Ďáblův advokát: Akční sci-fi Elysium si nenechte ujít, pokud vám kdysi v kině uniklo

3. 4. 2020 1 712×31 světlý/tmavý vzhled

Režisér Neill Blomkamp   proslul hlavně svým prvním vysokorozpočtovým filmem District 9 82 % o mimozemšťanech, kteří uvízli na Zemi a stali se tu obyvateli druhé kategorie. Příběh se točil okolo témat xenofobie a segregace – ne náhodou se odehrával v Jihoafrické republice. Kritici i diváci byli nadšení a s napětím očekávali režisérův další projekt. Když pak ale v roce 2013 dorazilo Elysium 66 %, mnozí neskrývali zklamání.

Foto: Falcon

Žánrově se totiž snímek posunul dál od místy až dokumentární formy Districtu 9 a s více než trojnásobným rozpočtem leckdy sázel na efektní trikové záběry a akční scény. Reakce diváků byly rozpačité. Jedna recenze například popsala Elysium jako větší, hloupější a méně šikovnou verzi Blomkampova staršího trháku. My bychom ale s odstupem času snímek hodnotili smířlivěji.

Netflix: Doporučíme vám filmy žánru sci-fi, které najdete na populární streamovací platformě

Důvodů máme spoustu. Elysium se odehrává v roce 2154, kdy lidstvo sotva přežívá na naší zbídačené planetě a zazobaná smetánka se stáhla na obří stanici, obíhající okolo Země. Tvůrcům se přitom skvěle podařilo vystihnout atmosféru opuštěného, rozvráceného světa kde kvete podsvětí.

Vydařil se design pozemních vozidel, vesmírných lodí, zbraní, robotických válečníků a třeba i exoskeletonu, který amatérští chirurgové přišroubují hlavnímu hrdinovi přímo k tělu. Všechno vypadá na jedničku. Elysium vysoko v nebesích na první pohled evokuje futuristický ráj.

Užijete si i akční scény, v nichž nechybí napětí. Zejména díky tomu, že mají padouši takřka neustále navrch. Hlavní hrdina Max umírá poté, co schytal pořádnou dávku radiace a přežít může, jen pokud se dostane k pokročilým možnostem léčby v Elysiu. Navíc stojí třeba proti robotům, kteří střílejí se smrtící přesností a vydrží mnohem víc, než živý člověk.

Breaking Bad: Učitel chemie drogovým bossem. Prozradíme, čím slavný seriál uchvátí i po letech

Pomáhá i fakt, že snímek dostal tvrdý rating R. Krev teče, stříká i odkapává, nadává se náležitě sprostě. Ve sci-fi filmech se s něčím podobným stále setkáte spíš jen zřídka.

Foto: Falcon

Elysium se samozřejmě snaží i o myšlenkový přesah, který ale na rozdíl od Districtu 9 servíruje místy dost na sílu. Asi vám to došlo už při popisu ústřední zápletky, která se točí okolo snahy imigrantů dostat se ke kvalitní zdravotní péči.

S odstupem času není ze scénáře nadšený ani sám režisér Blomkamp. Přiznal, že je sice spokojený s vizuálními efekty a samotným hlavním nápadem, příběh si ale zasloužil více péče. Místy navíc působí překombinovaným dojmem, takže sotva stíháte sledovat, co se právě děje. Dokážete-li však všechno tohle překousnout, rozhodně vám nehrozí nuda.

Foto: Falcon

I díky dobrým hereckým výkonům. Matt Damon   v hlavní roli předvádí víceméně svůj standard, zato Sharlto Copley jako brutální padouch Kruger vysloveně září. Zahlédnete též Jodii Foster   a oblíbeného Diega Lunu  , kterého si možná pamatujete ze snímku Rogue One 78 %.

Filmové detaily: V Rogue One Vader rozdrtil vojákovi hrtan, herci si museli nechat narůst kníry

Elysium je nejméně hloupý z hloupých letních filmů, shrnul to svého času docela hezky Huffington Post. Pokud ale nečekáte zázraky a rádi byste si večer pustili vcelku zábavný akční blockbuster, můžeme vám snímek s čistým svědomím doporučit. V současné době ho najdete třeba na Netflixu.

Foto: Falcon

Za pozornost stojí jistě i třetí nejznámější Blomkampův snímek Chappie 65 %. V něm se titulní policejní robot stane po přeprogramování schopným vlastního myšlení. Originální premisu nicméně film nedokázal plně využít a dopadl tak nějak podobně, jako samotné Elysium. Tedy jako příjemný zabiják času, který se vám ale poměrně brzy vykouří z hlavy.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: