Smíšek a Pipin: Stateční hobiti osvobodili Kraj a vyplenili Sarumanovu spižírnu

Datum vydání 14. 2. 2020Shlédnutí 7 921×Názory k tématu7Sdílení článku440Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Filmový Pán prstenů používal postavy hobitů Smíška a Pipina zejména pro odlehčení v různých vtipných scénách. Oba hrdinové však sehráli ve válce proti Sauronovi velmi důležité role – mnohem zásadnější, než jakých se dočkali v adaptaci. Dnes se vám pokusíme ukázat, proč byste statečné půlčíky nikdy neměli podceňovat.

1) Frodův tajný plán

Ve Společenstvu Prstenu 90 % režiséra Petera Jacksona   opustí Frodo Kraj ze dne na den. V knihách ale trvá déle, než se hobiti vydají na cestu. Frodo nejprve prodá Dno Pytle nenáviděným Pytlíkům ze Sáčkova a přestěhuje se do Rádovska poblíž hranic. Jeho plán ale Smíšek, Pipin, Cvalimír Bulva a Sam prokouknou a rozhodnou se kamarádovi pomoci a doprovázet ho.

Gandalf: Povíme, jaký úkol měl čaroděj ve Středozemi a jak získal věrného koně Stínovlase

Spiknutí bylo prozrazeno poté, co Frodo dorazil do svého nového domova ve Studánkách. Smíšek a Pipin nehodlali Froda se Samem pustit z Kraje samotné a rozhodli se, že půjdou také. Cvalimír Bulva zůstal v Rádovsku, kde měl předstírat, že je Frodo a zabydluje se. Do Studánek nakonec dorazili nazgûlové a vyděsili Cvaliho k smrti. Hobit ale prchl a způsobil poplach, takže přízraky musely vyklidit pole.

2) Prominentní rodiny

Odchod Smíška s Pipinem z rodného Kraje byl zásadnější událostí, než si asi myslíte. Oba hobiti totiž pocházeli z velmi důležitých rodin. Otec Peregrina Brala Paladin byl vladykou Kraje, formálně nejvýše postaveným půlčíkem v celé zemi. Žádného dalšího dědice přitom neměl.

Smělmírův otec se jmenoval Saramír Brandorád a držel titul Pán Rádovska. Region technicky vzato nespadal přímo pod Kraj a Saramír tak teoreticky vládl vlastní drobné zemičce, obydlené především jeho vlastním rodem. V praxi měl titul spíš jen formální váhu. Také Smíšek byl nicméně otcovým dědicem.

3) Cesta Starým hvozdem

Ještě než hobiti dorazili do Hůrky, museli v knihách projít nebezpečným Starým hvozdem. Přestože se snažili vyhnout obávanému údolí okolo řeky Opletnice, nakonec se rozhodli odpočinout si pod starou vrbou. Půlčíci však netušili, že se nevědomky dostali do spárů Dědka Vrbáka.

Ten uvěznil Smíška s Pipinem ve svých kořenech a Froda svrhl do vody. Sam svého pána dokázal zachránit. Pak se hobiti pokusili rozdělat oheň, aby Vrbáka donutili pustit jejich přátele. Zlovolný strom ale místo toho hrozil, že Smíška a Pipina zabije. Situaci vyřešil až příchod Toma Bombadila, který svou písní donutil Vrbáka hobity pustit.

Faramir a Boromir: Bratři měli sen o Prstenu a naposledy se setkali až poté, co Boromir padl

Pasáž z knihy se do filmů v pozměněné podobě dostala. V prodloužené verzi Dvou věží 88 % Smíšek a Pipin prožijí něco podobného během svého pobytu u entů, kdy je zachrání Stromovous.

4) Temné mohyly

Ani po návštěvě záhadného Toma Bombadila však potíže neskončily. Hned poté, co hobiti opustili Starý hvozd a cestovali přes Mohylové vrchy, došlo málem k další katastrofě. Společníci se v mlze rozdělili a lapil je zlovolný duch, který je oblékl do bílého a položil jim na krk meč. Frodo se probudil zrovna ve chvíli, kdy duchova ruka sahala po rukojeti.

Hobit ji odsekl a zavolal na pomoc Toma Bombadila pomocí písně, kterou se během návštěvy naučil. Bombadil ducha zapudí a půlčíkům daruje dlouhé nože, které pak hrdinové s výjimkou Froda používají až do konce příběhu. Ve filmu scéna úplně chybí a zbraně hobitům rozdá Aragorn.

Za zmínku stojí, že na severu kdysi Černokněžný král, pán Prstenových přízraků, vládl říši jménem Angmar. Lidé z okolí Mohylových vrchů s ním válčili a své dýky vykovali tak, aby nemrtvé obzvlášť zraňovaly. Proto Černokněžného krále tak zasáhl Smíškův úder během bitvy o Minas Tirith.

5) Plenění spižírny

Po únosu skuruty a útěku do Fangornu se Smíšek a Pipin zúčastnili posledního pochodu entů proti Železnému pasu. Pevnost zrádného čaroděje Sarumana byla pobořena a hobiti objevili tamní spižírnu. Ukázalo se, že si Saruman, který občas rýpal do Gandalfa kvůli kouření, nechával dovážet kvalitní dýmkové koření přímo z Kraje. Smíšek s Pipinem pochopitelně ihned začali spotřebovávat.

6) Noví přátelé

V Návratu krále 90 % jsme viděli, že se stal Pipin v Gondoru členem Stráže citadely, zatímco Smíšek přísahal věrnost rohanskému králi Théodenovi. Zatímco ve filmu druhý jmenovaný hobit pozná Éowyn v jejím přestrojení hned poté, co jezdci vyrazí do války, v knize ji považuje za Dernhelma až do okamžiku, kdy hrdinka bojuje s Černokněžným králem.

Gimli: Statečný trpaslík zachránil život Éomerovi a málem s ním bojoval kvůli Galadriel

Pipina zase Gondorští považují za knížete půlčíků (ne zcela neoprávněně, jak jsme si už pověděli) a šíří se o něm šuškanda, že slíbil 5000 svých krajanů k obraně Minas Tirith. Hobit se spřátelí s válečníkem Beregondem a jeho synem Bergilem. Právě s Beregondovou pomocí Pipin a Gandalf dokázali zachránit Faramira před smrtí na hranici. Hobit také válečníkovi pomohl v bitvě u Černé brány, když zabil mocného trolla a následně skončil pod jeho mrtvým tělem.

7) Boj o Kraj a pozdější život

Když Temný pán padl a hrdinové se vrátili do Kraje, zjistili, že jejich rodnou zemi ovládl čaroděj Saurman s hordami svých darebáků. Smíšek a Pipin proto zorganizovali povstání. Došlo k bitvě. Smíšek velel obyvatelům rodného Rádovska a zahradil cestu barikádami. Pipin mezitím přivedl pomoc svých Bralů. Asi 300 hobitů pak oblíčilo stovku darebáků. Došlo k boji, padla skoro dvacítka hobitů a téměř sedmdesát Sarumanových lidí. Smíšek osobně zabil jejich vůdce. Bitva u Povodí se tak stala posledním střetnutím Války o Prsten.

Smíška znaly budoucí generace jako Smělmíra Nádherného, Pána Rádovska. Hobit napsal několik učených knih – pro své zápisky o historii například čerpal informace v Roklince. Pipin pojmenoval jednoho ze svých synů po Faramirovi. Právě jemu předal úřad vladyky, když se se Smíškem po letech vydali do Rohanu. Tam přebývali u dvora až do smrti krále Éomera.

Poté se hobiti vydali do Gondoru, kde také zemřeli a byli pochováni. Když později zesnul i Aragorn Elessar, leželi půlčíci po jeho boku.

Krom mnoha hrdinských skutků se Smíšek s Pipinem zapsali do dějin také jako nejvyšší hobiti v zaznamenané historii. Mohl za to nápoj entů, který dvojice popíjela během návštěvy ve Fangornu. Ale to už je jenom perlička na závěr.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Pán prstenů se nejspíš vrátí jako televizní seriál. Ne, neděláme si legraci

Pán prstenů se nejspíš vrátí jako televizní seriál. Ne, neděláme si legraci

Datum vydání 4. 11. Autor článku Aleš Názory k tématu21Sdílení článku680
Silmarillion: O čem je Tolkienovo veledílo? Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější příběhy

Silmarillion: O čem je Tolkienovo veledílo? Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější příběhy

Datum vydání 6. 11. Autor článku Aleš Názory k tématu21Sdílení článku670
Pán prstenů: Ukážeme to nejlepší z prodloužené verze. A taky 5 scén, které nenajdete ani tam

Pán prstenů: Ukážeme to nejlepší z prodloužené verze. A taky 5 scén, které nenajdete ani tam

Datum vydání 9. 10. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku606
Faramir a Boromir: Bratři měli sen o Prstenu a naposledy se setkali až poté, co Boromir padl

Faramir a Boromir: Bratři měli sen o Prstenu a naposledy se setkali až poté, co Boromir padl

Datum vydání 31. 1. Autor článku Aleš Sdílení článku582
Jediný pravý Pán prstenů. Mysleli jste si, že je Sauron jen planoucí bulva?

Jediný pravý Pán prstenů. Mysleli jste si, že je Sauron jen planoucí bulva?

Datum vydání 20. 9. Autor článku Aleš Názory k tématu30Sdílení článku577

Futurama se po jedenácti letech vrací! 8. série už je za rohem.

Datum vydání Včera Autor článku Žaneta Sdílení článku1

Lilly a Lana Wachowski - režisérky legendární trilogie Matrix i filmu Atlas mraků zůstávají tak trochu tajemné

Datum vydání Včera Autor článku Lukáš Sdílení článku1

Avatar: Vypiplaná filmová série, která si vyžádala roky pečlivých příprav. Jaké to byly a jak probíhaly?

Datum vydání 27. 5. Autor článku Lukáš Sdílení článku53

Hororová Popelka bude brzy realitou. Chystá se další remake

Datum vydání 27. 5. Autor článku Josef Sdílení článku7
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1619
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku894
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku449