Drakobijci, králové, přemožitelé balrogů. Hrdinové světa Pána prstenů, které nejspíš vůbec neznáte

Datum vydání 13. 3. 2020Shlédnutí 27 556×Názory k tématu38Sdílení článku185Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Silmarillion spisovatele J. R. R. Tolkiena   není tak úplně klasickou fantasy knížkou. Mapuje historii napříč několika tisíciletími a vypráví příběhy desítek, či spíše stovek zajímavých postav, které by si často zasloužily rovnou vlastní román či celou sérii. Fanoušci filmové trilogie Petera Jacksona   z nich zpravidla znají možná tak jen Aragornovy předky Berena a Lúthien. Dnes vám prozradíme něco málo i o těch méně slavných.

1) Azaghâl z Belegostu

Foto: Warner Bros.

Trpaslíkům se v příbězích ze světa Pána prstenů obvykle nedostává takové pozornosti, jako lidem či elfům. I proto jsme se rozhodli čestné místo na začátku našeho seznamu přenechat pánu Modrých hor, mocnému Azaghâlovi. Ten vládl podzemnímu městu jménem Belegost a v hodině nouze přispěl na pomoc svým spojencům, když se rozpoutala velká bitva se služebníky prvního Temného pána, strašlivého Morgotha.

Pán prstenů: 7 mýtů, kterým věří mnoho filmových fanoušků. Víte, že i elfům rostou vousy?

Nejhrdinštější čin: Odstrašení otce všech draků.

V ní se objevil otec všech draků, mocný Glaurung. Neuměl létat, plival však oheň a vládl hypnotickým pohledem. Hrozilo, že armády elfů a lidí skončí v plamenech a Morgothovo vítězství bude úplné. Raněný Azaghâl však Glaurungovi zabořil nůž hluboko do útrob a drak musel prchnout z bojiště.

Trpaslíci následně s pochmurným zpěvem odnesli svého vládce z bojiště. Skřeti, obři a další temní tvorové se je neodvážili zastavit.

2) Finrod Felagund

Foto: Warner Bros.

Král Finrod založil podzemní říši Nargothrond, s čímž mu pomohli právě výše zmínění trpaslíci z Modrých hor. Během velké bitvy Dagor Bragollach, která skončila pro elfy porážkou, mu zachránil život mladý člověk jménem Barahir. Finrod mu za odměnu věnoval svůj prsten, který se skrze Barahirovy potomky dostal až ke starému známému Aragornovi.

Nejhrdinštější čin: Málem porazil Saurona v pěvecké soutěži.

Když později Barahirův syn Beren potřeboval pomoc se získáním klenotu silmarilu z Morgothovy koruny, Finrod se rozhodl svůj dluh splatit. Hrdinové však byli během cesty odhaleni Morgothovým služebníkem Sauronem a elfí král s ním svedl souboj kouzelných písní. Držel se statečně, ale nakonec prohrál a ve vězení podlehl zraněním poté, co beze zbraně zabil vlkodlaka. I elfové umějí být drsní.

3) Glorfindel a Ecthelion

Foto: Warner Bros.

Svědčí o tom i příběhy elfských velmožů Glorfindela a Ectheliona, kteří oba padli během dobytí Gondolinu. Toto poslední velké království Noldor dlouho chránila před armádami Temného pána jeho skrytost. Nacházelo se totiž uprostřed vysokých, nepřístupných hor. Nakonec ale padlo zradou.

Nejhrdinštější čin: Porazili balrogy.

Ecthelion s sebou vzal samotného pána všech balrogů, Gothmoga. Když přišel o meč, zarazil nepříteli do břicha hrot své přilby a oba sokové se následně utopili ve fontáně. Glorfindel podobně jako později Gandalf srazil svého balroga do hlubiny, ten ho ale stačil chytit za vlasy a strhnout s sebou.

4) Húrin

Foto: Warner Bros.

Bitva nespočetných slz se, jak název napovídá, stala jednou z nejhorších porážek pro elfy a lidi v Prvním věku. Když všichni ostatní padli nebo prchli z bojiště, lidský válečník Húrin zůstal stát. Rozmachoval se svou sekerou s takovou silou, že ji podle písní krev padlých obrů úplně sežehla.

Faramir a Boromir: Bratři měli sen o Prstenu a naposledy se setkali až poté, co Boromir padl

Nejhrdinštější čin: Zabil tolik skřetů a obrů, že ho kusy mrtvých těl zavalily.

„Den zase přijde!“ křikl Húrin pokaždé, když zabil dalšího protivníka. Poté, co takto zavolal sedmdesátkrát sedmkrát, padl pod tíhou usekaných skřetích rukou, které na něm ulpívali. Nepřátelé ho zajali živého, Temný pán Morgoth proklel hrdinovu rodinu zlým osudem a pak Húrina přinutil, aby se na zkažené životy svých milovaných díval.

5) Eärendil

Foto: Warner Bros.

Zajímalo vás někdy, kdo byl otcem vládce Roklinky Elronda? Slavný mořeplavec Eärendil podnikl nebezpečnou cestu za mocnými Valar s prosbou o pomoc proti Morgothovi na samém sklonku Prvního věku. Uspěl a jeho loď byla vyzdvižena na nebesa, kde od té doby září jako jasná večernice.

Nejhrdinštější čin: Zabil ze své létající lodě největšího z okřídlených draků.

Se svou létající lodí později Eärendil během války s Temným pánem zabil největšího z okřídlených draků, Ancalagona Černého. Srazil ho z oblohy přímo na věže Morgothovy pevnosti.

6) Fëanor

Foto: Warner Bros.

Největšího z elfích řemeslníků můžeme nazvat hrdinou jen stěží. Odmítl zničit své klenoty silmarily, aby mohli Valar zachránit krásné stromy, které dávaly světu světlo před zrozením slunce. Nechal povraždit elfy, kteří nechtěli vydat jeho následovníkům své lodě. Tytéž lodě pak spálil a zradil tak svého nevlastního bratra Fingolfina.

Nejhrdinštější čin: V desetidenní bitvě rozdrtil obří Morgothovu armádu.

Přesto Fëanor dosáhl téměř nemožného. Rozdrtil velkou většinu armády Temného pána i bez pomoci Valar a chystal se dobýt samotnou pevnost Angband. Tehdy ho však přepadli balrogové a smrtelně ho zranili, přestože s nimi zuřivě bojoval. Když Fëanor nakonec podlehl těžkým ranám, jeho duch planul tak silně, že sežehl na svém odchodu tělo na popel.

7) Túrin Turambar

Foto: Warner Bros.

O pár odstavců výše jsme si připomněli Húrina a jeho poslední odpor v závěru prohrané bitvy. Zmínili jsme i kletbu, která padla na hrdinovy děti. Postižen jí byl i Túrin, který omylem zabil svého dobrého přítele, nevědomky se oženil s vlastní sestrou a nakonec spáchal sebevraždu.

Nejhrdinštější čin: Zabil mocného Glaurunga.

Vinu na tom nesl zejména již zmíněný drak Glaurung, který Túrina omámil svým hypnotickým pohledem. Před svou tragickou smrtí se však Turambar ještě stihl zlovolnému plazovi pomstít. Když se Glaurung plazil přes propast, Túrin se dostal pod něj a zabil ho svým černým mečem.

8) Helm Kladivo

Foto: Warner Bros. Interactive Entertainment

Většina postav tohoto seznamu žila kdysi dávno v Prvním věku, král Helm ale vládl Rohanu až ve věku Třetím. Za jeho dní se rozhořely boje s Vrchovci a Rohirové se museli stáhnout do Hlásky v Helmově žlebu, který toto jméno samozřejmě dostal až později. Obléhání bylo dlouhé a Helmovi synové během něj padli.

Gandalf: Povíme, jaký úkol měl čaroděj ve Středozemi a jak získal věrného koně Stínovlase

Nejhrdinštější čin: Vraždil Vrchovce holýma rukama, dokud nezmrzl.

Král sám však uprostřed zimy vyrážel do boje a pobíjel nepřátele holýma rukama. Jedné noci pak během takového útoku umrzl ve stoje.

9) Isildur

Foto: Warner Bros.

Krále Isildura si nejspíš pamatujete hlavně jako toho Aragornova předka, který selhal a nezničil ve vhodné chvíli Jeden prsten. Pokud byste jej ale vnímali pouze takhle, trochu byste mu křivdili. Isildur totiž proti Temnému pánovi bojoval ještě před samotným pádem ostrovní říše Númenoru.

Nejhrdinštější čin: Odnesl plod Bílého stromu pod nosem Sauronovi.

Tehdy Isildur ukradl plod tamního Bílého stromu, který později vysadil v nové říši Númenorejců, v Gondoru. Musel přitom bojovat a utržil těžká zranění. Později také uprchl ze své dobyté pevnosti Minas Ithil, z níž se později stalo sídlo přízraků Minas Morgul.

10) Fingolfin

Foto: Warner Bros.

Nejhrdinštější čin: Bojoval se samotným Morgothem a způsobil mu trvalá zranění.

Pokud jste si ale mysleli, že vrcholem statečnosti je bojovat s obry, draky a balrogy, pořádně jste se pletli. Velekrál Fingolfin v zoufalství po prohrané bitvě vyzval na souboj mocného Morgotha, nejzlovolnější bytost všech časů.

Co víc, svým mečem Ringilem Fingolfin Morgotha dokonce zranil. Způsobil Temnému pánovi sedm šrámů, které se už nikdy úplně nezahojily. Sekl také Nepřítele do nohy a ten pak už navždy kulhal.

Fingolfin sám byl však přitisknut k zemi, Morgoth mu šlápl na hrdlo a poté zpřelámal tělo padlého krále.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Pán prstenů se nejspíš vrátí jako televizní seriál. Ne, neděláme si legraci

Pán prstenů se nejspíš vrátí jako televizní seriál. Ne, neděláme si legraci

Datum vydání 4. 11. Autor článku Aleš Názory k tématu21Sdílení článku680
Silmarillion: O čem je Tolkienovo veledílo? Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější příběhy

Silmarillion: O čem je Tolkienovo veledílo? Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější příběhy

Datum vydání 6. 11. Autor článku Aleš Názory k tématu21Sdílení článku670
Pán prstenů: Ukážeme to nejlepší z prodloužené verze. A taky 5 scén, které nenajdete ani tam

Pán prstenů: Ukážeme to nejlepší z prodloužené verze. A taky 5 scén, které nenajdete ani tam

Datum vydání 9. 10. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku606
Faramir a Boromir: Bratři měli sen o Prstenu a naposledy se setkali až poté, co Boromir padl

Faramir a Boromir: Bratři měli sen o Prstenu a naposledy se setkali až poté, co Boromir padl

Datum vydání 31. 1. Autor článku Aleš Sdílení článku582
Jediný pravý Pán prstenů. Mysleli jste si, že je Sauron jen planoucí bulva?

Jediný pravý Pán prstenů. Mysleli jste si, že je Sauron jen planoucí bulva?

Datum vydání 20. 9. Autor článku Aleš Názory k tématu30Sdílení článku577

Futurama se po jedenácti letech vrací! 8. série už je za rohem.

Datum vydání Včera Autor článku Žaneta Sdílení článku1

Lilly a Lana Wachowski - režisérky legendární trilogie Matrix i filmu Atlas mraků zůstávají tak trochu tajemné

Datum vydání Včera Autor článku Lukáš Sdílení článku1

Avatar: Vypiplaná filmová série, která si vyžádala roky pečlivých příprav. Jaké to byly a jak probíhaly?

Datum vydání 27. 5. Autor článku Lukáš Sdílení článku53

Hororová Popelka bude brzy realitou. Chystá se další remake

Datum vydání 27. 5. Autor článku Josef Sdílení článku7
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1619
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku894
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku449