Zaklínač: Největší rozdíly mezi povídkami a první řadou netflixáckého seriálu

10. 3. 2020 12 467×621 světlý/tmavý vzhled

Tvůrci seriálového Zaklínače 79 % měli nelehký úkol. Převážnou část první série založili na povídkách o Geraltovi z Rivie, v nichž často vůbec nevystupují důležité postavy jako Yennefer a Ciri. Zároveň se rozhodli vyprávět příběh napříč několika časovými liniemi. Nevyhnutelně tudíž museli předlohu z pera polského spisovatele Andrzeje Sapkowského   místy silně upravovat. V několika případech také přišli s něčím úplně novým.

1) Minulost Yennefer

Foto: Netflix

Třeba když nám prozradili leccos o tajemné čarodějce Yennefer, Geraltově femme fatale. Už z knih jsme věděli, že se hrdinka narodila s hrbem, jehož se zbavila až během svého výcviku. Zmínky se dočkal i její mladistvý pokus o sebevraždu. Teprve v seriálu jsme se však stali svědky celého Yennefeřina kouzelnického vzdělávání a zjistili jsme, že měla původně vztah se svým kolegou Istreddem.

Zaklínač: Prozradíme, o čem byly povídky, které se do seriálové adaptace nedostaly

Istredd samozřejmě vystupuje i v povídce Střípek ledu. Tam se však čtenář nedozví, jak dlouho už jeho vztah s Yennefer trvá a jakou spolu oba milenci vlastně mají historii.

Knižní Yennefer nikdy nezmínila proměňování spolužaček v úhoře nebo chytání blesků do lahví. Ani to, že za svou krásu musela zaplatit vyoperováním dělohy, byť i v předloze jsou čarodějky neplodné.

2) Menší zlo?

Foto: Netflix

První epizoda se z velké části soustředila na příběh pádu Cintry a útěk mladé princezny Ciri z dobytého hlavního města. Méně času tudíž zbylo Geraltovi, který v druhé časové lince řešil konflikt mezi čarodějem Stregoborem a mladou Renfri. Možná i proto se příběh tolik liší od povídkové předlohy s názvem Menší zlo.

Zaklínač: co se podařilo, co tak trochu, a co vůbec? Souhrn první řady o Geraltovi, Yen a Ciri

V seriálu si Geralt uvědomí, že chce Renfri na blavikenském trhu získat rukojmí a postupně je zabíjet, dokud nenáviděný čaroděj neopustí bezpečí své věže. Proto vyráží Renfri zastavit, překazí její plán a v sebeobraně ji zabije. Stregobor pak v touze prozkoumat ostatky mladé ženy obrátí místní lid proti Geraltovi a vědmák je vyhnán z městečka.

V povídce však zaklínač pobije celou bandu, jen aby se následně od Renfri dozvěděl, že nakonec žádné rukojmí popravovat neplánovala. Mluvila totiž se Stregoborem a ten ji ujistil, že nevyleze z věže nikdy, ani kdyby měl pomřít celý Blaviken. Geralt tak vlastně ve snaze zvolit menší zlo povraždil její muže zbytečně.

3) Trochu krutější

Foto: Netflix

Doppleři, kteří dovedou měnit tvar a přijmout podobu jiných tvorů, se objevili pochopitelně i v předloze. Seriálový Zaklínač však představil zbrusu novou postavu dopplera, který využíval své unikátní schopnosti k vraždění. V Sapkowského světě přitom tyto bytosti nebývají agresivní a naopak se měničstvím často jen snaží uniknout perzekuci ze strany lidí.

Seriálový doppler navíc zabil moudrého druida Myšilova, jehož podobu následně přijal. I to je v rozporu s předlohou. Knižní postava totiž události celé zaklínačské série přečkala ve zdraví. Je vám tudíž asi jasné, že velkou část příběhu Ciri museli scénáristé Netflixu sepsat čistě pro účely seriálu.

4) Rozmluvy s bardem

Foto: Netflix

Geralt zase na obrazovce mnohem méně mluví. Zatímco v povídkách vědmák často vede vleklé filosofické rozmluvy s bardem Marigoldem a neodolá jediné příležitosti rýpnout si do svého kamaráda, v seriálu povětšinou mlčí nebo dokonce použije pěsti. Nebohý bard pak působí až protivně, jako by se zaklínači vnucoval.

Zachována naopak zůstala Marigoldova notorická tendence k přehánění. V zájmu příběhu neváhá vykutálený umělec použít pořádnou dávku básnické licence a svá dobrodružství po Geraltově boku patřičně přikrášluje.

Harry Potter: Rudooký Voldemort, mladší Snape. Prozradíme, jak vypadají známé postavy v knihách

Pokud jste nový seriál sledovali v originálním znění, neunikla vám nejspíš ještě jedna drobná změna. Zatímco ve hrách či překladech knih a povídek dostal bard v anglicky mluvících zemích jméno Dandelion (Pampeliška), Netflix použil jeho polské jméno Jaskier (Pryskyřník).

5) Sodden

Foto: Netflix

Ve finále první řady jsme se dočkali nejen setkání Geralta s Ciri, ale také vyvrcholení Yennefeřiny dějové linky – bitvy s Nilfgaardem. Čarodějové během ní hájili severní království na Pahorku v Soddenu proti značné převaze. Zatímco povídky a knihy střetnutí pouze zmínily, seriál nás zavedl přímo doprostřed vřavy.

Triss Ranuncul sice utržila zranění v obou verzích, knižní bitva ji ale stála i její vlasy. A když už čarodějku zmiňujeme – možná vás překvapí, že v povídce o strize nehraje žádnou roli a poprvé se představí až v úvodu prvního románu.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (6 komentářů)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: