Největší středozemská záhada: Ani po šesti desetiletích nevíme, kdo je vlastně Tom Bombadil

8. 4. 2020 33 111×5047 světlý/tmavý vzhled

Svět Pána prstenů je obrovský a důkladně promyšlený. Není divu – slavný spisovatel J. R. R. Tolkien   strávil prací na jeho mytologii a fiktivních jazycích dlouhá desetiletí. Dokonce ještě dnes fanoušci zapáleně diskutují o různých záhadách, které se v knihách britského autora stále skrývají. Možná tou největší enigmou zůstává postava Toma Bombadila.

Pokud vám coby filmovým fandům jméno není příliš povědomé, nedivíme se. Bombadil vystupuje v knižním Společenstvu Prstenu, do filmové adaptace se však postava nedostala. Jak už jsme psali ve starším článku, Tom zachránil hobity Smíška a Pipina před zlovolnou vrbou během cesty Starým hvozdem těsně za hranicemi Kraje.

Faramir a Boromir: Bratři měli sen o Prstenu a naposledy se setkali až poté, co Boromir padl

Pozval pak Froda a jeho přátele do svého domova, kde jsme se o něm dozvěděli v podstatě všechno, co vůbec víme. Bombadil je prý starý, dokonce nejstarší ze všech. Pamatuje si prý první žalud a první kapku deště. Žil dokonce v době, kdy ještě svět ozařovaly pouze hvězdy.

Nepodobá se žádnému jiného tvorovi ve Středozemi. Na člověka je příliš malý, na hobita moc velký. I trpaslíky překonává svou dlouhověkostí a nepodobá se jim svým silným spojením s přírodou v okolí Starého hvozdu. Nepatří ani mezi čaroděje, neboť ti dorazili z Valinoru až v průběhu Třetího věku.

Na Bombadilovi je však vůbec nejzajímavější fakt, že na něj nemá žádný vliv Sauronův Prsten moci. A když píšeme žádný, myslíme tím opravdu žádný. Viděl Froda s nasazeným šperkem, i když ostatní hobiti jenom mžourali do prázdna. Sám si Prsten nasadil a nezmizel! Co víc, vyhodil pak Prsten do vzduchu a nechal zmizet jej, načež ho Frodovi zase vrátil.

Většina fanouškovských teorií se zakládá na domněnce, že je Tom jedním z Maiar, tedy jakýchsi andělských bytostí nadaných neobyčejnou mocí, které existovaly ještě před stvořením světa a mohou přijímat různá fyzická těla. Jenže jedním z Maiar je i sám Sauron a Prsten by měl mít tudíž na bytosti podobného stavu znatelný vliv. Saruman ho přece chtěl pro sebe, zatímco Gandalf se jeho moci velmi bál. Věděl, že by sám nejspíš neodolal pokušení.

Drakobijci, králové, přemožitelé balrogů. Hrdinové světa Pána prstenů, které nejspíš vůbec neznáte

Najdou se tací, kteří vidí v Tomovi samotného stvořitele světa, Ilúvatara. Ten se ale velmi podobá křesťanskému Bohu – staví se proti všemu zlu. Těžko si tedy představit, že by události okolo Jednoho prstenu a války se Sauronem dokázal jen tak ignorovat.

Když během Elrondovy rady padl návrh svěřit Bombadilovi mocný šperk, Gandalf byl rozhodně proti. Tom prý nechápe význam Prstenu a záhy by na něj zapomněl nebo by ho dokonce zahodil. Navíc by podle čaroděje ani on nedokázal odolat moci Temného pána, kdyby ten použil všechnu svou sílu. Takový problém by logicky všemocné božstvo mít nikdy nemohlo. Z podobných důvodů také můžeme téměř vyloučit, že by Tom patřil mezi mocné Valar, kteří na svět dohlížejí.

Kdo je tedy Tom Bombadil, který dokáže uspávat stromy, zahánět duchy z mohyl a nestará se o Jeden prsten?

Předně si musíme uvědomit, že postava vznikla ještě před samotným Pánem prstenů. J. R. R. Tolkien sepsal básně o Tomovi ještě předtím, než začal příběh o Frodově cestě k Hoře osudu nabývat první obrysy. Bombadila se však rozhodl použít již v rané fázi prací na příběhu, jak dokládá svazek The Return of the Shadow ze série The History of Middle Earth.

Glum: Mohl zabít Frodovy rodiče? Vysvětlíme, proč lstivého tvora kdysi lovil Aragorn

Z Tolkienových poznámek konkrétně vyplývá, že spisovatel původně považoval Toma za jakéhosi domorodce, pozůstatek dávno zaniklé éry. Není ostatně jediným tvorem, jehož původ neznáme. Nevíme, odkud se vzala například Odulina matka, pavoučice Ungoliant a netušíme ani, odkud se vzaly tajemné bytosti, které prý Gandalf potkal v hlubinách během svého souboje s balrogem.

Zkrátka a dobře, příběh nám jednoznačně na naši otázku odpovědět nikdy nechtěl, jak potvrzuje i sám Tolkien. „Dokonce i v mytickém věku musí existovat nějaké záhady,“ napsal spisovatel v jednom ze svých dopisů. „Tom Bombadil je jednou z nich (záměrně).“

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (50 komentářů)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: