Glum: Mohl zabít Frodovy rodiče? Vysvětlíme, proč lstivého tvora kdysi lovil Aragorn

21. 2. 2020 9 254×188 světlý/tmavý vzhled

Prohnaný a zrádný Glum vykonal v průběhu svého dlouhého života řadu opovrženíhodných činů. Nakonec ale paradoxně zničil ten stejný Prsten, který ho zpočátku ke všem těm vraždám, lžím a podrazům vábil. Bez Gluma by Temný pán nezanikl, ale zvítězil. Celá Středozemě by se pak ponořila do temnoty. I proto si myslíme, že Sméagolovi dlužíme jeho vlastní článek.

1) Hobití původ

Ano, Sméagolovi. Tak se totiž Glum původně jmenoval, jak ostatně odhalila i filmová verze Pána prstenů. Narodil se jako hobit z kmene Statů. Malý narůdek tehdy ještě neobýval svůj pozdější domov Kraj, ale různé jiné oblasti Středozemě, například území okolo Kosatcové řeky. Ta se nachází zhruba mezi pozdějším Meddědovým sídlem a elfí říší Lórien na východním úpatí Mlžných hor.

Právě z této větve pocházel Sméagol, který se také nakonec stal jejím posledním známým přeživším. Lid od Kosatcové řeky totiž v průběhu let beze stopy zmizel z historie. Za zmínku stojí, že mezi Glumovým lidem zjevně požívaly vysoké úcty ženy – přinejmenším některé.

Gandalf totiž zmínil, že Sméagolova babička byla jakousi matriarchou místní komunity. To ona nakonec vyhnala svého vnuka, když se ukázalo, jak ho Prsten pokřivil.

Za zmínku stojí, že se Statové od ostatních hobitů v lecčem trochu liší. Rostou jim například vousy, podobně jako třeba lidem nebo trpaslíkům. Na rozdíl od většiny svých příbuzných také zpravidla umějí plavat a rybařit. Část Statů se nakonec smísila s ostatními hobity po založení Kraje – jejich krev v dobách Pána prstenů kolovala třeba v žilách obyvatel Rádovska.

2) Výprava za miláškem

Rozkladná moc Prstenu časem v Glumovi probudila odpor ke slunečnímu světlu, takže tvor sestoupil hluboko do jeskyní pod Mlžnými horami. Tam strávil více než čtyři staletí lovem slepých ryb a škrcením skříťat, která neprozřetelně zabloudila příliš daleko do hloubi tunelů.

Smíšek a Pipin: Stateční hobiti osvobodili Kraj a vyplenili Sarumanovu spižírnu

Jak všichni víme, Glum nakonec Prsten ztratil. Nějakou dobu mu pak trvalo, než překonal svůj strach ze slunce a dalších nebezpečí povrchu. Po dlouhých staletích pak konečně opět opustil černé sluje a vydal se pátrat po jistém Pytlíkovi z Kraje. Bilbo se totiž tvorovi naneštěstí představil svým skutečným jménem.

Pátrání zavedlo Gluma i do Mordoru, kde ho chytila obří pavoučice Odula. Sméagol ji ale dokázal přemluvit, aby ho nechala žít výměnou za to, že jí bude lákat jinou potravu. Nakonec ale Glum skončil v rukou nazgûlů, kteří se tímto způsobem dozvěděli, kde se Prsten pravděpodobně nachází.

3) Smrt Frodových rodičů

Pokud patříte mezi skalní fanoušky knižního Pána prstenů, možná Gluma podezíráte i z dalšího zlotřilého činu, který mohl spáchat v tomto období pátrání po Prstenu. Frodovi rodiče (kteří se samozřejmě jmenovali Pytlík a Pytlíková) totiž zahynuli během plavby loďkou, přestože řeka Brandyvína v době jejich smrti vůbec nebyla nijak zvlášť rozvodněná.

Je možné, že Droga Pytlíka a jeho manželku Primuli utopil Glum? Někteří hobiti si šuškali, že žena Droga shodila do vody a on ji pak stáhl ke dnu s sebou. Co když ale hobita svrhl Sméagol a Primule se jenom snažila svého muže zachránit? K tragédii došlo v noci, takže by si případný přihlížející ze břehu Gluma ve vodě snadno nemusel všimnout.

Dřív, než ale Sméagola obviníte z dvojnásobné vraždy, musíme zmínit několik hlavních argumentů proti této populární teorii. Není zcela jasné, zda se Glum někdy dostal až k řece Brandyvíně. Navíc měl ve stejném roce, kdy zahynuli Frodovi rodiče, vyjednat výše zmíněné spojenectví s Odulou v Mordoru.

Je pochopitelně možné dostat se z Kraje až do Sauronovy říše v průběhu dvanácti měsíců. Pro Gluma by to však byla náročná cesta. Dodatky v knižním Návratu krále navíc zmiňují, že se Sméagol obrátil k Mordoru už o skoro třicet let dříve.

Na druhou stranu se nám ale nechce ani věřit, že by Glum cestoval do Temné země bezmála tři dekády v kuse. Myslet musíme také na to, že je Pán prstenů sepsán jako subjektivní pohled na události Války o Prsten očima hobitů, kteří mohou podávat neúplné či nepřesné informace o událostech, jichž se osobně nezúčasnili. Verdikt nad touto zajímavou hypotézou tudíž budete muset vynést sami.

4) Aragornův lov

Když Gandalf pojal podezření, že by prsten Bilba Pytlíka mohl být ztraceným Jedním prstenem mocného Saurona, požádal o pomoc svého přítele Aragorna. Zkušený hraničář se vydal po Glumově stopě, aby tvorovi položil několik důležitých otázek. Vzhledem ke Sméagolově nenápadnosti však pátrání trvalo celé roky.

Gandalf: Povíme, jaký úkol měl čaroděj ve Středozemi a jak získal věrného koně Stínovlase

Zvláštní tvor začal brzy děsit obyvatele všech oblastí, jimiž prošel. Říkalo se dokonce, že Glum krade malé děti z jejich kolébek. Pokud to byla pravda, k mnoha a mnoha Sméagolovým hříchům bychom museli přičíst ještě kanibalismus.

Nakonec Chodec lapil Gluma v Mrtvých močálech. Odtamtud svého zajatce odtáhl až do Temného hvozdu, zatímco lórienští elfové informovali Gandalfa. Čaroděj pak Gluma v kobkách elfího krále Thranduila po několik dní vyslýchal a potvrdil si své nejhorší obavy: Bilbův prsten skutečně takřka s jistotou dříve patřil Temnému pánovi.

Příběh o Aragornově výpravě po Sméagolově stopě mimochodem zpracoval zhruba před deseti lety fanouškovský film Hunt for Gollum 68 %, který se dokonce dočkal i českého dabingu.

5) Útěk ze zajetí

Po Gandalfově odchodu zůstal Glum pochopitelně pod zámkem v těch stejných kobkách, které o desetiletí dříve obývali trpaslíci z Thorinovy družiny. Elfové však nechtěli nechávat Sméagola celý čas v temnotě z obavy, že znovu propadne svým černým myšlenkám. Proto tvora občas vodili ven do lesa a nechali ho šplhat po osamělém stromě, který měl rád.

Jednou však odmítl slézt a strážní ho museli hlídat dlouho do noci. Tehdy zaútočili skřeti. Elfové je sice dokázali zahnat, než se však nadáli, Glum byl pryč. Jeho stopy se mísily s těmi od ustupujících skřetů a vedly směrem k pevnosti Dol Guldur. Přemýšleli jste někdy, proč se syn krále Thranduila Legolas zúčastnil Elrondovy rady? Právě proto, aby přinesl zprávy o Sméagolově útěku.

Legolas: Prozradíme, proč elfí lučištník možná není blonďatý a jak zemřel jeho dědeček

Glum pochopitelně nechtěl skončit ani v prackách skřetů a možná i proto se nakonec skryl v Morii. Tam se pak znovu setkal se svým miláškem, který už visel na krku novému majiteli, Frodovi. No a zbytek příběhu už jistě znáte.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

Silmarillion: O čem je Tolkienovo veledílo? Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější příběhy

6. 11. Aleš 19507

Faramir a Boromir: Bratři měli sen o Prstenu a naposledy se setkali až poté, co Boromir padl

31. 1. Aleš 504

Pán prstenů: Nadcházející seriál od Amazonu získal režiséra Jurského světa

4. 7. Aleš 470

Pán prstenů se nejspíš vrátí jako televizní seriál. Ne, neděláme si legraci

4. 11. Aleš 16452

Pán prstenů: Ukážeme to nejlepší z prodloužené verze. A taky 5 scén, které nenajdete ani tam

9. 10. Aleš 3445

Fantastickou čtyřku by mohl do MCU uvést Black Panther, myslí si vědecký poradce Marvelu

Včera Aleš 25

Spider-Man 3: Venoma mohl ztvárnit obří model, máme i fotky alternativního černého obleku

11. 7. Aleš 120

Zaklínač: Seriál, povídky, knihy, videohry. Jak na sebe příběhy Geralta z Rivie vlastně navazují?

10. 7. Aleš 230

Ready Player Two: Kniha dostane pokračování, autor by ho rád viděl i na plátně

9. 7. Aleš 202

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 141198

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 17746

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 5339