Zaslouží si víc lásky. Deset filmových a seriálových postav, které možná neprávem podceňujete

25. 2. 2020 6 084×560 světlý/tmavý vzhled

Čas od času se v populárních filmech či seriálech ukáže důležitá postava, která divákům nepřijde zajímavá, nebo ji dokonce ignorují či nenávidí. V mnoha případech však zcela neprávem. Dnes si představíme deset takových. A možná budete místy docela zírat, co všechno dokázali níže uvedení neopěvovaní hrdinové a hrdinky.

1) Sybila Trelawney

Ze všech učitelů v Bradavicích bývá Sybila Trellawney často považována za tu nejméně schopnou. Jejím údajným schopnostem v oboru jasnovidectví moc nevěří ani jinak dobrosrdečná kolegyně Minerva McGonagall. Do excentrické ženy se dokonce občas naváží i Hermiona, která jinak bere své vzdělávání velmi vážně. Jako diváci či čtenáři často její pohrdání sdílíme – jasnovidectví totiž většinu času skutečně působí jako praštěný obor, jehož předpovědi jsou spíš tak trochu k smíchu.

Proč Harry Potter přežil Voldemortovu smrtící kletbu? Nebylo to díky kameni vzkříšení

To bychom ale Sybile hodně křivdili, jak už jsme ostatně psali loni v jednom článku. Učitelka se například bojí sednout si třináctá ke stolu vlivem pověry, že první osoba, která následně vstane, brzy zahyne. Přesně tak dopadl Sirius Black poté, co třináct lidí jedlo v jeho sídle ve Fénixově řádu 80 %.

A ten případ, kdy Sybila chybně odhadla čas narození Harryho Pottera? Trefila se přesně do doby, kdy přišel na svět lord Voldemort, jehož viteálem tehdy mladý čaroděj byl. Pořád ještě máte chuť se střelené jasnovidce posmívat?

2) Skyler White

Manželku Waltera Whita ze známého seriálu Breaking Bad 92 % mnozí fandové nenávidí jen proto, že se svému muži občas plete do cesty a dotírá na něj kvůli jeho tajemstvím. Skyler navíc vlivem stresu kouří během těhotenství, později podvede Walta se svým šéfem Tedem a nezřídka má pro protagonistu pouze slova zášti a pohrdání.

To zní samozřejmě dost škaredě – ale jen do chvíle, než si naplno uvědomíte, že Walter White vaří pervitin. Neustále Skyler lže, pokouší se ji manipulovat, jindy proti ní dokonce nepřímo poštvává syna. Jen si představte, jaké by to bylo žít po boku někoho, koho se bojíte. Zažít vydírání nad kolébkou malé dcery. Zastřelení vlastního švagra.

Skyler je přitom pečlivá, vychytralá a velmi schopná, jak se ukázalo zejména při plánování koupě automyčky a v jejím následném provozu. Zapomenout nesmíme ani třeba na to, jak se pokoušela pomoci již zmíněnému Tedovi během kontroly jeho účetnictví.

3) Sam Witwicky

Zděšené pokřikování Sama Witwickyho v sérii Transformers se nám zajídalo podobně jako mnoha dalším fanouškům – tedy až do chvíle, kdy dorazil čtvrtý díl a postava se už neukázala. Najednou se zdálo, že sérii o obřích robotech chybí důležitá přísada jejího úspěchu. Sam nám začal chybět.

Proč? Paradoxně proto, že neuměl příliš bojovat, každou chvíli jenom na roboty jenom valil oči a občas ukázal své dobré srdce ve chvíli, kdy přišlo na lámání chleba. Kontrast mezi zranitelným Samem a mohutnými transformery dodával kovovým bytostem na působivosti a hrdinova občasná statečnost zase ospravedlňovala víru, kterou měl v lidstvo Optimus Prime.

Bez Sama Witwickyho působila série jako bez duše, přestože jsme si dříve opravdu nemysleli, že bychom ho mohli postrádat.

4) Margaery Tyrell

Koho byste vybrali, kdyby se vás někdo zeptal, kdo je neschopnějším intrikánem Západozemí ve Hře o trůny 91 %? Malíčka? Varyse? Lorda Tywina? Tyriona nebo Cersei? Olennu Tyrell? A co její vnučka Margaery, která na první pohled působí jen jako hezká tvářička? Všimli jste si, jak se jí dařilo až do nešťastných událostí v Baelorově septu?

Jak se zrodila Hra o trůny? Spisovatel George R. R. Martin si původně myslel, že píše povídku

Vždyť si omotala kolem prstu Joffreyho, jednu z nejkrutějších postav celého seriálu! Když pak princ během svatby zemřel, vzala si jeho mladšího bratra Tommena a záhy obehrála jeho matku, Cersei Lannister. Později si dokonce dokázala poradit s vrabčáky, když předstírala pokání. Nebýt své zbytečné smrti v plamenech, jistě by brzy ovládala všech Sedm království.

5) Qui-Gon Jinn

Republiku ovládala korupce. Pradávný řád Jedi zůstával slepý k hrozbě Temné strany a jeho přístup k potlačování emocí rytířů měl v budoucnu umožnit vzestup Dartha Vadera. Galaxie se zmítala na pokraji občanské války. Snad nikdo to všechno neviděl tak jasně, jako mistr Qui-Gon Jinn.

Vzpíral se vůli Rady vlastního řádu a tím položil základy pozdějšího pádu Dartha Sidiouse z trůnu galaktického císaře. Aby toho nebylo málo, jako první se dokázal vrátit i po své fyzické smrti a naučit mistra Yodu toto tajemství. Jinnův hlas jsme dokonce mohli slyšet ještě loni ve Vzestupu Skywalkera 64 %, kde promlouval k Rey během finálního střetnutí.

6) Cyclops

Scott Summers alias Cyclops je možná nejméně doceněným členem hrdinského týmu X-Men. Patřil mezi nejoddanější studenty Profesora X, miloval Jean Grey a bojoval takřka pokaždé, kdy se mutanti dostali do problémů. Přesto v něm řada diváků vidí jen toho protivného týpka, který je Wolverinovým sokem v lásce.

Nejhůř asi Scott dopadl ve snímku Poslední vzdor 72 %, kde zahynul hned na začátku. Jeho smrt přitom mezi ostatními X-Men nevyvolala žádnou pořádnou reakci. Postava dostala ještě méně prostoru, než její další podceňovaní kolegové a kolegyně typu Storm a proto v našem žebříčku zkrátka nemůže chybět. Třeba se konečně dočká spravedlnosti, až mutanty rebootuje Disney.

7) Ned Leeds

Po několika rebootech už naše počáteční fascinace Spider-Manem a jeho úžasnými schopnostmi počínala vyprchávat. Homecoming 73 % ji v nás ale dokázal opět rozdmýchat. Mohl za to kamarád Petera Parkera Ned Leeds, který do snímku přinesl nejenom řadu vtipných momentů, ale i klukovský obdiv všech těch pavoučích hračiček a gadgetů.

Důležitou roli hrál Ned i v loňském pokračování s podtitulem Daleko od domova, byť se tentokrát krom Petera Parkera věnoval také své dočasné přítelkyni.

8) Sandman

A když už jsme zmínili staré Spider-Many, musíme se rovnou vrátit ještě ke třetímu dílu 62 % série z počátku tisíciletí. Pavouk ve snímku bojoval se svým bývalým kamarádem Harrym Osbornem, cestu mu ale zkřížil třeba i nebezpečný symbiont Venom. Zdaleka nejzajímavějším padouchem filmu byl ale Sandman.

Ten zabil strýčka Bena a zpočátku tudíž Peterovi připadal jednoduše jako grázl, který si zaslouží jen to nejhorší. Postupem času ale Spidey zjistil o svém protivníkovi víc – třeba že Sandman své zločiny nepáchal za účelem osobního obohacení, nýbrž aby pomohl své nemocné dceři. Nakonec proto padouchovi odpustí.

Přestože Sandman nedostal ve snímku kdovíkolik prostoru, stihl se stát jedním z nejzajímavějších hrdinových oponentů vůbec.

9) Samvěd Křepelka

Původně jsme zvažovali věnovat místo v žebříčku lordu Elrondovi, který tahal v pozadí za nitky mnoha událostí vedoucích k Sauronově pádu, přestože pro něj bylo vítězství Západu paradoxně osobní tragédií. Vládce Roklinky totiž ztratil dceru Arwen, která zesnula jako smrtelnice a se svým otcem se tudíž nesetká až do konce všech věků.

Gimli: Statečný trpaslík zachránil život Éomerovi a málem s ním bojoval kvůli Galadriel

Jak by k tomu ale přišel Samvěd Křepelka, který neopustil svého pána Froda dokonce ani poté, co ho druhý hobit odehnal? Sam, který plánoval donést Jeden prsten sám do ohně Hory osudu poté, co považoval Froda za mrtvého? Sam, který doslova dovláčel svého přítele poslední kus cesty na zádech? Samvěd se dokonce dokázal dobrovolně vzdát Prstenu.

Není divu, že i sám spisovatel J. R. R. Tolkien   občas o své postavě mluvil jako o skutečném hrdinovi příběhu.

10) James Norrington

Nadějný komodor Norrington dělal jen svou práci, když zajal kapitána Jacka Sparrowa. Upřímně miloval Elizabeth Swann a dokonce dokázal překousnout, že ona není podobně nakloněna jemu. V závěru prvního filmu měl dokonce tolik slušnosti, že nechal uprchlému Jackovi náskok.

Jak byl odměněn? Ztratil všechny hodnosti a veškerou prestiž. Když se vykoupil nalezením srdce Davyho Jonese, musel zase poslouchat arogantního lorda Becketta. Toho samého, který ho předtím plánoval zatknout. Norrington nakonec pomůže hrdinům uniknout ze zajetí, načež zemře rukou Willova otce. No nenaštvalo by vás to ne jeho místě?

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (5 komentářů)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: