Star Wars: Vzestup Skywalkera konečně překonal hranici $1 miliardy. Proč ani tak nejde o vítězství?

Datum vydání 16. 1. 2020Shlédnutí 5 593×Názory k tématu12Sdílení článku150Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Star Wars: Vzestup Skywalkera 65 % po urputném boji konečně překonal hranici $1 miliardy, což se na první pohled může zdát jako úspěch pro studio Disney, ale opak je pravdou. Proč tedy nelze závěr Ságy Skywalkerů považovat za vítězný?

Na tuto otázku existují hned dvě odpovědi, jedna z nich je obchodní, druhá zahrnuje fanoušky. Vezměme to tedy popořadě. Epizoda IX uzavírá sérii filmů, které odstartovaly svou cestu v roce 1977, kdy světlo světa spatřila Nová naděje 88 %. Během dalších šesti let přišly snímky Impérium vrací úder 89 % a Návrat Jediho 87 %, a fenomén byl na světě.

Star Wars bylo úplně všude a nešlo jen o fenomén mezi fanoušky, ale hlavně o nejvýdělečnější sérii své doby, když tyto tři filmy dohromady vydělaly téměř $1,8 miliardy. Pokud bychom měli zahrnout inflaci, abychom měli srovnání s dnešní dobou, tak se dostaneme na zhruba $6,34 miliardy, tedy něco málo přes $2,1 miliardy na film. Pro srovnání, série Avengers vydělala v průměru $1,9 miliardy na film.

O necelých 20 let později jsme se dočkali Epizod I, II a III, které dohromady vydělaly jen $2,5 miliardy, při zahrnutí inflace $4 miliardy. Je pravda, že ekomonika na přelomu století byla obecně slabší, i tak jde ale o opravdu výrazný propad k průměru $1,33 miliardy na film.

Uběhlo něco málo přes deset let a na scénu přichází trilogie, která ma za cíl vdechnout nový život předaleké galaxii. Epizody VII, VIII a IX dohromady dokázaly vydělat $4,4 miliardy, se zahrnutím inflace se dostaneme na $4,6 miliardy a tím ani zdaleka nenaplnit své očekávání. Jde sice o drobný nárůst oproti prequelům, ale stále o velkou prohru z hlediska výdělku.

Znovu sáhneme po již zmíněných Avengers. Poslední snímek, Avengers: Endgame 84 % byl závěrem jedné éry. S $2,8 miliardami jde jednoznačně o leadera mezi čtyřmi filmy s našimi milovanými superhrdiny bok po boku a ukazuje, jak má správně vypadat zakončení série.

To, že se Vzestup Skywalkare sotva vyšplhal na hranici $1 miliardy je spíš dar z milosti než úspěch, protože mělo jít o film, který sestřelí Endgame z jeho trůnu a dokonce překoná hranici $3 miliard. To by bylo zakončení hodné série, co vychovala několik generací a je s námi přes 40 let.

Samozřejmě tento „věk“ s sebou nese i jedno velké úskalí, kterým jsou fanoušci. Každá věková kategorie si žádá něco jiného, a i když původní trilogie také byla mířena na mladistvé, tak ti dnes často mají vlastní rodiny. Jejich vkus se tedy značně změnil, a proto je mnohem náročnější je uspokojit.

I přesto se o to studio Disney pokusilo zakončením ságy, co vlastně po tomto zakončení asi ani nikdy netoužila. Nikdo nepotřeboval další trilogii a v tuhle chvíli si většina přeje, aby nikdy nevznikla. Což je ta druhá prohra, o které jsme na začátku mluvili. Namísto toho, aby tato trilogie dokázala přinést něco velkolepého jde spíše o špatný sen s několika dobrými nápady.

Star Wars: Revan povstal z Legend a stal se znovu kánonem. Kylo Ren ve filmu navštívil i Mustafar

Největší problém, který to však vneslo do předaleké galaxie je ten, že i velcí fanoušci jsou často skeptičtí vůči tomu, co dalšího z rukou aktuálního vedení dorazí. Jakýkoliv hype vždy ponese hořkou pachuť a jedinými světlými výjimkami jsou seriál The Mandalorian 85 % a samostatné příběhy. Doufejme tedy, že budoucnost bude o něco lepší, a že konečně nechají Skywalkery v poklidu ležet ladem.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *