Jak Marvel rozděluje svoje filmy: Vysvětlíme, co znamená začátek Fáze 4 a jak skončily ty předchozí

20. 2. 2020 17 516×9180 světlý/tmavý vzhled

Pokud sledujete superhrdinský vesmír Marvelu už nějakou dobu, asi jste zaregistrovali, že se dělí do několika takzvaných fází. Každá z nich představuje pomyslnou kapitolu v dějinách univerza a zpravidla vrcholí týmovkou Avengers 83 %, ve které se všichni hrdinové potkají. Dnes si připomeneme, jak v uplynulých dvanácti letech probíhaly tři první fáze a vysvětlíme, co přinese Fáze 4.

Fáze 1

Historie světa MCU se začala psát roku 2008, kdy režisér Jon Favreau   poslal do kin úplně prvního Iron Mana 82 %. Na první pohled nenápadný snímek se od starších adaptací marveláckých komiksů lišil v jednom důležitém ohledu. Mezi titulky se objevila scéna, v níž hlavního hrdinu Tonyho Starka oslovil jistý Nick Fury. Ten miliardáře ujistil, že není jediným superhrdinou na světě.

Co přijde po Avengers: Endgame? Shrnuli jsme nejzajímavější informace o další fázi Marvelu

Tehdy ještě ale Avengers samozřejmě neměli vypadat tak, jak jsme je nakonec viděli. Hulka hrál Edward Norton   a Iron Man měl podle všeho celému týmu šéfovat – naznačovala to přinejmenším potitulková scéna, v níž hrdina potkal generála Rosse. Někdy v roce 2010 pak vznikl první scénář celé týmovky.

Pak se ale režie chopil Joss Whedon  , odmítl z něho natočit jediné slovo a začal psát sám. Jednu chvíli to vypadalo, že se ve snímku nemusí objevit Black Widow, takže Whedon přidal do příběhu Wasp. Loki se také mohl spojit s Ezekielem Stanem, synem padoucha Obadiaha z prvního Iron Mana.

Nakonec však Avengers vykrystalizovali do podoby, v jaké je známe dnes. Iron Man, Thor, Hulk a Captain America se ukázali v sólových filmech, jen aby se následně spojili proti Lokimu, který přišel dobýt svět. Fáze 1 skončila – ale ne dříve, než stihla fanouškům slíbit nášup.

Mezi titulky se na nás zazubil fialovorůžový Thanos, kterého tehdy krom skalních komiksových fandů nikdo ještě moc neznal. Možná vás ale překvapí, že jsme padoucha málem v Avengers vůbec nepotkali. Tvůrci ho totiž v jedné fázi ze scénáře úplně odstranili a vraceli ho až narychlo v poslední chvíli. I to svědčí o tom, že architekti MCU zpočátku velice často improvizovali.

Fáze 2

Po velkém finále Avengers doznívali i v úvodním snímku druhé fáze, v Iron Manovi 3 80 %. Stark se vyrovnával se záchvaty úzkosti, které mu způsobil vpád mimozemšťanů do New Yorku a začala se probouzet jeho místy až chorobná touha ochránit svět, kterou si s sebou hrdina nesl celý zbytek života.

Logan, Avengers, Deadpool i Joker. Vybírali jsme nejlepší superhrdinské snímky uplynulého desetiletí

Nejdůležitějším filmem Fáze 2 bylo ale bezpochyby druhé dobrodružství Captaina, tentokrát s podtitulem Návrat prvního Avengera 78 %. Dozvěděli jsme se, že organizaci S.H.I.E.L.D. infiltrovala Hydra a poprvé se tak příběh celého univerza zásadně změnil v průběhu jediné sólovky. Především se ale poprvé v roli režisérů představili bratři Anthony Russo   a Joe Russo  , kteří později natočili Infinity War 86 % a Endgame 84 %.

Dalším zlomem pro marvelácký vesmír byli Strážci Galaxie 82 %. Představili totiž celý superhrdinský subžánr z úplně nové stránky. Přidali prvky space opery ve stylu Star Wars, zdvojnásobili obvyklou dávku humoru, ale nebáli se ani emocionálních momentů. Strážci se dočkali velmi vřelého přijetí.

Už rozpačitěji ale fanoušci vzpomínají na závěr druhé fáze. Vrátili se Avengers, jejich bitva s Ultronem 73 % však v očích většiny diváků kvalit první týmovky nedosáhla. Úplně posledním snímkem se pak stal Ant-Man 75 %, který sotva překonal půlmiliardové tržby. Na druhou stranu však představil kvantovou říši, která měla hrát v pozdějších letech velice důležitou roli.

Fáze 2 mimochodem přišla se zábavným easter eggem. V každém z jejích filmů někdo přijde o ruku, čímž Marvel vzdává hold legendární páté epizodě Star Wars Impérium vrací úder 89 %. Za zmínku také stojí, že v každém snímku tentokrát nakonec zemře hlavní padouch.

Fáze 3

Fáze 1 sledovala zrod a postupné sjednocení hrdinů, Fáze 2 zase rozšířila svět Marvelu o nové horizonty. Fáze 3 pak v hned prvním snímku Občanská válka 78 % hrdiny rozeštvala a postavila proti sobě. Avengers pak strávili následující léta rozděleni a sjednotili se až v závěru během války proti Thanosovi.

Matrix: Mrkněte, jak se za 20 let změnili herci. Povíme vám, co celé ty roky natáčeli

Pokud bychom měli z třetí fáze vypíchnout nějaké konkrétní filmy, musíme zmínit Doctora Strange 76 %. V něm totiž Marvel potvrdil existenci multiverza a dokonce ukázal několik dalších dimenzí. Za zmínku stojí i Thor: Ragnarok 82 %, jemuž se podařilo vzkřísit titulního boha hromu. Ukázalo se totiž, že má herec Chris Hemsworth   skvělý komediální talent a jeho sérii tak režisér Taika Waititi   přiblížil víc třeba takovým Strážcům Galaxie.

Jak asi víte, Fáze 3 vyvrcholila filmy Avengers: Infinity War a Avengers: Endgame, skončila ale až loňským druhým Spider-Manem  77 %. V tom jsme se totiž dozvěděli leccos o tom, jak na události po Thanosově lusknutí reagovali běžní smrtelníci.

Snímkem Daleko od domova skončila i takzvaná Infinity Saga, která sdružuje úvodní tři fáze. Tvůrci proto nezapomněli přidat trošku nostalgie. Když třeba Peter Parker v závěru vytváří svůj nový oblek, hraje mu k tomu skupina AC/DC, jejíž písničky doprovázely i podobné scény v úplně prvním Iron Manovi. Kruh se uzavřel a Tony Stark předal žezlo nové generaci hrdinů.

Fáze 4

Marvel jako takový ale pochopitelně nekončí. Již v dubnu dorazí do kin první příspěvek do zbrusu nové čtvrté fáze, dlouho očekávaná sólovka staré známé Black Widow  . Vesmír MCU také jistě projde dalšími velkými změnami v nadcházejících Eternals  , které zatím podobně jako kdysi Strážce Galaxie znali jen skalní příznivci komiksů.

Možná ještě důležitější pro vývoj univerza ale budou nadcházející seriály jako Falcon a Winter Soldier  , Loki   nebo třeba Moon Knight na streamovací platformě Disney+. Marvel samozřejmě seriály točil i v minulosti, na události velkých filmů ale neměly takřka žádný vliv. To se nyní zásadně změní.

Nezbývá než zjistit, jak další krok v evoluci superhrdinského vesmíru přijmou fanoušci.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (9 komentářů)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: