Vyzkoušejte Voyo na 7 dní zdarma - Přes 2000 filmů a seriálů v češtině, oblíbené pořady dříve než v TV, nejlepší sportovní přenosy, a to vše bez reklam!

Prokletí Černé perly: První Piráti ovlivnili Pána prstenů. Jack mohl skončit s useknutým nosem

Datum vydání 29. 1. 2020Shlédnutí 9 297×Sdílení článku63Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Už dlouhých sedmnáct let uplynulo do chvíle, kdy české kinosály zasáhlo Prokletí Černé perly 84 %. Skeptici si tehdy už předem klepali na čelo. Film totiž vznikl podle atrakce z Disneylandu a dorazil v době, kdy byly v Hollywoodu pirátské snímky považovány z komerčního hlediska za nebezpečný hazard. O to víc překvapilo, když se dostavil úspěch.

Jak asi víte, následovala čtyři pokračování rozmanité kvality. Žádnému z nich se ale už nepodařilo tak docela zachytit kouzlo původního filmu – a právě ten si dnes připomeneme. Produkce Prokletí Černé perly byla totiž mimořádně bohatá na šťavnaté zajímavosti.

1) Proč zrovna Jack?

Asi vás nikdy nenapadlo dumat nad tím, jak vlastně scénáristy napadlo křestní jméno slavného kapitána Sparrowa. Možná vás proto překvapí, že se jeden z tvůrců Stuart Beattie při vytváření postavy inspiroval hercem Hughem Jackmanem  , známým třeba díky superhrdinské sérii X-Men. Právě z Jackmanova příjmení pak údajně pochází pirátovo jméno.

Piráti z Karibiku: Mrkněte do zákulisí plavby na konec světa

Populární postavu si každopádně mohli zahrát třeba Jim Carrey   nebo Matthew McConaughey  , v úvahu dokonce připadal i Robert De Niro  . Ten však roli odmítl, neboť se domníval, že film nebude mít úspěch. Nakonec se Jackem stal populární Johnny Depp  . Ten se ale prý během natáčení domníval, že mu dá studio padáka.

2) Bez nosu

Nikdo totiž moc nechápal, co se Depp snaží se svou postavou provést. Herec například navrhl, že by Jack mohl mít modrý nos. Někdo mu ho totiž kdysi usekl, Sparrow si ho nechal přišít a teď se mu špatně prokrvuje. Víc než smrti by se pak postava bála pepře či nachlazení. Ani režisér Gore Verbinsky   ale nedokázal Disney tímto nápadem přesvědčit.

Depp hrál charakter své postavy dokonce i v akčních scénách. Sparrow totiž prý nechává protivníky, aby k němu přišli a používá jen minimální nutné množství energie, stejně jako v ostatních oblastech života.

3) Hectorovo jablko

Že se jmenuje kapitán Barbossa křestním jménem Hector, se poprvé dozvíme až ve třetím díle série. Postavu ale pojmenovalJohnny Depp v komentáři k Prokletí Černé perly. Udělal to jen žertem, ale fanoušci se jeho slov okamžitě chytili a tvůrcům nezbývalo, než Hectora připsat do kánonu.

Atrakce v zábavním parku, smajlíci, fastfood. Z toho všeho dokáží v Hollywoodu udělat filmy

V závěru Barbossova souboje s Jackem, kdy pirát umírá, si můžete všimnout zeleného jablka, které mu vypadne z ruky. Kapitán si ho chtěl vychutnat, jakmile se opět stane smrtelným a zbaví se kletby, která mu brání cítit jakékoli potěšení. Barbossa se ale nakonec prvního kousnutí dočkal až v závěru Truhly mrtvého muže 74 %, kdy se vrátí z mrtvých.

4) Nudnější Will a Elizabeth

O roli kováře Willa Turnera se ucházela celá řada známých herců. Třeba i Tom Hiddleston  , kterého dnes znáte jako boha klamu Lokiho z komiksového vesmíru MCU. Do finále se ale probojoval Heath Ledger  , pozdější představitel Jokera a samozřejmě také Orlando Bloom  . Ten prý vyhrál i díky tomu, že si získal značnou popularitu rolí Legolase v Pánovi prstenů.

Herec se prý snažil Willa hrát jako cool postavu, podobnou v lecčem Jackovi Sparrowovi. Režisér Gore Verbinsky mu tudíž musel připomínat, že má kovář působit úplně opačným dojmem. Bloomova kolegyně Keira Knightley   zase toužila po tom, aby její Elizabeth ve filmu bojovala mečem. I ta měla ale smůlu a dočkala se teprve v dalších dílech.

5) Rozebrané zlato

Titulní prokletí Černé perly se objevilo, když si piráti rozebrali uloupené aztécké zlato. Nemrtví pak museli strávit dlouhé roky hledáním všech kousků, aby kletbu opět zlomili. Podobně chamtiví ale byli i herci a členové štábu, kteří si všechny mince z pokladu po natáčení vzali na památku.

Pamatujete si mimochodem na scénu, v níž Barbossova opice donese svému pánovi poslední zlaťák? Její spokojený úšklebek vznikl čistě improvizací zvířete, které si nejspíš ani neuvědomilo, jak moc tím filmařům pomohlo.

6) Skutečná loď

Tvůrci snímku si pro účely natáčení vypůjčili skutečnou plachetnici Lady Washington, která vznikla koncem minulého století jako replika plavidla z dob amerického boje za nezávislost. Tvůrci ji paradoxně dali do rukou Britům jako HMS Interceptor. Přitom ji také přebarvili a dokonce přidali otvory pro kanóny.

Ďáblův advokát: Třetí Piráti z Karibiku důstojně zakončili příběh Willa a Elizabeth

Co víc, loď skutečně doplula do Karibiku přes panamský průplav, neboť obvykle kotví na západním pobřeží Spojených států. Dokážete si představit, jaká to musela být podívaná?

7) Světlo měsíce

Záře luny odhaluje v prvních Pirátech z Karibiku následky prokletí. Ti, kdo si rozebrali zlaté mince, připomínají mrtvá těla v různých stádiích rozkladu. Živé zůstávají pouze oči – ty tvůrci vzali přímo z tváří skutečných herců a následně je vložili do trikově vytvořených nemrtvých.

Když dorazil trailer a ukázal světu, jak budou piráti vypadat, způsobilo to prý jistou paniku mezi tvůrci třetího dílu Pána prstenů, Návratu krále 90 %. V něm totiž vystupuje armáda duchů, která se prý pirátům v té době vizuálně podobala. Možná proto tvůrci přidali zelený přízračný svit.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

Datum vydání 25. 9. Autor článku Aleš Názory k tématu21Sdílení článku859
Pán prstenů se nejspíš vrátí jako televizní seriál. Ne, neděláme si legraci

Pán prstenů se nejspíš vrátí jako televizní seriál. Ne, neděláme si legraci

Datum vydání 4. 11. Autor článku Aleš Názory k tématu21Sdílení článku680
Silmarillion: O čem je Tolkienovo veledílo? Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější příběhy

Silmarillion: O čem je Tolkienovo veledílo? Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější příběhy

Datum vydání 6. 11. Autor článku Aleš Názory k tématu21Sdílení článku670
Faramir a Boromir: Bratři měli sen o Prstenu a naposledy se setkali až poté, co Boromir padl

Faramir a Boromir: Bratři měli sen o Prstenu a naposledy se setkali až poté, co Boromir padl

Datum vydání 31. 1. Autor článku Aleš Sdílení článku582
10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

Datum vydání 2. 10. Autor článku Aleš Názory k tématu33Sdílení článku581

Zemřel herec Paul Grant, kterého znáte z filmů Harry Potter a Kámen mudrců nebo Star Wars

Datum vydání Dnes Autor článku Lukáš Sdílení článku1

Trailer na nový dokumentární film Little Richard: I Am Everything představuje skutečného krále rock'n'rollu.

Datum vydání Dnes Autor článku Žaneta Sdílení článku1

Již brzy startuje na Televizi Seznam nový, osmidílný, komediální seriál Revír. A o revír tady opravdu půjde.

Datum vydání Dnes Autor článku Hana Sdílení článku1

Zkorumpované instituce, od vládních stran až po policii, soudy, vlivné oligarchy a podnikatele, to je otřesná skutečnost v dokumentu Kuciak: Vražda novináře

Datum vydání Včera Autor článku Hana Sdílení článku37
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1619
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku881
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku445