Avatar: Jake měl zkusit drogy, domorodci lovili buvoly. Mrkli jsme na vystřižené scény

Datum vydání 12. 2. 2020Shlédnutí 6 162×Sdílení článku110Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Pokud jste Avatara 82 % viděli naposledy někdy před deseti lety v kině, možná ani netušíte, že z něj tvůrci během natáčení vystříhali celou řadu zajímavých scén. V dnešním článku na ně mrkneme a prozkoumáme třeba taky starší verzi scénáře, ve které se ještě hlavní postavy příběhu jmenovaly jinak. Dozvíte se třeba jak Na'vi loví buvoly nebo berou drogy.

1) Bitka v baru

Režisér James Cameron   původně plánoval, že příběh Avatara začne ještě na Zemi. Později však rozhodl, že se úvod snímku přesune do kosmu a dočkali jsme se jen několika málo záběrů ve formě flashbacku. Speciální edice však později prozradila, jak Jakův život na naší zbídačené planetě vypadal.

Superman jako Ježíš, americká vlajka v Avatarovi. I tak okatě se filmy snaží prodat svá poselství

Exmariňák si nežil zrovna v luxusu, právě naopak. Doma měl vlastně jen velkou televizi, jinak se mu ale drolily i samotné zdi. V baru se dostal do bitky, když se snažil bránit obtěžovanou ženu před jejím partnerem. Vyhodili ho a ještě po něm hodili invalidní vozík.

2) Lov na buvoly

Poté, co si Jake Sully osedlal okřídleného ikrana, vydali se Na'vi na lov velkých bytostí podobných buvolům, talioangů. I tato scéna se později dostala do speciální edice. Jakův rival, schopný lovec Tsu'tey, dokáže jednoho tvora skolit. Sully se však nenechá zahanbit a předvede stejný kousek.

Následuje další scéna, která se už ale nikdy nedostala do fáze s dokončenými efekty. Domorodci v ní oslavují úspěšnou akci a Tsu'tey s Jakem soutěží v pití nějaké místní omamné dobroty. Doktorka Grace Augustine nesouhlasně přihlíží. Následuje opilecký rozhovor, v němž si Tsu'tey stěžuje na zbabělost lidských vojáků, kteří bojují na dálku. Nemyslel si prý, že by někdo z nich mohl být statečný jako Jake. Následně domorodci tancují a rodiče Neytiri si všímají, že jejich dceři padl cizinec do oka.

3) Radující se domorodci

Hlouběji jsme mohli nahlédnout i do mírumilovnějších oblastí života domorodců. Když mezi nimi Jake Sully začal žít, prohlížely si ho děti a dokonce ho provokovaly taháním za ocas. Ten si chvíli nechal jejich škodolibost líbit, pak na ně ale znenadání vybafnul. V pozadí mezitím dospělí lovili ryby a věnovali se dalším povinnostem.

Podobná scéna se pak objevila i těsně před koncem. Když lidé opustili Pandoru, zavládla mezi místními obyvateli radost, děti skákaly do vody a několik žen, včetně samotné Neytiri, bylo zjevně těhotných.

4) Useknutý cop

Krom společného popíjení spolu měli Tsu'tey a Jake Sully i bojovat, těsně předtím než plukovník Quaritch mariňáka od jeho modrého náhradního těla odpojil. Domorodec měl v boji holemi zpočátku navrch. Pak se ale Jake vzchopil a srazil svého protivníka k zemi. Následně ale jeho tělo ztratilo vědomí a vše se pak odehrávalo stejně, jako v hotovém snímku.

Jak Cameron otočil Titanic: Povíme, proč je Jackův lístek potištěn zrcadlově převráceným písmem

Tedy až do doby, kdy Tsu'tey zasažen spadl z nebe. V původní kinoverzi tak totiž jeho příběh skončil. Později jsme ale zjistili, že domorodec pád přežil (asi i díky odlišným vlastnostem atmosféry na Pandoře) a vyžádal si smrt rukou Jaka Sullyho, jemuž také svěřil vedení svého klanu.

Starší verze scénáře mu ale připravila drastičtější osud. Tsu'teye totiž chytil žoldák Wainfleet, který mu uřízl cop. Lovec tak už nikdy nemohl jezdit na žádné bytosti ani se spojit se ženou. Jakovi řekl, že má ukončit jeho trápení – uvnitř už byl prý mrtvý.

5) Starší sestra Neytiri

Z původní verze snímku zmizely i zmínky o tragédii, která zhatila dřívější pokusy o komunikaci mezi lidmi a domorodci. Z nich víme, že měla Neytiri starší sestru jménem Sylwanin. Ta patřila mezi nejnadanější studentky doktorky Grace – tedy do chvíle, než zapálila stroje lidí a ti ji zastřelili přímo ve škole. Neytiri přitom celou tragédii pozorovala.

6) Jake na drogách

Krom pandorské obdoby alkoholu zkoušel Jake Sully i tamní drogy. Snědl světelkujícího červovitého, načež se propadl do hlubin zvláštní vize. V ní zahlédl spoušť, kterou později napáchá lidský útok a spatřil dokonce obřího toruka, kterého si osedlal do finální bitvy. Přijde nám trochu škoda, že zrovna tato konkrétní scéna skončila na podlaze střižny. Pomohla by totiž prohloubit tajemno okolo propojené přírody lesnatého měsíce.

7) Místní fauna

A když už jsme u přírody, zastavíme se na chvíli u té živé. Jake se měl hned během prvních minut na povrchu Pandory střetnout s dravým tvorem podobným netopýrovi, kterého odstřelil jeden z členů ochranky. Během svého učení se s Neytiri také potkal některé další živočichy.

Zkusil samozřejmě i jídlo, které mu velice chutnalo. Trochu se ale zakuckal, když mu Neytiri prozradila, že jde o larvy brouků.

8) Víc jiskření

Pokud jste o nějaké vystřižené scéně slyšeli, je to určitě ta, v níž se Jake a Neytiri poprvé milují. Spojí své copy a jejich samotná vědomí se prolnou. Záběry s dokončenými vizuálními efekty se nakonec objevily ve speciální edici snímku. Věděli jste ale, že jsme se ve snímku mohli dočkat ještě jednoho dalšího vztahu?

Oheň na křídlech: Vybrali jsme 10 nejnebezpečnějších draků filmové historie

Konkrétně po sobě měli pokukovat drsná pilotka Trudy a nesmělý vědecký pracovník Norm. Během letu ke vznášejícím se pandorským horám spolu seděli v kokpitu. Vystřižená scéna ukázala, jak se Trudy snaží naučit Norma řídit kniplem, samozřejmě s řadou narážek.

Jake měl později také pár načapat nahý v posteli, což ve svém videodeníku nezapomněl sarkasticky okomentovat.

9) Bitevní příprava

Zajímalo vás někdy mimochodem, kde Trudy vzala válečné pomalování na svém stroji v závěrečné bitvě? Namalovali jí ho domorodci během příprav, zatímco jim pilotka vysvětlovala, kde mají lidští nepřátelé zranitelná místa. Rozezněly se také bubny a rozhořely ohně v táboře.

Úplně jinak to vypadalo na lidské základně, kde Parker Selfridge vyhrožoval plukovníkovi Quaritchovi, že si na něj bude stěžovat. Vůbec se mu totiž nezamlouvalo, že velitel používá jeho lidi jako svou soukromou armádu proti domorodcům. Quaritch se ale nenechal odradit a připomenul Selfridgeovi, že je hodně daleko od Země – a tudíž ho nemá jak zastavit.

Během samotné bitvy pak vědec Max Patel zaútočil stavebním strojem na velitelství vlastní základny a jeho kolegové v tělech avatarů pak zajali všechny přítomné.

10) Starší scénář

Ve velmi raných verzích scénáře vypadal příběh zase ještě trošku jinak a postavy se navíc odlišně jmenovaly. Hlavním hrdinou byl jistý Josh Sully, příjmení doktorky Grace pak znělo Shipley. Zní až podezřele podobně jako Ripley z Vetřelce 90 %, možná ne náhodou. Obě postavy totiž ztvárnila herečka Sigourney Weaver  .

No a Neytiri? Té scénář ještě říkal Zuleika.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Fanoušci chtějí druhou Alitu, bojují za pokračování na sociálních sítích

Fanoušci chtějí druhou Alitu, bojují za pokračování na sociálních sítích

Datum vydání 7. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku1369
Noví Avengers už překonali miliardu. Dokonce nejrychleji v historii

Noví Avengers už překonali miliardu. Dokonce nejrychleji v historii

Datum vydání 29. 4. Autor článku Aleš Názory k tématu2Sdílení článku1056
Proč jít na Avatar 2? Avatar: The Way of Water je nádherný a dojemný vizuální zážitek s jednoduchým příběhem

Proč jít na Avatar 2? Avatar: The Way of Water je nádherný a dojemný vizuální zážitek s jednoduchým příběhem

Datum vydání 15. 12. Autor článku Josef Sdílení článku966
Endgame: Druhý víkend, druhá miliarda pro nové Avengers. Nepokořen zůstává zatím jen Avatar

Endgame: Druhý víkend, druhá miliarda pro nové Avengers. Nepokořen zůstává zatím jen Avatar

Datum vydání 6. 5. Autor článku Aleš Sdílení článku614
Co přinese Avatar 3, vše co se ví o detailech dalšího dílu ságy

Co přinese Avatar 3, vše co se ví o detailech dalšího dílu ságy

Datum vydání 6. 1. Autor článku Vojtěch Sdílení článku481

MCU Thor ignoroval příběh z původních komiksů. V tomto díle MCU superhrdinové a jejich komiksové předlohy si prozradíme pár zajímavostí o bohu hromu.

Datum vydání Dnes Autor článku Žaneta Sdílení článku1

Futurama se po jedenácti letech vrací! 8. série už je za rohem.

Datum vydání Včera Autor článku Žaneta Sdílení článku397

Lilly a Lana Wachowski - režisérky legendární trilogie Matrix i filmu Atlas mraků zůstávají tak trochu tajemné

Datum vydání Včera Autor článku Lukáš Sdílení článku56

Avatar: Vypiplaná filmová série, která si vyžádala roky pečlivých příprav. Jaké to byly a jak probíhaly?

Datum vydání 27. 5. Autor článku Lukáš Sdílení článku53
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1619
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku894
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku449