Faramir a Boromir: Bratři měli sen o Prstenu a naposledy se setkali až poté, co Boromir padl

31. 1. 2020 22 728×509 světlý/tmavý vzhled

Synové správce Denethora, bratři Faramir a Boromir, sehráli v historii Války o Prsten velmi důležité role. Zvlášť na stránkách knih, kde se obě postavy od svých filmových verzí místy dost zásadně liší. Dnes vám o nich povíme leccos, co jste dosud nejspíš nevěděli. Tušili jste například, že sám spisovatel J. R. R. Tolkien   prohlásil, že je mu Faramir z jeho postav nejpodobnější?

1) Boje o Osgiliath

Bratři bojovali proti silám Temného pána už dlouho předtím, než Boromir odcestoval na sever a stal se členem Společenstva Prstenu. Konkrétně zejména v troskách Osgiliathu, zpostošeného bývalého hlavního města Gondoru. Sauron se dlouhá léta držel na opačném břehu řeky Anduiny, ale nakonec se rozhodl vyzkoušet vojenskou připravenost správce Denethora.

Galadriel: Elfí vládkyně dala Gimlimu drahocenný dar a osobně zbořila Sauronovu pevnost

Gondor ale odolával lépe, než Temný pán doufal. Velkou zásluhu na tom měli právě Faramir s Boromirem, kteří bránili poslední most přes řeku. Sauron ale poprvé po mnoha letech vyslal do boje své nazgûly a ti nakonec dokázali zatlačit gondorské jednotky na druhý břeh. Faramir a Boromir museli vodní tok přeplavat, aby unikli smrti nebo zajetí.

2) Bratrské pouto

Vztah obou sourozenců byl mnohem silnější, než naznačily filmy. Dokonce ani v prodloužených verzích, kde jsme se dočkali navíc třeba flashbacku z doby výše popsaných bojů o Osgiliath.

Boromir se narodil o pět let dříve a s Faramirem k sobě přirostli hlavně po smrti své matky Finduilas, která vydechla naposled v pouhých osmatřiceti letech. Správce Denethor ztrátu manželky nesl těžce a postupně se propadal hlouběji a hlouběji do stavu, v jakém jsme ho viděli v Návratu krále 90 %. Staršího syna Boromira preferoval i proto, že Finduilas zeslábla po Faramirově porodu – text Pána prstenů trochu implikuje, že Denethor mladšího potomka ze skonu své životní lásky vinil.

Mezi bratry ale neexistovala rivalita, přestože byli povahově velmi rozdílní. Boromir si rychle získal pověst schopného velitele a velkého válečníka, zatímco Faramir miloval vědění a hudbu a přátelil se s čarodějem Gandalfem Šedým.

Gandalf: Povíme, jaký úkol měl čaroděj ve Středozemi a jak získal věrného koně Stínovlase

Bratři dokonce sdíleli i sen, který je vyzýval, aby se vydali do Roklinky za Isildurovou zhoubou, totiž Jedním prstenem. Nejdřív se zdál Faramirovi a později i Boromirovi. Právě ten se nakonec rozhodl vydat se na cestu. Během nebezpečného putování přišel o koně a na rozdíl od filmu dorazil na Elrondovu radu pěšky.

3) Změna v povaze

Co se s Boromirem stalo potom, už dobře víte z filmového Společenstva Prstenu 90 %. Bojovník se přidal ke Společenstvu, prošel temnou Morií a nakonec zahynul, když bránil hobity Smíška a Pipina před skuruty. Aragorn, Legolas a Gimli následně jeho mrtvé tělo poslali na lodi po proudu Anduiny.

O tři dny později ho zahlédl Faramir, ač si sám nebyl jistý, zda skutečně, nebo pouze ve vizi. Povšiml si však, že Boromir neměl svůj roh (který se později dostal do Denethorových rukou, když ho řeka vyplavila) a zahlédl i opasek, který neznal. Ten totiž jeho bratrovi darovala Galadriel v Lórienu.

Proto Faramir později hleděl podezřívavě na Froda a Sama, kteří tvrdili, že cestovali s Boromirem. Hobiti totiž dosud o skonu svého společníka neměli tušení. Gondorský kapitán ale v knize nikdy půlčíky neodtáhl až do Osgiliathu, neboť neměl nejmenší zájem o Prsten moci:

Já bych tu věc nevzal, i kdyby ležela u silnice. I kdyby Minas Tirith klesala do zkázy a já jediný ji mohl zachránit použitím zbraně Temného pána pro dobro města a pro svou slávu.

(Dvě věže, překlad Stanislavy Pošustové-Menšíkové)

 4) Nečekaná postava

V dopise, který psal J. R. R. Tolkien svému nedávno zesnulému synovi Christopherovi během druhé světové války, se spisovatel zmínil i o nové postavě, která tehdy vstoupila na dějiště Války o Prsten. Byl to právě Faramir. „Jsem si jistý, že jsem ho nevymyslel. Ani jsem ho nechtěl, přestože ho mám rád,“ psal autor. „Najednou se ale zjevil, vyšel z lesů Ithilienu.“

Legolas: Prozradíme, proč elfí lučištník možná není blonďatý a jak zemřel jeho dědeček

Nový hrdina Tolkienovi záhy přirostl k srdci ještě víc. V jiném dopise už zmiňuje to, o čem jsme psali výše – totiž že je mu Faramir ze všech postav Pána prstenů nejpodobnější. Tolkien sám prý ale postrádá jednu hrdinovu klíčovou vlastnost, odvahu.

Spisovatel dokonce Faramirovi propůjčil jeden svůj sen ve formě vize. Když zraněný kapitán rozmlouval s Éowyn v době, kdy jejich přátelé bojovali u Černé brány, náhle se jim zdálo, že vidí velkou tmavou vlnu. Tento obraz prý J. R. R. Tolkiena pronásledoval po celý život a autor v něm podobně jako Faramir viděl stín Atlantidy, respektive Númenoru.

5) Faramirův osud

A co že se vlastně stalo s Faramirem poté, co Temný pán padl a Prsten byl zničen? Dřívější gondorský kapitán se stal správcem a vedl tak korunovaci nového krále Aragorna Elessara. Protože s porážkou Saurona Gondor opět získal Ithilien, stal se Faramir navíc jeho novým knížetem.

S manželkou Éowyn, sestrou nového rohanského krále Éomera, pak zplodil přinejmenším jedno dítě, syna Elborona. Protože jeho pokrevní linie pocházela z Númenoru, dožil se Faramir krásného věku sto dvaceti let. Sídlil v kopcích Emyn Arnen, na dohled od Minas Tirith.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: