Chladnokrevná vražda. Filmový Pán prstenů mohl mít podle Petera Jacksona mnohem temnější konec

28. 3. 2020 16 449×1128 světlý/tmavý vzhled

Server Digital Spy nedávno upozornil na pasáž z knihy Briana Sibleyho Peter Jackson: A Film-maker’s Journey. V autorizované biografii slovutného režiséra se totiž dočteme, že tvůrci filmové trilogie Pán prstenů původně zvažovali jiný, mnohem temnější konec Frodova putování za zničením Jednoho prstenu.

Foto: New Line Cinema

V první natočené verzi Glum ukousl Frodovi prst, načež ho hobit svrhl do lávy uvnitř sopečného kráteru. Tvůrci se prý nejprve snažili přesně adaptovat knihu, kde Glum jednoduše ztratil rovnováhu a spadl do ohnivého jícnu sám. Ukázalo se ale, že v dramatickém kontextu filmu působil na diváka tento vývoj událostí jako zklamání.

Drakobijci, králové, přemožitelé balrogů. Hrdinové světa Pána prstenů, které nejspíš vůbec neznáte

Do finální verze se ale samozřejmě nedostala ani verze s chladnokrevnou vraždou Sméagola. Byla totiž v konfliktu s vizí spisovatele J. R. R. Tolkiena  . Ten napsal Pána prstenů tak, aby vyniklo, že Frodo ve svém úkolu uspěl díky milosrdenství. Jak on sám, tak jeho strýc Bilbo totiž ušetřili Glumův život.

Scéna z finální verze Návratu krále 90 % je kompromisem. Frodo se sice pere s Glumem, nepokouší se však svého soka přímo zabít. Do plamenů pak sklouznou spolu, hobit se však stihne v pádu chytit a před smrtí ho zachrání věrný Sam.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (11 komentářů)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: