Jak Marvel tiše přepisoval historii. Tvůrci mezi jednotlivými filmy nenápadně měnili příběh

5. 3. 2020 46 637×75 světlý/tmavý vzhled

Dvacet tři snímků. Takové velikosti už dosáhl propojený komiksový vesmír Marvelu a celých dvanáct let své dosavadní existence se dokázal udržet pohromadě co se příběhu a postav týče. To je jistě úctyhodný výkon. Přesto si pozorný fanoušek rychle všimne, že tvůrci občas zpětně přepisovali historii univerza, když se jim to právě hodilo do krámu.

Pro pořádek ještě zmíníme, že už jsme podobný článek jednou psali. Pokud si chcete přečíst třeba o změnách týkajících se Infinity Gauntlet, Mandarina nebo Lokiho žezla, mrkněte sem. Dnešní článek bude pochopitelně obsahovat případy, o kterých jsme se minule nezmiňovali.

1) Korg v Temném světě

Foto: Falcon

Víte, že se populární kamenný revolucionář Korg původně objevilve druhém Thorovi 72 % s podtitulem Temný svět? Bůh hromu totiž v bitvě na začátku snímku zabije příslušníka rasy kronanů, jehož režisér Alan Taylor   považoval právě za Korga. Když ale jeho nástupce Taika Waititi   pracoval na třetím Ragnaroku 82 %, rozhodl se trochu poupravit historii.

Avengers: Pět důvodů, proč byla Infinity War lepší než Endgame

Z původního Korga se stal jen bezejmený kronanský válečník a diváci se dočkali nové verze postavy, která si okamžitě získala značnou oblibu. Protože se starší Korg nikdy nestihl Thorovi představit, drobná změna vlastně ničemu neuškodila a průměrný divák si jí vlastně ani nemohl všimnout. Nebýt Taylorova režisérského komentáře, nevěděli bychom o ní ani my.

2) Hulkovo zmizení

Foto: Falcon

Závěr týmovky Age of Ultron 73 % si dal záležet na tom, aby vyloučil možnost, že Hulk v quinjetu odletěl do vesmíru. Nick Fury informuje Black Widow, že se domnívá, že loď skončila v hlubinách oceánu a Hulk pravděpodobně doplaval na Fidži. Trval na tom producent Kevin Feige, který nechtěl, aby fanoušci spekulovali o možných kosmických dobrodružstvích obřího zelenáče.

Uběhl rok a ukázalo se, že se tvůrcům bude Hulk hodit do již zmíněného Ragnaroku. Feige změnil názor a musel to poněkud legračně vysvětlovat režisérovi druhých Avengers Jossovi Whedonovi  : „Jossi, hádej kam půjde? Míří do vesmíru.“

3) Chybějící poskok

Foto: Falcon

V loňské obří týmovce Avengers: Endgame 84 % se objevily skoro všechny důležité postavy celého superhrdinského vesmíru. Arcipadouch Thanos také přivedl celou svoji armádu, včetně organizace Black Order a svých adoptivních dcer Gamory a Nebuly. Jednoho věrného poskoka však kdesi vytratil.

Logan, Avengers, Deadpool i Joker. Vybírali jsme nejlepší superhrdinské snímky uplynulého desetiletí

Máme teď na mysli maskovanou postavu v kápi, která Šílenému titánovi radila ve filmech Avengers a Strážci Galaxie. Ve druhém zmíněném snímku nakonec zloducha známého jako The Other zahubí Ronan během své audience u Thanose. V době, do které se vydali Avengers získat Orb a omylem s sebou přitáhli mladší Thanosovu verzi, by tak měl být maskovaný poskok stále naživu.

Přesto jsme ho nikde v Endgame neviděli a funkci titánova hlavního rádce i ve scénách z minulosti zastává Ebony Maw.

4) Loki není zloduch

Foto: Falcon

Herec Tom Hiddleston   propůjčil svému bohu klamu takové charisma, že tvůrci později nechali populární postavu vykoupit se a přejít na správnou stranu barikády. Vypadalo to občas trochu divně: Loki, který před pár lety vtrhl do New Yorku s vražednou mimozemskou armádou, náhle pomáhal svým bývalým nepřátelům. Marvel ale brzy přišel s vysvětlením.

Popis postavy na oficiálním webu Marvelu totiž před časem odhalil, že Loki vlastně není tak zlý. V Avengers 83 % si sice myslel, že vládne svým mocným žezlem, to ale prý pokoutně ovlivňovalo jeho vlastní myšlení. Loki totiž za své zlotřilé skutky nese nejspíš jen částečnou zodpovědnost.

5) Fury a mimozemšťané

Foto: Falcon

Nick Fury v prvních Avengers vysvětluje, proč S.H.I.E.L.D. pracuje na vývoji nových zbraní. Když prý na Zemi dorazil Thor, lidstvo zjistilo, že není ve vesmíru samo – a také, že nemá jak se bránit. To ale nedává smysl vzhledem k předchozím zkušenostem, které s mimozemšťany udělal samotný Fury. Potkal přece měničskou rasu skrullů a ví i o existenci vesmírného impéria Kree. Dozvěděli jsme se to loni v nové Captain Marvel 71 %.

Také víme, že Nick Fury ještě v S.H.I.E.L.D.u v polovině devadesátých let neměl příliš vysokou pozici a pracoval ještě jako řadový agent. Přitom ve druhém Iron Manovi 73 % prozradil Tonymu Starkovi, že znal jeho otce Howarda. Ten ale zemřel už v roce 1991, ještě pár let před událostmi Captain Marvel. Proč by se Howard Stark bavil s obyčejným agentem S.H.I.E.L.D.u tak často, že si Nick Fury myslel, že ho zná lépe než vlastní syn?

Marvel se možná v budoucnu pokusí vysvětlit, že Fury jenom lhal, aby Starka zmanipuloval. Každopádně ale nenápadně mění existující příběh za zády diváků.

6) Loki ovládne Selviga dvakrát

Foto: Falcon

Když už jsme u Furyho, ten také v potitulkové scéně prvního Thora 75 % vítá doktora Selviga na základně, kde S.H.I.E.L.D. zkoumá Teserakt. Záhy se ale ukazuje, že se vědec nějakým způsobem dostal pod kontrolu Lokiho. Selvig přitom nemá typicky modré oči těch, kdo byli ovládnuti žezlem.

Co přijde po Avengers: Endgame? Shrnuli jsme nejzajímavější informace o další fázi Marvelu

Zmatení diváka ale ještě vzroste, když si Loki přijde pro modrou krychli osobně na začátku Avengers. Tehdy totiž žezlo na Selviga použije a ovládne jeho mysl znovu. Proč to musel udělat podruhé? A proč vědec vypadal, že má vlastní vůli, dokud mu Loki nepřiložil hrot své zbraně k hrudníku?

Napadá nás jen jediná odpověď. Potitulkové scény v časech prvních filmů Marvelu teprve přicházely do módy a režisér Whedon nechtěl riskovat zmatení diváků, kterým první zmíněný moment unikl.

7) Scarlet Witch je možná mutantka

Marvel Studios' Character Dictionary Lays the Groundwork For the Revelation That Wanda Is A Mutant from r/MarvelStudiosSpoilers

Asi víte, že se X-Men v budoucnu chystají vstoupit do MCU. Mezi mutanty přitom v komiksech patří i Scarlet Witch, dcera mocného Magneta. Možná vám ale ušlo, že Marvel vydal minulý rok obrazový slovník postav. Ten zdánlivě naznačuje, že hrdinčiny schopnosti nepocházejí jen z Kamene mysli, jak jsme se dosud domnívali.

Kniha připouští možnost, že Lokiho žezlo jen probudilo schopnosti, které už v mladé Wandě dřímaly. Schopnosti, které mohou být třeba i genetického původu.

Bonus) Ještě k rukavici

Foto: Falcon

Nedá nám to a v závěru se ještě jednou vrátíme k Infinity Gauntlet, které jsme se věnovali už ve výše zmíněném starším článku. Nezmínili jsme totiž vysvětlení producenta Kevina Feigeho, kterým se snažil výskyt falešné rukavice v Odinově držení vysvětlit. Všeotec prý repliku nechal vyrobit, aby mohl Asgarďany udržovat v klamném přesvědčení, že jim nehrozí nebezpečí.

To ale nedává nejmenší smysl. Jak jsme se dozvěděli v Infinity War 86 %, Thanos si nechal během své honby za Kameny nekonečna rukavici vyrobit a později v Endgame totéž dokázali i hrdinové. Iron Man dokonce moc Kamenů ovládl jen skrze svou zbroj. Co víc – jak mohl Odin nechat vyrobit kopii něčeho, co dosud neexistovalo?

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor