Anatomie selhání: Hra o trůny udělala zásadní chyby mnohem dřív, než si mnozí diváci všimli

26. 3. 2020 40 086×176 světlý/tmavý vzhled

Je to už skoro rok od chvíle, kdy do televize dorazila závěrečná osmá série populární Hry o trůny 91 %. Na rozuzlení války o Železný trůn napjatě čekaly miliony diváků po celém světě. Mnohé však finále zklamalo. Napříč recenzemi kritiků i filmovými databázemi sbírala sezóna rozpačitá hodnocení a vznikla dokonce petice za přetočení, která nasbírala více než 1 800 000 podpisů.

Kritice, hlavně co se týče scénáře, neunikla ani předchozí sedmá řada. Přesto bychom vás dnes rádi přesvědčili, že semínka budoucích problémů byla zaseta ještě o něco dříve. Konkrétně v poměrně populární šesté sérii.

1) Ztráta napětí

Foto: HBO

Hra o trůny nás vždycky dokázala držet přikované k židlím. Každý mohl zemřít, i ty nejoblíbenější postavy. Nikdy jste nevěděli, zda v další epizodě někdo důležitý nepadne nebo neutrpí mrzačící zranění. To se ale zásadně změnilo právě ve výše zmíněné šesté sezóně.

Hra o trůny: 7 nejzajímavějších rodů, které se do seriálové adaptace nevešly

Pamatujete si ještě, jak Aryu Stark přepadla Waif a několikrát jí probodla břicho? Hrdinka poté navíc spadla do špinavých vod Braavosu, které by měly její šance na přežití ještě snížit. Jenomže Arya přežila, vyléčila se s pomocí polévky a několika stehů a v tomto oslabeném stavu stále zvládla utéct nebezpečné vražedkyni a pak ji porazit v souboji.

Foto: HBO

V osmé sérii už asi většina diváků moc nepochybovala, že je Jon Snow v bezpečí. Že Tyrion přežije až do konce seriálu. Že Arya opravdu nezahyne v hořícím Králově přístavišti. To proto, že všechny zmíněné postavy už několikrát přežily situace, v nichž se kdysi ve Hře o trůny běžně umíralo.

2) Osekávání dějových linek

Foto: HBO

Fanoušci si právem stěžovali na vykostěnou příběhovou linku z Dorne, kde scénáristé adaptace vynechali spoustu postav z knih spisovatele George R. R. Martina  . Tvůrci se však situaci rozhodli řešit dost nešťastným způsobem a hned v úvodní epizodě šesté řady nechali zemřít prince Dorana, kterého nahradila Ellaria Sand.

Hra o trůny: O čem bude seriál House of Dragon? Shrnuli jsme stručně historii Targaryenů

Zbavili se sice nepopulární části příběhu, ovšem na úkor logiky děje (Ellaria neměla žádný dynastický nárok na moc v Dorne) a především na úkor postav. Knižní Doran totiž není žádný neschopný zbabělec, nýbrž kalkulující pletichář, který plánuje daleko dopředu. Kdyby tvůrci zůstali věrní jeho původnímu charakteru, mohl být seriál i v pozdních řadách stále plný nečekaných zvratů a odhalení.

Foto: HBO

A co teprve zničení Baelorova septa v desátém díle, kdy Cersei vyhladila v podstatě všechny své politické rivaly? Ano, scéna byla natočená velmi efektně a doprovázel ji perfektní soundtrack skladatele Ramina Djawadiho  . Ale taky jsme se kvůli ní nedozvěděli, o co přesně šlo Nejvyššímu vrabčákovi a zemřela Margaery Tyrell, jejíž střety s Cersei patřily k tomu nejzábavnějšímu v celém seriálu.

3) Úpadek skutečných hráčů

Foto: HBO

S tím souvisí i další zásadní výhrada. Jak seriál spěl ke konci, víc a víc se spoléhal na efektní akční scény na úkor samotného hraní o trůny. Manipulátoři jako Malíček nebo Varys najednou zmizeli skoro na celou sérii z obrazovky. Tyrion v Meereenu vyprávěl vtipy Šedému červovi a Missandei, místo aby rozjel další propracované plány jako kdysi v Králově přístavišti.

Uškodilo to i padouchům. Místo Tywina Lannistera či Petyra Baeliše se tak museli fanoušci v poslední sérii spokojit s pirátským strejdou Euronem, který chodil v motorkářské bundě a neustále upozorňoval na své přirození. Jak ale mohly intrikující charaktery přežít, když jim scénáristé nevymysleli žádný zajímavý příběh.

Proč to vyšlo?

Foto: HBO

V době, kdy se šestá série vysílala, však podobně kriticky mluvil jen málokdo. Není divu. Příběh se pořád mohl čas od času opřít o nápady George R. R. Martina, třeba v případě perfektního odhalení týkajícího se Hodorova jména. Skvěle natočená Bitva bastardů zůstává dodnes s velkým náskokem tím nejlépe vypadajícím fantasy konfliktem, který kdy televize odvysílala.

Jak se zrodila Hra o trůny? Spisovatel George R. R. Martin si původně myslel, že píše povídku

Jaime vyjednávající s Černou rybou, Daenerys na hřbetě draků, kteří rozpoutali ohnivé peklo na palubách lodí otrokářů. Šestá řada prostě měla spoustu skvělých momentů.

Foto: HBO

Jenže taky pomalu ale jistě rozdělovala postavy do týmu klaďasů a týmu záporáků. Neměla odvahu zabít nikoho ze skutečně důležitých hrdinů. A nevědomky tak připravovala půdu rozuzlení, které o pár let později mnohé kdysi nadšené diváky dost zklamalo.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: