Matrix 4: Jak je možné, že se Neo a Trinity vracejí? Vysvětlení hledají fanouškovské teorie

19. 2. 2020 7 694×59 světlý/tmavý vzhled

Natáčení čtvrtého dílu Matrixu   je už v plném proudu. Předevčírem jsme na našem webu ukázali třeba videa kaskadérských kousků z nadcházejícího filmu – jeho scénář ale dosud zůstává zahalen tajemstvím. Většinu diváků jistě především zajímá, jak se vrátí Neo a Trinity. Oba totiž ve finále třetího dílu 78 % zemřeli. Možná vysvětlení nabízejí některé fanouškovské teorie.

1) Speciální DNA

Na zahraničním serveru ScreenRant se kupříkladu spekuluje, že by mohli tvůrci oprášit některé nápady z multiplayerové videohry Matrix Online, která vznikla v roce 2005. Ve své době byla prezentována jako oficiální pokračování příběhu a přestože to nyní už takřka s jistotou neplatí, filmařům nic nebrání se v něčem tu a tam inspirovat.

Matrix: Jak vznikl, v čem se inspiruje Biblí a proč je tak zelený

I v Matrixu Online se totiž vrátila Trinity. Ukázalo se totiž, že stroje dlouho zkoumaly, jak přeložit lidskou DNA co nejlépe do svého vlastního kódu. Tím by totiž lidé mohli komunikovat s technologiemi bez jakéhokoli zařízení nebo prostředníka. Strojům by to jistě usnadnilo udržování lidí v Matrixu.

Neo a Trinity pocházeli právě z těchto experimentů. Díky tomu dokázaly stroje extrahovat Trinity jako program z jejího mrtvého těla a znovu ji přivést k životu uvnitř Matrixu. Čeká podobný osud i filmovou verzi postavy?

2) Manipulace

Druhá teorie už je krapet divočejší. Co když se Neo a Trinity ve skutečnosti nevrátili? Co když stroje jenom vytvořily programy, které vypadají jako oba hrdinové? Jak lépe by mohly udržet obyvatelstvo pod kontrolou, než skrze falešnou představu o osvobození?

Jistý fanoušek na Redditu se domnívá, že by tak příběh Matrixu zůstal relevantní i pro současnou dobu. Velké korporace si prý nakonec začnou kupovat každé hnutí a tím ho zahubí spolehlivěji, než kdyby proti němu bojovaly.

Matrix: Mrkněte, jak se za 20 let změnili herci. Povíme vám, co celé ty roky natáčeli

Proč si nemyslíme, že se něco podobného stane? Hlavně kvůli videím z natáčení, která ukazují třeba Trinity zdánlivě zachraňující Nea. Hrdina má také dlouhé vlasy a vousy a moc nepřipomíná svou verzi z přelomu tisíciletí. Pokud by stroje zneužívaly odkazu obou slavných postav, čekali bychom spíš idealizovanější, nezestárlé verze.

3) Trinity nevstala z mrtvých

Možná si vzpomenete, že jak Neo, tak Trinity už jednou smrt překonali. Stalo se to uvnitř Matrixu – hned na konci prvního snímku schytal Vyvolený několik výstřelů z agentovy pistole, načež se zdálo, že je po něm. Trinity ale nevěřila, že její milovaný takto skončí. A skutečně. Hrdina vstal a konečně odhalil svůj plný potenciál.

Něco podobného se stane v závěru druhého dílu 78 %, kdy Neo svou lásku vzkřísí. Tedy aspoň zdánlivě, jak tvrdí možná nejzajímavější fanouškovská teorie. Co když Vyvolený Trinity nepřivedl zpátky k životu?

Vysvětlíme. Když Neo vstal z mrtvých, stalo se to proto, že pochopil pravdu. Smrt v Matrixu ho nedokáže skutečně zabít, neboť Matrix není skutečný (podobně jako ikonická lžička). Trinity ale podle teorie nic takového neudělala.

Matrix: Připomeneme, jak vlastně kultovní sci-fi série v současné době končí

Neo ji znovu stvořil. Tedy její idealizovanou verzi, založenou na tom, jak Vyvolený svou životní lásku viděl. Tato nová Trinity zrozená v Matrixu se pak nahrála do těla hrdinky podobně, jako to udělal agent Smith se svým lidským hostitelem.

Důkazem má být mimo jiné změna charakteru Trinity, která se ve třetím filmu chová víc stoicky a dokonce se začne oblékat způsobem, který připomíná módní vkus jejího partnera.

Teorie sice vznikla už před lety, ve světle nových informací z natáčení ale získává nové kouzlo. Co když je tato verze Trinity stále ještě někde v Matrixu uložená? Pokud ano, možná obsahuje tak velkou část Vyvoleného, že to vysvětluje její zdánlivě nově nabytou schopnost letu, kterou ukázala uniklá videa z natáčení.

Pravdu o příběhu čtvrtého Matrixu se pochopitelně ještě dlouho nedozvíme. Jak si ale lépe zkrátit čekání, než právě nad spekulacemi zapálených fanoušků?

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: