Proč Harry Potter přežil Voldemortovu smrtící kletbu? Nebylo to díky kameni vzkříšení

4. 2. 2020 23 629×1894 světlý/tmavý vzhled

V nedávném úspěšném článku jsme zkoumali, proč se Voldemortovi napříč knižní a filmovou sérií Harry Potter neustále nedařilo zabít titulního mladého čaroděje. Zabývali jsme se ale zejména propojením obou protivníků a jejich hůlek s jádry z pírek fénixe. Naše čtenáře však v komentářích mnohdy zajímalo hlavně to, jak Harry přežil smrtící kletbu, kterou na něj Pán zla seslal v lese.

Kámen vzkříšení oživit nedokáže

Leckdo se obzvlášť ve filmu mohl domnívat, že Harryho zachránil Kámen vzkříšení, schovaný ve zlatonce darované Brumbálem. Ten nicméně hrdina záměrně upustil v lese, aby ho už pokud možno nikdy nikdo nenašel. I kdyby se ho navíc rozhodl použít, skutečné zmrtvýchvstání mu kámen vzdor svému jménu neumožní.

Harry Potter: Ukážeme, jak dnes vypadají herci z Kamene mudrců. Povíme také, co dělají

Jak prozradil příběh tří bratrů a ostatně i sama scéna, v níž Harry relikvii smrti získá, zesnulé už oživit neumí žádná magie. Hrdinovi rodiče, Sirius a Lupin se vrátili pouze jako stíny, jimiž ruka mladého čaroděje prošla skrz. V knihách působí o něco hmotnějším dojmem – spisovatelka J. K. Rowling   je připodobnila k mladistvé verzi Toma Raddla, která sídlila ve Voldemortově starém deníku. I přesto se nemohou natrvalo vrátit do světa živých.

Pán smrti

Přesto kámen vzkříšení k Harryho přežití nejspíš svým dílem přispěl. Když ho mladý čaroděj získal, ovládl poslední ze tří relikvií smrti. Věrnost bezové hůlky si totiž získal, když odzbrojil Draca Malfoye a plášť neviditelnosti samozřejmě používal napříč všemi svými dobrodružstvími.

Jak ale Harrymu na rozdíl třeba od Voldemorta došlo, Pánem smrti není ten, kdo by jí rozkazoval, nýbrž ten, kdo ji dokáže přijmout. Řekl to ostatně i sám Brumbál, když s Harrym rozmlouval v oné napůl snové scéně po seslání smrtící kletby. Můžeme totiž předpokládat, že pokud by se hrdina bránil a Voldemort by mu dokázal vyrazit hůlku z ruky, stal by se novým pánem své vlastní bezové.

Harry Potter, Píseň moře i Hobit. Vybírali jsme nejlepší fantasy snímky uplynulé dekády

Takto jím ale zůstal Harry, jak se dozvíme během jeho posledního souboje s Pánem zla. Text přímo uvádí, že bezová hůlka nedokázala svého právoplatného majitele zabít. Potterova ochota položit život  tak trochu paradoxně zajistila jeho vítězství.

Matčina láska

Brumbál také Harrymu vysvětlil, že Voldemort nechápe lásku a mocnou magii s ní spojenou. Když v Ohnivém poháru 79 % vznikalo jeho nové tělo, použil Pán zla Potterovu krev během rituálu. Tak v jeho žilách kolovala Harryho vlastní krev, prosáklá obětí hrdinovy matky Lily. Voldemort tak v jistém smyslu držel svého úhlavního nepřítele naživu i tím, že sám dýchal.

Viteál

Něco se ale Voldemortovi přeci jen sesláním smrtící kletby povedlo. Zničil předposlední ze svých viteálů – sedmý střípek zmrzačené duše, která se skrývala přímo v  samotném Harrym. Hrdina sám ale nezahynul a jen se dostal do již zmíněného snového limba, kde proběhl rozhovor s Brumbálem. Na jeho konci se Harry dokonce mohl rozhodnout, zda se vrátí mezi živé, nebo nikoli. J. K. Rowling prozradila, že by hrdina skutečně zemřel, kdyby se rozhodl pro druhou možnost.

Harry Potter: 10 nejlepších scén z filmů, které nenajdete v knižní předloze

Vše ale dopadlo jinak a Harry již druhý zásah smrtící kletbou ve svém krátkém životě přežil takřka bez následků – dokonce ani nezískal další bleskovitou jizvu. Bolelo ho celé tělo a nejvíc místo, kam vražedné kouzlo dopadlo. Podle knihy zhruba tak, jako by ho tam někdo praštil. Harry dokonce nic moc necítil ani poté, co na něj Voldemort seslal mučivou kletbu Cruciatus, když si pohrával se zdánlivě mrtvým tělem. I tentokrát za to mohla bezová hůlka, zdráhající se zranit svého pána.

Závěrem

Filmy řadu výše zmíněných informací vypouštějí nebo zmiňují jen letmo a zmatení občas budou i knižní fanoušci. Žádné z vypsaných vysvětlení totiž není čtenáři předloženo jako definitivní. Doufáme proto, že jsme tímto článkem aspoň trochu pomohli těm, kteří byli i po letech trošku zmatení.

Máte-li pocit, že jsme nějakou důležitou informaci zapomněli uvést, určitě se nestyďte nám dát vědět v komentářích.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (18 komentářů)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: