Pán prstenů: Vysvětlíme, co smrt Christophera Tolkiena znamená pro příběhy ze Středozemě

28. 1. 2020 9 103×1860 světlý/tmavý vzhled

Před nějakou dobou jsme na našem webu informovali o skonu Christophera Tolkiena. Ten zemřel ve věku pětadevadesáti let poté, co zasvětil velkou část života pracím na literárním odkaze svého otce, slavného spisovatele J. R. R. Tolkiena  . Sluší se proto připomenout, co všechno Christopher Tolkien pro milovaný svět Ardy udělal během uplynulých desetiletí.

Vydání veledíla

Za života J. R. R. Tolkiena vyšel Hobit a po letech se fanoušci dočkali i všech tří svazků Pána prstenů. Spisovateli se nicméně nikdy nepodařilo vydat Silmarillion, ambiciózní dílo mapující historii světa od jeho stvoření přes časy elfských říší až po události Války o Prsten. Autor zemřel v roce 1973, aniž by Silmarillion stihl úplně dokončit.

Společenstvo Prstenu: Jak se změnilo 9 členů v průběhu let a na čem pracují nyní

Tento nelehký úkol připadl právě Christopherovi Tolkienovi. Ten se probral otcovými obsáhlými zápisky, vzájemně je propojil a upravil tak, aby nebyly v rozporu s textem Pána prstenů. Musel přitom pracovat dokonce i s příběhy, jichž se jeho otec naposledy dotkl někdy v roce 1917.

Díky tomu se však dnes mohou fanoušci Tolkienova díla seznámit s mnoha a mnoha fascinujícími příběhy, z nichž leckteré by se jistě daly rozpracovat do svých samostatných trilogií. Mnohé z nich jsme připomněli i na našem webu – třeba ten o lásce mezi Berenem a Lúthien či tragickou historii Pádu Gondolinu.

Bez Silmarillionu by také jen těžko mohl vzniknout třeba nadcházející seriál ze světa Pána prstenů, zasazený do časů Druhého věku.

Pro skalní fanoušky

Tím však práce Christophera Tolkiena ani zdaleka neskončila. Vydány byly třeba Nedokončené příběhy. Publikace se však dočkala hlavně dvanáctisvazková mamutí The History of Middle-earth, která mapuje třeba i starší, nikdy nepoužité verze známých příběhů. V rané verzi Společenstva Prstenu například místo Aragorna provází hrdiny půlčík Trotter, který byl kdysi mučen v Mordoru a proto má teď dřevěné nohy.

Gandalf: Povíme, jaký úkol měl čaroděj ve Středozemi a jak získal věrného koně Stínovlase

Christopher Tolkien také rozpracoval tři důležité příběhy ze Silmarillionu do rozsáhlejších verzí. Krom dvou výše zmíněných to byly ještě Húrinovy děti, mimořádně temná kapitola ve středozemských dějinách. Hlavní hrdina Túrin Turambar, prokletý Temným pánem, v příběhu omylem zavraždí svého přítele, ožení se nevědomky z vlastní sestrou a nakonec spáchá sebevraždu.

Posledním dílem ze světa Pána prstenů, které kdy Christopher Tolkien dokončil, pak už navždy bude Pád Gondolinu vydaný v létě roku 2018.

Filmy neměl rád

Jako diváky vás jistě bude zajímat, jak se Christopher Tolkien stavěl k adaptacím příběhů svého otce. Mnohé možná překvapí, že se na oscarové filmy Petera Jacksona   díval velmi chladně.

„Vykuchali knihu, udělali z ní akční snímky pro mladé mezi patnácti a pětadvaceti,“ řekl Christopher Tolkien francouzskému Le Monde v roce 2012. „A vypadá to, že Hobit dopadne stejně.“ Nebyla to ale jediná příkrá slova, která během let použil.

Galadriel: Elfí vládkyně dala Gimlimu drahocenný dar a osobně zbořila Sauronovu pevnost

Tolkien se stal zrůdou. Pohltila ho vlastní popularita a vrostl do absurdity dnešní doby,“ nechal se slyšet. „Zdrcuje mě, jaká propast se otevřela mezi vážností a krásou díla a tím, co se z něj stalo. Komercializace obrátila jeho estetický a filosofický význam v prach.“

Závěrem

S tímto konkrétním názorem Christophera Tolkiena samozřejmě můžete a nemusíte souhlasit. Těžko ale popřít, že krom samotného J. R. R. Tolkiena neexistuje nikdo, kdo by pro Středozem udělal víc. Teprve nedávné úmrtí skutečně ukončilo více než staletou historii prací na příbězích a mýtech světa Pána prstenů.

Zda nadcházející seriál Amazonu dokáže důstojně navázat na toto bohaté dědictví a představit ho dalším generacím, se teprve ukáže.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (18 komentářů)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: