Star Wars: 7 využití Síly, o kterých jste možná nevěděli, nebo je přehlédli

27. 2. 2020 5 361×664 světlý/tmavý vzhled

Předaleká galaxie je místem, kde se mohou dít neuvěřitelné věci, díky tomu jde spíše o sci-fantasy než o klasické sci-fi. Jedním z nejvýraznějších prvků je pak samotná Síla, která prochází skrze všechno živé a udržuje galaxii v rovnováze. Na půdě seriálů, filmů, her i knih a komiksů jsme ale měli možnost vidět mnohá využití, kterých jste si možná nevšimli, nebo o nich třeba ani nevěděli.

Psychometrie

V základu jde o schopnost vycítit minulost drženého předmětu. Ve světě Star Wars se poprvé objevila ještě v době, kdy Legendy byly Kánonem. Příkladem mohou být třeba knihy Fatal Alliance a Red Harvest.

I v aktuálním Kánonu ale najdeme několik postav, které pomocí Síly dokázaly vycítit minulost dané věci. Quinlan Vos nám to ukázal v Klonových válkách 77 %, ve hře Star Wars: Jedi Fallen Order tuto schopnost ovládal Cal CestisKarr Nuq Sin je příkladem z literárního prostředí, najdete ho v knize Force Collector.

Ovládnutí mysli jiného tvora

Poprvé jsme tuto schopnost mohli vidět v Epizodě II 80 %, když Anakin v aréně ovládl mysl běsnícího reeka. I jeho mistr ale dokázal podobný kousek, když v rámci Klonových válek využil této schopnosti na planetě Ryloth, aby zkrotil smečku gutkurrů.

Asi nejvýrazněji ji ale uplatnil Ezra Bridger v seriálu Povstalci 67 %. Ten jako jediný ovládl mysl několika různých tvorů, navíc to dokázal v mnohem mladším věku, než Obi-Wan nebo Anakin.

Společný boj

Svým způsobem jde o slabší verzi propojení dvou bytostí skrze Sílu, což jsme mohli vidět v aktuální trilogii u Kylo Rena a Rey. Společný boj byl ale často využíván mezi mistrem a jeho padawanem.

Jde o propojení mysli a pohybů do takové míry, že jde o naprostou synchronizaci. Nejvýraznějším příkladem využití této schopnosti jsou mistryně Luminara Unduli a její padawanka Bariss Offee, ty společně tvořily hrozivý tým v období Klonových válek.

Bojová meditace

Ačkoliv jsme tuto schopnost mohli vidět vlastně jen jednou, tak ji ovládá každý Jedi. V Epizodě I 79 % využil bojové meditace jak Qui-Gon, tak Obi-Wan, když čekali na volný průchod skrze silová pole, aby se utkali s Darthem Maulem.

Základem je uklidnit svou mysl než se člověk pustí do běsu boje. Meditační trans ale může vést i k zaslechnutí hlasů minulosti, nebo naopak spatření záblesku budoucnosti. To nám několikrát ukázal například mistr Yoda.

Zvýšení rychlosti pomocí Síly

Na začátku Epizody I můžeme vidět, jak se Qui-Gon Jinn spolu s Obi-Wanem Kenobim rozhodnou, že bude lepší ustoupit před blížícími se droideky. K tomuto účelu využili schopností, které Jediům umožňují dosáhnout například nadlidského skoku, nebo naopak pádu z mnohem větší výší výšky.

Sílu lze ale využít i ke zvýšení rychlosti pohybu. To nám mimo již zmíněnou dvojici ukázal i Anakin Skywalker v Klonových válkách.

Telepatie

Původní trilogie je prvním místem, kde můžeme v předaleké galaxii pozorovat telepatii. Lidé citliví na Sílu a se silným poutem k někomu dalšímu jsou schopni se s nimi telepaticky dorozumívat nebo jim alespoň vnuknout myšlenku, či vycítit, jestli jsou v pořádku.

Darth Vader například vysílal prosby Lukovi a vztah Luka a Leiy jim umožnil, že se Luke dokázal spojit se svou sestrou na Bespinu. Někteří Jediové se na tuto schopnost ale přímo specializovali, šlo například o Mace Windu.

Závěrečná trilogie nám pak ukázala, že telepatii lze využít i k extrakci informací z někoho jiného. To předvedl jak Snoke, tak Kylo Ren.

Morichro

Tato schopnost je jednou z těch, které je lepší nechat ležet v knihovně a raději je nepraktikovat. Síla totiž skrývá mnohé možnosti a jednou z nich je i zpomalit život natolik, že se na první pohled jeví jako mrtvý.

V legendách se objevila dávno před Starou republikou, přesněji nějakých 25 000 let před bitvou o Yavin. V Kánonu ale máme pouze jednu mistryni, které bylo dovoleno tuto schopnost studovat, a to jen díky tomu, že na ni sama dokázala přijít při zkoumání tří holocronů.

Mistryně Yaddle pravděpodobně silně těžila i z toho, že je příslušnicí stejné rasy jako například mistr Yoda, a tudíž má k Síle velmi silnou vazbu.

Začíná další éra Star Wars. Komiksy a knížky představí vrcholné období Republiky i nové nepřátele

Síla samozřejmě skrývá mnohem více, v rámci aktuální trilogie a seriálu The Mandalorian 85 % jsme mohli vidět léčení s její pomocí a Epizoda IX 64 % nám konečně ukázala, že lze opravdu zachránit něčí život pomocí Síly, bohužel je za to potřeba zaplatit ultimátní cenu.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (6 komentářů)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: