Harry Potter, Píseň moře i Hobit. Vybírali jsme nejlepší fantasy snímky uplynulé dekády

Datum vydání 23. 1. 2020Shlédnutí 40 788×Názory k tématu12Sdílení článku137Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Máme za sebou už druhé desetiletí tohoto milénia, takže nastal čas bilancovat. Dnes si proto připomeneme ty nejlepší filmy žánru fantasy, které v uplynulých letech vznikly. S jedinou výjimkou přitom vynecháme filmy se superhrdiny, které už dostaly vlastní verzi žebříčku. Do komentářů nám pak můžete napsat, zda s naším výběrem souhlasíte.

2010) Jak vycvičit draka 86 %

Studio DreamWorks vždycky umělo točit filmy, které si užije dospělý stejně jako dítě. Ukázalo se to už v legendárním Shrekovi 87 %, v roce 2010 si ale srdce diváků po celém světě získal statečný Škyťák a jeho roztomilý drak Bezzubka. Animovaný snímek se překvapivě nebál ani temnějších, smutnějších momentů.

Neměl navíc vážnější konkurenci, snad s výjimkou první části Relikvií smrti 75 % z populární série Harry Potter. Tim Burton   vydělal Disneymu spoustu peněz se svou Alenkou v říši divů 72 %, dočkali jsme se ale i hodně slabých snímků typu třetích Letopisů Narnie 56 % nebo Čarodějova učně 61 %. Vyšel také zábavný mystifikační pseudodokument Lovec trolů 66 %.

Oheň na křídlech: Vybrali jsme 10 nejnebezpečnějších draků filmové historie

Viděli jsme také Prince z Persie 70 %, jeden z povedenějších filmů podle videohry.

2011) Harry Potter a Relikvie smrti - část 2

Bitva o Bradavice, Snape a pravda o smrti Brumbála, zúčtování s Voldemortem. Finále války o osud světa čar a kouzel nám na seznamu jednoduše nemohlo chybět. Přineslo velkolepou podívanou, ale i bolestná loučení. Mnozí oblíbení hrdinové se totiž závěrečných titulků nedožili.

Dorazila i sprostá, zábavná kravina Princ a pruďas 61 %, s přehledem nejnudnější díl Stmívání s podtitulem Rozbřesk – 1. část 49 %, akční Sucker Punch 61 % Zacka Snydera  . Taky do kin doplnulo nehorázně drahé, bezduché pokračování Pirátů z Karibiku s podtitulem Na vlnách podivna 63 %. Ještě, že jsme měli toho Pottera.

2012) Hobit: Neočekávaná cesta 81 %

Druhá trilogie Petera Jacksona   se na rozdíl od kultovního Pána prstenů nikdy nezapíše do dějin kinematografie zlatými písmeny. Její kritici ale občas zapomínají, že třeba úvodní Neočekávaná cesta ještě kouzlo Středozemě dokázala obnovit. Dočkali jsme se sice spousty nudných, okatě digitálních akčních scén, ale i řady silných momentů typu Gandalfova rozhovoru s Galadriel či Bilbova rozhodnutí ušetřit Glumův život.

V kinech navíc toho roku běžely klenoty typu Abrahama Lincolna: Lovce upírů 49 %, Hněvu titánů 57 %, Johna Cartera 65 % či Sněhurky a lovce 65 %. Příznivci fantasy tudíž udělali dobře, když s cestou do sálů počkali až na prosincovou hobití premiéru.

2013) Hobit: Šmakova dračí poušť

O rok později už to bylo daleko těsnější. Hlavně mladší diváky potěšilo Ledové království 76 %, starší si zase odpočinuli u krvavého béčka Jeníček a Mařenka 67 % se zábavnou akcí a sympatickou, trochu steampunkovou atmosférou. Hobit nakonec vyhrál hlavně díky perfektnímu titulnímu Šmakovi, jehož konverzace s Bilbem překonala dokonce i Glumovu hádankovou hru z předchozího roku.

Herec Keanu Reeves   se také neúspěšně pokusil prorazit se 47 róniny 64 % a kouzelná fazole propojila dva světy v adaptaci klasické pohádky Jack a obři 66 %.

2014) Píseň moře 85 %

Keltskou mytologii často na plátnech nevídáme, zvlášť pak ne v kombinaci s unikátní animací. Proto je Píseň moře, která vypráví příběh tulení víly, s přehledem nejunikátnějším filmem v našem žebříčku. Dva znesváření sourozenci v něm cestují kouzelným světem a odhalují tajemství svého původu.

Fantasy a sci-fi se netočí jen v Hollywoodu. 15 žánrových snímků, které vznikly mimo Ameriku

Téhož roku se trilogie Hobit uzavřela Bitvou pěti armád 75 % a dočkali jsme se vynikajícího druhého dílu série Jak vycvičit draka 81 %. Moc nás nezaujal Drákula 63 %, Herkules 60 % ani Zloba 73 %, zato jsme se škodolibě bavili kvalitami Sedmého syna 54 %.

2015) Legenda o drakovi 71 %

Ruský film o princezně unesené drakem má objektivně nejednu chybu, zaujal nás ale krásnými vizuály. Nevadí ani přímočarost děje, neboť snímek stihne svůj příběh odvyprávět během příjemných 110 minut. Legenda o drakovi se nám tudíž líbila o ždibec víc, než Disneyho nová verze Popelky 72 % z téhož roku.

Zbytek fantasy filmů tehdy za moc nestál. Poslední lovec čarodějnic 56 % ukázal, že nová série nemůže vyrůst jen na charismatu několika známých herců a na Pana 54 % jsme zapomněli tak deset minut po dokoukání.

2016) Kniha džunglí 80 %

Pokud měla kdy vzniknout nějaká Disneyho předělávka klasického animáku, je to právě Kniha džunglí. Užijete si ji zvlášť v originálním znění, kde všechna zvířata dabují světoznámí hollywoodští herci. Nechybí humor, napětí ani tišší momenty, mimořádně se povedl soundtrack Johna Debneyho  .

Za zmínku pak stojí ještě určitě Warcraft 73 % s úžasnými digitálními orky a Fantastická zvířata 73 %, která zdánlivě s úspěchem rozjížděla novou čarodějnickou sérii. Připomenutí zaslouží třeba i animovaný Kubo 77 %. Viděli jsme třeba i Bohy Egypta 57 % nebo Assassin's Creed 58 %, o těch ale raději taktně pomlčíme.

2017) Jumanji 72 %

Z výletu do džungle se stal potichu hit. V době premiéry se totiž mluvilo hlavně o Posledním z Jediů 71 % a cesta čtyř teenagerů do světa videoher mezitím v pozadí sbírala peníze ze vstupenek. Dobrodružný snímek měl akci, atmosféru a samozřejmě hlavně velkou dávku humoru, který vesměs dobře fungoval.

Docela se povedl i remake Krásky a zvířete 72 %, češké diváci taky na rozdíl od těch amerických vesměs zaujal Král Artuš s Legendou o meči 73 %. Pátí Piráti z Karibiku 69 % se povedli víc, než čtyřka, ale stále působili poněkud unaveně. A čím méně toho napíšeme o Mumii 54 %, tím lépe.

2018) Aquaman 72 %

Tohle je ta slíbená výjimka. Aquaman se z převážné části odehrával v říších na dně oceánu a představil celou řadu podvodních národů, bytostí a příšer. Připočtěte vodní magii a legendu o zlatém trojzubci a možná také dospějete k názoru, že si Aquaman zlato za předloňský rok právem zaslouží.

Přetočený Návrat do budoucnosti a Starkovy hodinky. Dalších 10 úžasných filmových detailů

Mimo jiné i proto, že ho opravdu nechceme dát Grindelwaldovým zločinům 64 %, Smrtelný strojům 56 %, či novému Tomb Raiderovi 65 %. A taky proto, že pořád ještě posloucháme nádherný soundtrack Ruperta Gregsona-Williamse  .

2019) Jak vycvičit draka 3

Disney loni zase předělával animáky a poslal do kin Aladina 70 %, Dumba 62 % či pokračování Zloby 71 %. Jeho nejpovedenějším snímkem s prvky fantasy se však bezesporu stalo druhé Ledové království 75 %, v současné době nejvýdělečnější animovaný film historie. Přesto podle nás loni vyhrála konkurence z DreamWorks.

Přestože podle nás finále série Jak vycvičit draka 78 % nedosáhlo kvalit dvou předcházejících dílů, pořád se mu podařilo sérii završit důstojně. Loni pochopitelně dorazily i dospělejší fantasy filmy, třeba takový Hellboy 55 % ale fanoušky vesměs spíš zklamal.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
FilmHarmonie 2023
Hraná Sněhurka změní originální příběh, protože princ byl údajně stalker

Hraná Sněhurka změní originální příběh, protože princ byl údajně stalker

Datum vydání 19. 8. Autor článku Josef Sdílení článku1617
Noví Avengers už překonali miliardu. Dokonce nejrychleji v historii

Noví Avengers už překonali miliardu. Dokonce nejrychleji v historii

Datum vydání 29. 4. Autor článku Aleš Názory k tématu2Sdílení článku1056
Zemřel herec Peter Mayhew, představitel Chewbaccy ze Star Wars

Zemřel herec Peter Mayhew, představitel Chewbaccy ze Star Wars

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Sdílení článku886
Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

Datum vydání 25. 9. Autor článku Aleš Názory k tématu21Sdílení článku859
John Wick 5 se přeci jen chystá. Film je v začátcích vývoje

John Wick 5 se přeci jen chystá. Film je v začátcích vývoje

Datum vydání 1. 6. Autor článku Josef Sdílení článku845

Stávka scénáristů se snad pomalu chýlí ke konci

Datum vydání Včera Autor článku Josef Sdílení článku2

Nepřehlédnutelně bělovlasý muž s typickým úsměvem na rtech nemohl chybět na slavnostní premiéře celovečerního dokumentárního filmu „Život je sranda“.

Datum vydání Včera Autor článku Hana Sdílení článku55

České sci-fi Bod obnovy vtahuje atmosférou i vynikajícím temným vizuálem alá Blade Runner

Datum vydání 20. 9. Autor článku Lukáš Sdílení článku325

Russell Brand čelí obvinění ze znásilnění, sexuálních útoků a emocionálního zneužívání

Datum vydání 20. 9. Autor článku Žaneta Sdílení článku62
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1619
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku894
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku449
Facebook

To nejzajímavější z tohoto týdne:

Herec z franšízy Rychle a zběsile by si rád zahrál postavu Freddyho Kruegera, co na to původní Freddy - Robert Englund?

Sdílení621Herec z franšízy Rychle a zběsile by si rád zahrál postavu Freddyho Kruegera, co na to původní Freddy - Robert Englund?

České sci-fi Bod obnovy vtahuje atmosférou i vynikajícím temným vizuálem alá Blade Runner

Sdílení3252České sci-fi Bod obnovy vtahuje atmosférou i vynikajícím temným vizuálem alá Blade Runner

Fenomenální snímek Rivalové (Rush) režiséra Rona Howarda slaví desáté výročí

Sdílení7013Fenomenální snímek Rivalové (Rush) režiséra Rona Howarda slaví desáté výročí