Thor: Vysvětlíme teleportaci temnou energií a povíme, jak Asgarďané opravili Bifrost

25. 1. 2020 27 981×863 světlý/tmavý vzhled

Nejspíš si ještě vzpomenete, že duhový most Bifrost hrál poměrně důležitou roli v příbězích o Thorovi. Bůh hromu ho v závěru prvního filmu 75 % zničil, aby zabránil Lokimu zničit Jotunheim. Když tudíž následně Zemi hrozilo nebezpečí, musel na naši planetu Odin Thora přesunout pomocí tajemné temné energie. Někdy mezi Avengers 83 % a druhým Thorem 72 % nicméně Asgarďané duhový most opět zprovoznili.

Jak to dokázali? Díky komiksům ze světa MCUznáme odpověď. Přemísťovací zařízení dokázal opravit nepřekvapivě jen samotný Kámen prostoru, skrytý uvnitř Teseraktu. Proto Thor trval na tom, že si modře zářící kostku po bitvě o New York odnese. Byla pro něj jedinou možností, jak zase začít navštěvovat přítelkyni.

Teleportace s použitím temné energie je v superhrdinském univerzu mnohem vzácnější. Setkali jsme se s ní pouze dvakrát – při již zmíněném Lokiho útoku na Zemi a pak v Infinity War 86 %, kde Heimdall před svou smrtí přemístil Hulka. Žádné speciální zařízení k ní není zapotřebí. Proč ji tedy Asgarďané nepoužívají častěji?

Odpověď je jednoduchá: bolí to. Zraněn je nejen ten, kdo teleportaci provádí, ale i ten, kdo je přemístěn.

Pro milovníky přírodních věd máme ještě perličku na závěr. Když tvůrci Thora vymýšleli Bifrost, konzultovali scénář se známým americkým fyzikem Seanem Carrollem. Ten producentovi Kevinovi Feigemu   doporučil, aby cestování vysvětlili skrze červí díry.

Avengers: Pět důvodů, proč byla Infinity War lepší než Endgame

Feigemu ale přišlo, že to zní jako z devadesátých let, načež mu Carroll doporučil použít slovní spojení Einstein–Rosenův most, které se pro červí díru taktéž používá.

Prozradil též, že tvůrci původně plánovali, že bude planeta ledových obrů placatá a v bitevní scéně budou padouši padat z jejího okraje, ignorujíce gravitaci. Sean Carroll je ale zjevně přesvědčil, aby od tohoto záměru upustili.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (8 komentářů)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: