Húrinovy děti: Nejtemnější příběh ze světa Pána prstenů vypráví i o incestu a sebevraždě

1. 4. 2020 4 371×187 světlý/tmavý vzhled

Drsnou, temnou fantasy si asi spojujete spíš se Hrou o trůny 91 % než s Pánem prstenů. Možná by vás ale překvapilo, co všechno se ve zdánlivě idylickém světě spisovatele J. R. R. Tolkiena   událo. Elfové vraždili elfy, trpaslíci zabili krále kvůli šperku, spojenci zrazovali. Asi největší tragédií se však stal smutný příběh Húrinových dětí.

Foto: New Line Cinema

Húrin Thalion sám byl mocným válečníkem, otcem tří dětí. Během bitvy nespočetných slz, v níž první Temný pán Morgoth uštědřil lidem a elfům těžkou porážku, odmítl Húrin ustoupit. Srážel nepřátele svou sekerou, dokud ho nezavalili a neodvedli v řetězech.

Společenstvo Prstenu: Jak se změnilo 9 členů v průběhu let a na čem pracují nyní

Morgoth hrdinu mučil, protože chtěl znát polohu skrytého elfího města Gondolinu. Húrin ale odmítl cokoli prozradit. Temný pán proto svému vězni vymyslel strašlivý trest. Proklel jeho rodinu a donutil válečníka, aby bezmocně sledoval utrpení svých nejbližších z výšin sopečných vrcholků Thangorodrim.

Foto: Warner Bros. Interactive Entertainment

Húrin měl tři potomky. Jeho prostřední dcera Lalaith nicméně zemřela na Morgothem stvořený mor ještě několik let před osudnou bitvou a zajetím jejího otce. Kletba tudíž dopadla na nejstaršího Túrina a jeho sestru Nienor.

Túrin strávil velkou část mládí na dvoře elfského krále Thingola v Doriathu. Tato země byla magicky chráněna a stala se tak jedním z posledních bezpečných útočišť před vzmáhající se mocí Temného pána. Túrin kráčel v otcových stopách a záhy se stal obávaným válečníkem, před nímž se skřeti a další poskoci Morgotha třásli.

Foto: Warner Bros.

Nakonec ale Túrina zradil trpaslík, v jehož síních se hrdina skrýval. Skřeti pobili všechny jeho druhy a samotného Túrina vzali do zajetí. Naštěstí ale nikdy nestihli dotáhnout mladíka před Morgothův trůn. Túrina totiž vypátral jeho dobrý přítel, elfí lukostřelec Beleg.

Drakobijci, králové, přemožitelé balrogů. Hrdinové světa Pána prstenů, které nejspíš vůbec neznáte

Tehdy ale zasáhla zlá kletba. Zachraňovaný Túrin si Belega spletl se skřetem a proklál ho jeho vlastním mečem.

Následně se hrdina skrýval v království Nargothrond, kde ale brzy vyšla najevo jeho skutečná identita. Húrinův příběh znali tehdy všichni a Túrin sám byl jedním z největších bojovníků všech dob, takže to záhy dotáhl na králova nejvlivnějšího rádce. Pod Túrinovým vedením začal Nargothrond aktivněji vzdorovat Temnému pánovi.

To ale nebyl dobrý nápad. Morgothova moc totiž po sérii velkých vítězství vzrostla a zmohutněl i otec všech draků, strašlivý plaz Glaurung. Právě toho Temný pán vyslal, aby Nargothrond zničil.

Túrin chtěl s drakem bojovat, ale nedokázal odolat jeho hypnotickému pohledu. Nargothrond zanikl v krvi a v plamenech a spolu s ním zemřela i elfka, kterou hrdina miloval. Vše kvůli Glaurungově lsti – plaz Túrina přesvědčil, že jeho matce a sestře hrozí nebezpečí.

Zdálo se však, že Túrina potká štěstí v neštěstí. Na hrobu své dřívější lásky totiž objevil nahou dívku, která si nic nepamatovala a bezpečně ji odvedl do svého nového domova v lese Brethilu. Brzy se do ní zamiloval, oženil se s ní a čekali spolu i dítě.

Pak se ale znovu objevil Glaurung a Túrin vyrazil, aby svého starého nepřítele zabil. Skryl se v prohlubni a když nelétavý drak přelézal nad ním, zarazil mu černý meč Gurthang do útrob. Morgothův plaz byl smrtelně raněn, stihl však ještě odhalit strašnou pravdu.

Faramir a Boromir: Bratři měli sen o Prstenu a naposledy se setkali až poté, co Boromir padl

Tajemná dívka, která se stala hrdinovou manželkou, byla totiž ve skutečnosti nejmladší Húrinova dcera Nienor. Glaurung ji svým hypnotickým pohledem obral o všechny vzpomínky a Túrin svou nejmlaší sestru nikdy nepoznal, neboť se narodila až krátce po jeho odchodu ke dvoru v Doriathu.

Nienor pravdu neunesla a vrhla se do propasti. Zlému osudu neunikl ani sám Túrin, který zprvu odmítl drakovým slovům věřit. Nalehl na vlastní meč, který tak zároveň zlomil. Tak skončila tragédie Húrinových dětí, ač jsme ji z pochopitelných důvodů shrnuli jen ve velmi zkrácené verzi.

Chcete-li se dozvědět všechny detaily, vřele vám doporučíme knihu nazvanou příhodně Húrinovy děti, kterou po otcově smrti připravil k vydání Christopher Tolkien. Příběh také najdete na stránkách Silmarillionu vedle dalších legend ze světa Pána prstenů.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: