Batmobily: Mrkněte, jak Temný rytíř střídal vozidla. Jedno umělo šplhat, další zase skákat

6. 3. 2020 2 667×56 světlý/tmavý vzhled

Žádný superhrdinský dopravní prostředek se netěší mezi fanoušky takové popularitě, jako batmobil Temného rytíře. Ochránce Gothamu přitom na plátnech a obrazovkách vystřídal už pěknou řádku vozidel, která často disponovala naprosto unikátními schopnostmi. Dnes si je společně připomeneme.

1) Batman (1966) 71 %

Jedna z nejslavnějších inkarnací batmobilu vozila netopýřího muže v seriálu s Adamem Westem   z poloviny šedesátých let. Přestože jsme jinak žebříček věnovali výhradně filmovým inkarnacím Batmanova vozidla, v tomto případě musíme udělat výjimku. Design s čelními skly ve tvaru kulatých akvárií totiž pozná snad každý fanoušek.

Thorův portál nebo děravý měsíc. 10 dalších filmových detailů, kterých jste si asi nevšimli

Neposkytuje ale úplně ideální výhled, jak se přesvědčil třeba reportér CNN, který si před pár lety vyzkoušel řízení netradičního dopravního prostředku. Stěžoval si také třeba na chybějící klimatizaci, kterou Temný rytíř zjevně na rozdíl třeba od batpadáku nepovažoval za nutné vybavení vozu.

Batmobil, který se ukázal třeba i v nedávném snímku Ready Player One 82 %, vznikl z automobilu Lincoln Futura z roku 1955.

2) Batman (1989) 81 %

Foto: Warner Bros.

Jedním z nejslavnějších režisérů snímků o netopýřím muži zůstává dodnes Tim Burton  , který se k sérii poprvé dostal koncem osmdesátých let. Ve filmech Batman a Batman se vrací 77 % představil herce Michaela Keatona   a také nový vůz, velmi výrazně odlišný od toho seriálového.

Jak už bývá u hraček Temného rytíře zvykem, auto má spoustu užitečných vychytávek. Proslulo například schopností extrémního zúžení, díky němuž dovede proklouznout i uzounkými uličkami Gothamu.

3) Batman navždy (1995) 56 %

Foto: Gemini Film

Na rozdíl od těch Burtonových se filmy Joela Schumachera   do srdcí fanoušků netopýřího muže příliš nezapsaly. Batman i tentokrát obměnil vozový park. Nový batmobil používal kamery místo zpětných zrcátek, otočením kol se vyhýbal střelám z raketometu a proslul také schopností jezdit po zdech s pomocí speciálního háku.

8 vedlejších padouchů, kteří byli děsivější, než ti hlavní

Nejvýraznějším prvkem designu se tentokrát bezpochyby stalo netopýří křídlo umístěné za kabinou řidiče.

4) Batman a Robin (1997) 34 %

Foto: Gemini Film

Anatomií těchto nočních tvorů se inspirovala i o dva roky mladší verze batmobilu z nechvalně proslulého snímku Batman a Robin. Tam oba titulní hrdinové diskutovali o tom, že se na auťák dobře chytají holky. Superman prý pracuje sám hlavně proto, že žádný podobný nevlastní.

Na délku měří tento model celých deset metrů a na pneumatikách má vyražený netopýří symbol. To musí hodně pomáhat, když třeba policie hrdinu pronásleduje zasněženou krajinou.

5) Batman začíná (2005) 86 %

Foto: Warner Bros.

S novým tisíciletím přesedlal Batman z aerodynamických, blikajících aut na opancéřovaný tank. Tumbler batmobil skutečně jezdil a dokonce i skákal. V nouzi nejvyšší se také dokázal sám zničit, přičemž řidiče vypustil z kabiny na batpodu, jednostopém vozidle složeném z předních kol batmobilu.

Tumbler používal Batman Christiana Bala   napříč celkou trilogií Temný rytíř. V závěrečném díle také několik modelů uloupil padouch Bane. Před časem jsme psali také o tom, jak filmaři při natáčení využívali zmenšené modely stroje.

Batmobil na ovládání. Vysvětlíme, jak Christopher Nolan natočil srážku s popelářským vozem

6) Batman vs Superman (2016) 64 %

Foto: Freeman Ent.

Balův nástupce Ben Affleck   představil své vozidlo ve snímku Úsvit spravedlnosti, kde s ním dokonce naboural do Supermana. Tažný hák umožňoval vláčet auta nepřátel, nechyběly ani pro Batmana poměrně netypické smrtící kulomety v přední části. Affleckův batmobil se zjevně inspiroval těžkým pancířem Tumbleru. Nedělalo mu problém jednoduše projet zdí nebo trupem lodi.

Speciální systém světlic pak chránil vůz před těžkými zbraněmi, které se staly osudným jeho předchůdci v Temném rytíři.

7) The Batman (2021)  

Foto: Warner Bros.

Nové fotky režiséra Matta Reevese   také odhalily, jak bude vypadat batmobil Roberta Pattinsona  . Naneštěstí ale samozřejmě zatím nemáme tušení, jaké triky vozidlo v nadcházejícím filmu předvede. Zjevně však bude disponovat přinejmenším přídavným motorem v zadní části, který netopýřímu hrdinovi v případě potřeby propůjčí vyšší rychlost.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 9606

Aquaman porazil Temného rytíře a stal se nejvýdělečnějším DC filmem

28. 1. Aleš 4459

Joker se brzy stane nejvýdělečnějším erkem, Robert Pattinson ho ještě neviděl

21. 10. Aleš 440

Batman: Dave Bautista by se ukázal jako Bane, kdyby dostal příležitost

13. 6. Aleš 1375

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

2. 10. Aleš 17368

Star Wars: Jaké se stane člen Řádu Jedi mistrem? Nedávná kniha to konečně důkladně vysvětlila

Dnes Aleš

Pán prstenů: Představitel Sama Křepelky odhalil, která scéna je pro něj nejdojemnější

Včera Aleš 27

Wonder Woman: Režisérka prozradila něco málo o chystaném spin-offu věnovaném Amazonkám

Včera Aleš 20

Harry Potter: Myslel jsem, že mě každým dnem vyhodí, vzpomíná režisér na natáčení Kamene mudrců

Včera Aleš 35

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 141199

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 18751

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 5347