Harry Potter: Rudooký Voldemort, mladší Snape. Prozradíme, jak vypadají známé postavy v knihách

28. 2. 2020 7 932×4176 světlý/tmavý vzhled

Pokud patříte mezi fanoušky knížek o obrýleném čaroději, možná jste si povšimli, že jejich filmové verze tu a tam poupravily vzhled ústředních postav. Místy třeba jen v drobných detailech, někdy ale i dost zásadně – víte třeba, že se lord Voldemort dívá na svět krvavě rudýma očima?

1) Voldemort

Knižní Pán zla dost připomíná kostlivce kříženého s hadem.
Je totiž velmi vyzáblý a jeho kůže se odstínem podobá lebce, jen ještě světlejší. Plazu se podobaly nejen jeho nosní dírky, ale také úzké zorničky již zmíněných červených očí. Tyto fyzické změny si Voldemort způsobil sám během vytváření viteálů, jimiž si chtěl zajistit nesmrtelnost.

Harry Potter: Všimli jste si skvělého detailu týkajícího se Voldemortovy róby?

Vliv také podle všeho mělo následné temné vkříšení, jehož jsme se stali svědky v Ohnivém poháru 79 %. Jednou z důležitých ingrediencí tehdy totiž byl hadí jed.

Rudé oči můžeme krátce zahlédnout i ve filmu. Konkrétně hned v úvodním Kameni mudrců 79 %, kde Voldemortova tvář vyrůstá za zadní části hlavy Harryho učitele Quirrella. Této verzi Pána zla však na druhou stranu zase chybí vzezření jedovatého plaza.

A proč vlastně filmaři vzhled postavy tak silně upravili? Režisérovi Ohnivého poháru Mikovi Newellovi   jednoduše přišlo, že Voldemort musí vypadat trochu více lidsky, má-li nahánět opravdový strach. Anatomické zvláštnosti by prý také zbytečně odváděly pozornost diváků.

2) Harry Potter

Herec Daniel Radcliffe   knižního Harryho vystihl dost přesně, včetně spíše drobnější hrdinovy postavy a divokých vlasů (přinejmenším tedy třeba ve Vězni z Azkabanu 85 %). Chybí mu nicméně zelené oči, které mladý Potter zdědil po své matce Lily, jak mu celý zbytek kouzelnického světa do omrzení připomíná.

Důvod vás možná překvapí. Radcliffe je alergický na kontaktní čočky, které se obvykle pro změnu barvy ve filmech používají. Filmaři by tudíž museli oči pracně ve všech záběrech upravovat digitálně. Za zmínku stojí, že herci zprvu nesedly ani Harryho brýle. Konkrétně dostal vyrážku způsobenou niklem, z něhož byly vyrobeny. Tvůrci tak museli pořídit nové z jiného materiálu.

3) Snape, McGonagallová a mnozí další

McGonagallová, Snape, Sirius Black a třeba i Lupin. Ti všichni by měli být výrazně mladší, s výjimkou první zmíněné tak zhruba okolo třicítky. Harryho rodičům bylo jednadvacet, když je Voldemort zabil a do nástupu jejich syna do Bradavic uběhlo pouhé desetiletí. Věk Snapa, Blacka, Lupina a dalších by tudíž měl pohybovat přibližně okolo třicítky.

Harry Potter, Píseň moře i Hobit. Vybírali jsme nejlepší fantasy snímky uplynulé dekády

V případě Lupinova představitele Davida Thewlise   byl rozdíl zhruba jen pětiletý, třeba takový Gary Oldman   už ale na přelomu milénia oslavil čtyřicítku. Alan Rickman   měl dokonce už přes padesát. Snape také v knihách není tak vysoký jako Sirius, zatímco herečtí představitelé to mají naopak.

4) Pošuk Moody a Bill Weasley

Podobně jako Tyrion z Písně ledu a ohně přišel i Moody během bojů s nepřáteli o část nosu. Obě adaptace – Hra o trůny 91 %, tak filmový Harry Potter – však toto konkrétní zranění svých postav vypustily.

Zohavený v obličeji měl být i Bill Weasley po svém střetnutí s vlkodlakem Fenrirem. Nějakou tu jizvu sice zahlédneme i ve filmu, knižní zranění však způsobilo mnohem větší škody. Bill se dokonce obával, že kvůli potrhané tváři přijde o lásku své Fleur.

5) Ron a Hermiona

Billův mladší bratr Ron vypadá asi přesně tak, jak si ho čtenáři knih spisovatelky J. K. Rowlingové   představovali. Schází mu snad jenom výrazné pihy. Filmová Hermiona se ale od té z předlohy už liší poněkud více. S výjimkou prvních dvou dílů nemá mladá čarodějka na plátně tak husté vlasy.

Zmizely také velké přední zuby, které postava z knih zmenšila kouzlem teprve ve čtvrtém díle.

6) Brumbál

Richard Harris  , který hrál Albuse Brumbála v prvních dvou dílech série, vizáž své postavy trefil téměř přesně. Modré oči, dlouhý vous, brýle půlměsícovitého tvaru. Harrisův nástupce Michael Gambon   ale okuláry už tak často nenosil, jeho vousy vypadaly spíš šedě než stříbřitě a na svět hledí zelenýma očima. Ve filmech se také neprojevily Brumbálovy poněkud extravagantní barevné preference co se kouzelnického oblečení týče.

Proč Harry Potter přežil Voldemortovu smrtící kletbu? Nebylo to díky kameni vzkříšení

7) Mnoho dalších

Věděli jste, že Harryho teta Petunie je v knihách blondýna? Že má ministr Rufus Brousek zrzavé vlasy místo filmových hnědých? Že by světlovlasému Nevillovi Longbottomovi prospělo shodit nějaké to kilo? Kadeře Lenky Láskorádové by jí pak měly spadat až někam k pasu. A to jsme pochopitelně ještě pořád nezmínili úplně všechny.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (41 komentářů)  

Flashova sólovka je rozhodně potvrzena, uvedl představitel postavy Ezra Miller

22. 8. Aleš 402

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16367

Harry Potter: Všimli jste si skvělého detailu týkajícího se Voldemortovy róby?

25. 10. Aleš 317

Marty, musíme zpátky do budoucnosti! 10 skvělých filmů o cestování časem

14. 11. Aleš 23315

Harry Potter: 10 slavných čarodějů, kteří vládnou největší mocí

17. 10. Aleš 47306

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 96

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 146

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 45

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11197

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 19736

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

2. 10. Aleš 33328

To nejzajímavější z tohoto týdne: