Jak Voldemort nemohl zabít Harryho: Vysvětlíme, proč oba čarodějové měnili své hůlky

21. 1. 2020 76 815×2862 světlý/tmavý vzhled

Pokud znáte svět Harryho Pottera pouze z filmů a nikdy jste se hlouběji nezačetli do knižní série z pera J. K. Rowling  , možná vás dodnes trochu mate spojení mezi hlavním hrdinou a lordem Voldemortem. Proč přesně musel Pán zla tolikrát střídat hůlku, když se snažil svého mladého soka zbavit? Dnes se vám to pokusíme stručně a přehledně objasnit.

Fénixova pírka

První důležitou informaci si možná budete pamatovat z prvního dílu 79 %, kde Harry získává svou hůlku před cestou do Bradavic. V jejím jádru je pírko fénixe. Ten ale poskytl hned dva ze svých brků – a druhý se skrývá právě v nitru hůlky lorda Voldemorta, kterou Pán zla zabil hrdinovy rodiče a samotného Harryho zjizvil.

Harry Potter: 10 nejlepších scén z filmů, které nenajdete v knižní předloze

Hůlky obou čarodějů byly tudíž sestrami, což se projevilo hlavně v jejich prvním duelu v závěru Ohnivého poháru 79 %. Tehdy se Voldemort pokusil zabít Harryho smrtící kletbou, když se náhle okolo dvojice rozzářilo zvláštní světlo. Pak se začaly zjevovat přízraky lidí, které Voldemort zabil, včetně již zmíněných Potterových rodičů.

Tomuto poměrně vzácnému efektu se říká Priori Incantatem. Jak napovídá už název, zasažená hůlka (v tomto případě Voldemortova) je nucena ve zpětném pořadí odhalit kouzla, která seslala v nedávné minulosti.

Film vyobrazil efekt v podobě dvojice bílých kupolí a modrých duchů, zatímco v knize měl podobu klece ze zlatých paprsků. Voldemort a Harry byli navíc vyzdviženi do vzduchu.

Za zmínku stojí, že Priori Incantatem nevyvolává duchy mrtvých lidí, nýbrž skutečně jen přízraky, jakousi ozvěnu jejich přítomnosti.

Druhý pokus

Voldemort se chtěl podobnému efektu vyhnout, když se chystal Harryho zabít na začátku Relikvií smrti 75 %. Půjčil si proto hůlku od Luciuse Malfoye v naději, že s touto novou zbraní uspěje. Přesto Pán zla selhal. Z Harryho hůlky vyšlehlo znovu zlaté světlo a zničilo tu vypůjčenou. Tentokrát ale přesné vysvětlení neznáme.

Mrzimor: Proč si vážit nejnenápadnější bradavické koleje ze světa Harryho Pottera

Knihy nicméně nabídly hned několik hypotéz. Když Harryho hůlka přinutila v Ohnivém poháru svou sestru odhalit nedávno seslaná kouzla, možná prý zároveň pohltila část její moci – Voldemortovy moci, neboť hůlky odráží své vlastníky. Padouch byl navíc oživen skrze Harryho krev, čímž se ještě posílilo už beztak silné pouto obou protivníků.

Voldemort navíc používal hůlku, jejíž věrnost nezískal porážkou předchozího majitele, nýbrž ji jenom jednoduše sebral a neměl k ní žádný hlubší vztah.

Vykradač hrobů

Proto se rozhodl vypátrat legendární bezovou hůlku, tu nejmocnější ze všech. Věřil, že právě s ní konečně zasadí Harrymu smrtelnou ránu. Jak jistě víte, Voldemort nakonec uspěl a sebral slavnou relikvii smrti z hrobu samotného Albuse Brumbála, svého starého nepřítele.

Nikdy však Brumbála neporazil v kouzelnickém souboji, takže se nestal skutečným pánem hůlky. Když si to Pán zla uvědomil, napadlo ho jednoduché řešení. Brumbála zabil Severus Snape, po jehož smrti tak přece musí vlastnictví hůlky přejít na vraha! Voldemort ale netušil, že bezovou hůlku Brumbálovi z ruky nevyrazil Snape, nýbrž Draco Malfoy.

Harry Potter: 7 zajímavostí, které možná neznají ani zapřisáhlí fanoušci

A toho zase odzbrojil Harry, když s pomocí Dobbyho prchal ze zajetí. Dokonce začal používat Dracovu hůlku, když se jeho vlastní zlomila během boje s Nagini. Přestože tedy Voldemort relikvii fyzicky vlastnil, jejím skutečným pánem byl právě Harry Potter. I proto nezemřel, když ho Pán zla konečně zasáhl smrtící kletbou. Jediné, čeho Voldemort dosáhl, bylo paradoxně zničení vlastního viteálu ukrytého v Harrym.

Závěrem

Pokud jste až doteď ve všech těch změnách hůlek a jejich efektech trochu plavali, doufáme, že už máte trochu víc jasno. Pro úplnost se ještě sluší dodat, že se Harrymu s pomocí bezové hůlky podařilo opravit tu původní, kterou pak používal. Na rozdíl od filmu však v knize následně nezničil bezovou hůlku, nýbrž ji vrátil zpět do hrobu Albuse Brumbála.

A co se stalo s původní Voldemortovou hůlkou? Nemáme tušení. Dokonce ani knižní předloha nám o jejím osudu nic neprozradila.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (28 komentářů)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: