V síti: Rodiče by prý měli do kina povinně. Prozradíme, co na nový snímek říkají recenzenti

Datum vydání 27. 2. 2020Shlédnutí 3 160×Sdílení článku96Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Nový dokumentární snímek V síti 90 %, věnovaný problému predátorů na internetu, dorazí už zítra do českých kin. Recenzenti však měli příležitost film vidět a zhodnotit s předstihem. Vesměs se shodují v pozitivních dojmech a také v názoru, že může projekt udělat mnoho dobrého v oblasti prevence. Podotýkáme, že v našem článku shrnujeme pouze recenze delší stominutové verze (existuje ještě méně explicitní zkrácená, která se má promítat hlavně ve školách).

Začneme textem Františka Fuky, který film ohodnotil 60 %. Autorovi vadí občasná senzacechtivost. Na poměry snímků režiséra Víta Klusáka   prý ale novinka neobsahuje tolik manipulace a víc se soustředí na vyobrazení syrové reality. Některé zajímavé otázky prý ale tvůrci jen zběžně nakousnou. Přínos může mít rozproudění diskuze o hrozbách pro děti v online prostoru.

V síti: Dokument o internetových predátorech už brzy dorazí do kin. Shrneme, co o něm zatím víme

Mirka Spáčilová z kulturní rubriky iDNES chválí dokonalou iluzi falešných pokojíčků dvanáctiletých dívek, kterou filmaři vybudovali. Kvituje také výkony samotných tří hereček, představitelek nezletilých obětí. Občas se prý objeví i nečekaný humor. Snímek trochu ztrácí snahou o sebeprezentaci tvůrců, rodiče by ho ale přesto měli vidět povinně. Spáčilová hodnotila 75 %.

Jan Varga z Filmspotu pak udělil 70 %. Vadí mu, že se film snaží v divácích hlavně vyvolávat emocionální reakce na úkor potenciálně zajímavých informací (Varga podobně jako Fuka zmiňuje konkrétně třeba statistiku, že pouze 3 až 5 % predátorů tvoří pedofilové). Hodnota snímku každopádně spočívá hlavně v jeho potřebnosti a prospěšnosti a nikdo krom Víta Klusáka by ho prý nejspíš v Česku nedokázal zpracovat v takové produkční kvalitě.

Jak Cameron otočil Titanic: Povíme, proč je Jackův lístek potištěn zrcadlově převráceným písmem

Podle Kristiny Roháčkové člověka nešokuje ani tak fakt, že k online zneužívání dětí dochází, ale spíš množství a krutost samotných predátorů. Divák se má připravit na citové vyčerpání, neboť se snímek dokáže zarýt pod kůži. Úspěšně se také vyhýbá stereotypům, když ukazuje, že na internetu neloví jenom starší, neatraktivní muži. Od serveru iRozhlas proto dokument obdržel 80% hodnocení.

Ekvivalentními osmi body z deseti hodnotili i na filmovém webu Moviezone. Podobně jako jinde zazněl i názor, že edukativní rozměr občas ustupuje divácké atraktivitě – Klusák prý raději šokuje, než vzdělává. Dokument se nicméně může pochlubit takovou řemeslnou kvalitou, o které mohou jen snít i leckteré české hrané snímky. Pochvaly se samozřejmě dočkal i společenský dopad novinky.

Roman Freiberg z Kinoboxu si myslí, že prohrabování se morálním bahnem způsobí svíravé pocity v žaludku i těm, kdo si o některých uživatelích internetu nedělají žádné iluze. Autora mrzí, že režisér Vít Klusák recenzenty požádal o nešíření některých spoilerů. Právě hlavně kvůli dvěma takovým scénám totiž prý stojí za to film vidět. Freiberg hodnotil 85 %.

Skóre devíti bodů z deseti si novinka odnesla ze serveru Fandíme Filmu, kde ji recenzoval Petr Slavík. Vyobrazené vydírání dokáže s divákem pěkně zamávat a situaci odlehčuje jen často černý nebo absurdní humor, zvlášť když některá z hereček výjimečně vypadne z role. Snímek nabízí skutečně pohlcující podívanou.

Avatar: Jake měl zkusit drogy, domorodci lovili buvoly. Mrkli jsme na vystřižené scény

Vůbec nejvyšších 95 % udělila Eva Müllerová z Červeného koberce. Chválí promyšlenou kompozici a scénář a dodává, že by měl film aspoň jednou vidět každý. Vzhledem k podaným výkonům je prý až těžké věřit, že se jen jedna ze tří dívek věnuje herectví. Snímek V síti také názorně ukazuje důležitost dokumentární tvorby.

Skvělé skóre 90 % měla novinka v době psaní článku i ve filmové databázi ČSFD.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
FilmHarmonie 2023