

31. 5. Aleš 550

Zaklínač: co se podařilo, co tak trochu, a co vůbec? Souhrn první řady o Geraltovi, Yen a Ciri

2. 1. Daniel 43378

Poslední trailer pro Zaklínače je tu, ukazuje nám nejen bitvu s Nilfgaardem a milovaného Marigolda

12. 12. Daniel 14307

Zaklínač: Druhá řada nejspíš rozšířila obsazení o další hvězdu ze Hry o trůny. Koho by mohla hrát?

6. 3. Daniel 247

Henry Cavill si zahraje Geralta z Rivie v seriálu Zaklínač od Netflixu

4. 9. Aleš 4221

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 84

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 157

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 68

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11197

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 19736

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16367

To nejzajímavější z tohoto týdne: