Gimli: Statečný trpaslík zachránil život Éomerovi a málem s ním bojoval kvůli Galadriel

7. 2. 2020 19 642×1375 světlý/tmavý vzhled

Trpaslík Gimli, syn Glóinův, hrál v událostech Války o Prsten velmi důležitou roli. Chrabře bránil Helmův žleb, kde zachránil budoucího rohanského krále. Jako jeden z mála se nenechal obalamutit Sarumanovým mocným hlasem. Zachránil také Pipina z bitevního pole. No a napadlo vás někdy ptát se, co Gimli dělal během putování Thorinovy družiny k Osamělé hoře?

1) Příliš mladý

Inu, trpaslík tehdy ještě jednoduše nedosáhl potřebného věku. V pouhých zhruba šedesáti letech ho jeho lid stále považoval za mladíka. Pokud vám to přijde trochu zvláštní, nejste sami. Dáin Železná noha zabil skřetího náčelníka Azoga krátce po třicítce, takže se Gimli jistě už dávno dovedl pořádně ohánět sekerou.

Gandalf: Povíme, jaký úkol měl čaroděj ve Středozemi a jak získal věrného koně Stínovlase

Po smrti Šmaka každopádně Gimli patřil k těm, kdo se z Modrých hor na západě Středozemě přestěhovali zpátky do svého starého království Ereboru. Trpaslík tam žil po boku svého otce Glóina několik desetiletí, než k branám říše pod Osamělou horou dorazil temný jezdec.

2) Sauronův posel

Byl to posel z Mordoru, pravděpodobně jeden z nazgûlů. Pátral po jistém Pytlíkovi z Kraje a králi Dáinovi nabízel tři trpasličí Prsteny moci výměnou za informace. Trpasličí panovník se ale tentokrát nenechal pohltit mamonem a vyslal Glóina a Gimliho s varováním a žádostí o radu Elronda Půlelfa.

Tak se Gimli dostal do Roklinky, kde se také rozhodl zastoupit svůj lid v nově vzniklém Společenstvu Prstenu. Zpočátku moc nechoval v lásce elfa Legolase – krom letitých sporů obou ras k tomu jistě přispěl i fakt, že Legolasův otec, král Thranduil, kdysi v Temném hvozdu věznil Gimliho otce Glóina.

3) Nebezpečné světlo

Ve filmovém Společenstvu Prstenu 90 % jsme mohli vidět trpaslíkovu radost, když Frodo rozhodl, že se družina vydá do Morie. Spatřili jsme i Gimliho žal, když co hrdinové objevili Balinův hrob. Jen v knihách ale Gimli pohlédl do jezera Kheled-zâram, k němuž kdysi dospěl i praotec všech trpaslíků Durin Nesmrtelný.

Galadriel: Elfí vládkyně dala Gimlimu drahocenný dar a osobně zbořila Sauronovu pevnost

Pak Společenstvo dorazilo do Lothlórienu, kde Gimlimu učarovala krása Galadriel. Její soucit trpaslíka překvapil a zasáhl. Při odchodu, kdy družiníci od elfky obdrželi mocné dary, proto požádal o jediný pramínek vlasů. Dostal tři. Když opouštěl Lórien, plakal.

4) Neshoda s Éomerem a Třpytivé jeskyně

Vzpomínka na elfí vládkyni byla v Gimliho srdci silná. Když později mluvil Éomer v Rohanu o Galadriel s podezřením, trpaslíka tím pořádně rozzlobil. Vzájemné vztahy se ale výrazně zlepšily, když Gimli během bitvy o Helmův žleb zachránil Éomerovi život. Zabil totiž dva skřety, kteří válečníka překvapili.

Následně se oba hrdinové stáhli do Třpytivých jeskyní, kde se skrývali ti obyvatelé Rohanu, kteří nemohli bojovat. Gimli pěl na nádheru podzemního komplexu takové ódy, že později přesvědčil k návštěvě i Legolase. Ten také dokázal krásu náležitě ocenit, byť zpravidla preferoval spíš živou přírodu.

5) Trpasličí tvrdohlavost

Mocný Sarumanův hlas, jehož podbízivému vlivu podlehli často i čarodějovi nepřátelé, na trpaslíka dojem neudělal. Gimli připomněl Rohirům, že nemohou lstivému zrádci věřit a Sarumana tím tak rozzlobil, že ten na okamžik vypadl z role. V Železném pasu se také trpaslík opět setkal s Pipinem, který mu daroval svou náhradní dýmku.

Faramir a Boromir: Bratři měli sen o Prstenu a naposledy se setkali až poté, co Boromir padl

Svůj dluh hobitovi později Gimli splatil po závěrečné bitvě u Černé brány. Tehdy Pipina našel pod mrtvým obrem, když si všiml čouhající půlčíkovy nohy.

Když se pak konala Aragornova svatba, které se zúčastnila i Galadriel, zmínil Éomer před trpaslíkem, že elfku stále nepovažuje za nejkrásnější ve Středozemi. Gimli se už už chystal dojít si pro sekeru, když Éomer upřesnil, že se mu víc líbí Arwen. Tím byl v trpaslíkových očích omluven.

6) Po pádu Temné věže

Výše zmíněné Třpytivé jeskyně Gimlimu natolik učarovaly, že v nich po konci Války o Prsten založil nové sídlo trpaslíků. Se svými lidmi také vyrobil novou bránu města Minas Tirith, zpevněnou mithrilem. Když se pak po smrti Aragorna Legolas rozhodl odplout do Valinoru, trpaslík prý byl s ním.

Stal se tak jediným příslušníkem svého lidu, který kdy dospěl na lodi do Zemí neumírajících. Tuto výsadu mu podle všeho získala Galadriel, která už v té době pobývala za Mořem více než století.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)  

Silmarillion: O čem je Tolkienovo veledílo? Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější příběhy

6. 11. Aleš 22512

Faramir a Boromir: Bratři měli sen o Prstenu a naposledy se setkali až poté, co Boromir padl

31. 1. Aleš 504

Pán prstenů: Nadcházející seriál od Amazonu získal režiséra Jurského světa

4. 7. Aleš 470

Jediný pravý Pán prstenů. Mysleli jste si, že je Sauron jen planoucí bulva?

20. 9. Aleš 5467

Pán prstenů: Ukážeme to nejlepší z prodloužené verze. A taky 5 scén, které nenajdete ani tam

9. 10. Aleš 4456

Šílený Max: Režisér George Miller pracoval na jednotce intenzivní péče, aby zaplatil svůj film

30. 3. Aleš 34

Logan: 7 zajímavostí o posledním Wolverinově filmu. Mohli jsme zahlédnout mrtvé X-Men

29. 3. Aleš 57

Watchmen: Režisér Zack Snyder si ve svém superhrdinském snímku zahrál malou roli

26. 3. Aleš 21

Život Briana: S nahatým hercem byly problémy, tvůrci použili kulisy ze seriálu o Ježíšovi

25. 3. Aleš 13

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 141200

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 18753

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 6348

To nejzajímavější z tohoto týdne: