Hra o trůny: Vybrali jsme nejlepší epizodu z každé z osmi řad populárního seriálu

Datum vydání 21. 4. 2020Shlédnutí 16 981×Názory k tématu1Sdílení článku160Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Hra o trůny 91 % (nejen) svou osmou řadou spoustu fanoušků zklamala či přímo rozhněvala. O tom ale dnes psát nebudeme. Při vší leckdy opravdu zasloužené kritice nás populární fantasy seriál skoro deset let udržel přikované ke křeslům. Proto bychom si rádi připomněli jeho nejlepší epizody z každé jednotlivé série – za inspiraci děkujeme serveru Cheatsheet.

1. série: Baelor (1x09)

Foto: Home Box Office

Snažili jsme se v úvodní řadě najít nějakou epizodu, která by se té předposlední vyrovnala, ale snažili jsme se marně. Devátým dílem se totiž teprve seriál doopravdy rozběhl a stal se fenoménem, který navždy změnil dějiny televize.

Hra o trůny: Ukážeme 7 skvělých scén, které se do seriálu nakonec nedostaly

Jon dostal od velitele Noční hlídky Jeora Mormonta svůj meč z valyrijské oceli, Dlouhý dráp. Robb Stark porazil Jaimeho Lannistera a vzal ho do zajetí. Zranění khala Droga se zatínilo a mocný válečník se už nedokázal udržet na hřbetu koně. Tyrion vedl horské kmeny do války.

Foto: Home Box Office

Přesto se Baelor zaryl do povědomí diváků nejvíc svou závěrečnou scénou, v níž kat Ilyn Payne připravil o hlavu lorda Eddarda Starka. Severský šlechtic přitom do té doby působil jako hlavní hrdina příběhu a mnozí z diváků vůbec nepředpokládali, že by se mu mohlo něco stát.

Sadistický král Joffrey Baratheon se však nenechal obměkčit prosbami Sansy Stark a nařídil popravu, která uvrhla Sedm království do vleklé a krvavé války.

2. série: Černovoda (2x09)

Foto: Home Box Office

A předvídatelní ještě chvíli zůstaneme. Epizodu Blackwater napsal pro druhou sérii sám autor knižní předlohy, George R. R. Martin  . Jde to zatraceně poznat. Ani ne tak v efektních scénách, kde exploduje divoký oheň přímo před obličejem nemile překvapeného krále Stannise, ale hlavně v tišších momentech.

Nebudeme lhát. První pořádná bitva v celém seriálu nás nadchla. Tyrionův proslov ke shromážděným mužů, Ohařův strach z plamenů, Joffryho zbabělost… opravdu bylo na co se dívat. Nejsilnější částí celé epizody byl ale rozhovor královny Cersei s jejím synem, princem Tommenem, kterého se zoufalá vládkyně chystala otrávit.

Černovoda je dodnes horkou kandidátkou na vůbec nejlepší epizodu celého seriálu. I proto, že na rozdíl od některých dalších bitev postavila populární postavy na obě strany barikády. Je těžké přát vítězství Stannisovi, když by nejspíš znamenalo Tyrionovu smrt. A je těžké přát ho Lannisterům, když by ošklivý osud mohl potkat třeba takového Davose.

3. série: Políbený ohněm (3x05)

Foto: Home Box Office

Čekali jste Deště Kastameru? Tentokrát půjdeme proti proudu a vyzdvihneme epizodu z půlky třetí řady, kterou dle našeho soudu fanoušci Hry o trůny dosud řádně nedocenili.

Považte sami. Šedý červ si nechá jméno, které nosil v den, kdy ho Daenerys osvobodila. Jorah se baví s Barristanem, protože se bojí, že starý rytíř ví o jeho špionské kariéře. V Řekotočí zemřou dva zajatí Lannisterové rukou lorda Karstarka a král Robb svého vazala popraví, čímž si proti sobě poštve část vlastních lidí a nevědomky si tak připraví vlastní smrt.

Foto: Home Box Office

Ty nejsilnější momenty však přijdou vzápětí. Jaime Lannister odhalí Brienne pravdu o smrti Aeryse Targaryena. Vysvětlí, že chtěl Šílený král vyhodit do vzduchu celé Královo přístaviště a způsobit smrt statisíců nevinných lidí. Zároveň vrhne stín na zdánlivě ctnostného, spravedlivého Neda Starka.

Hra o trůny: Které postavy z knih nepotkáte a které jsou naopak navíc?

„Myslíš, že chtěl čestný lord Stark slyšet moji verzi?“ odsekne Jaime překvapené Brienne. „Kdyby by ti tvůj úžasný Renly přikázal zabít vlastního otce a stát opodál, zatímco by zaživa hořely tisíce mužů, žen a dětí, udělala bys to? Dodržela bys tehdy svou přísahu?“

Ohař mezitím bojuje o život s Bericem Dondarrionem, který poprvé tasí svůj hořící meč a následně vstane z mrtvých.

Foto: Home Box Office

Epizodu korunuje scéna, v níž Tywin Lannister domlouvá manželství svým dětem. Rozhodne, že si Cersei vezme Lorase Tyrella a Tyrion se ožení se Sansou Stark. Herci Charles Dance  , Lena Headey   a Peter Dinklage   podávají perfektní výkony a v obličejích jim čtete každou jednu emoci.

A Jon s Ygritte tráví čas v jisté severské jeskyni…

Pátá epizoda třetí řady má všechno. Nečekané zvraty, perfektní charakterové momenty, napínavou akci i skvělé dialogy. Mrkněte sami a třeba zpětně uznáte, že si své umístění rozhodně zaslouží.

4. série: Děti (4x10)

Foto: Home Box Office

Ve čtvrté sérii konečně zemřel Joffrey Baratheon, Tyrion stanul před soudem, Hora bojoval s Oberynem Martellem a Noční hlídka bránila Zeď proti hordám Mance Nájezdníka. Stalo se toho opravdu hodně a opět jsme se tudíž dočkali mnoha nadprůměrných epizod. Nejvíc se nám však líbila ta úplně poslední.

Není asi těžké zjistit proč. Stannis zachránil Jonovi kůži a mladík tak mohl konečně spálit tělo své milované Ygritte. Branův kamarád Jojen zemřel, Stark samotný se ale konečně dostal do jeskyně Tříoké vrány. Pastevec z Meereenu v srdcervoucí scéně předložil Daenerys spálené ostatky své tříleté dcery. Daenerys proto spoutá své draky a zavře je pod pyramidou.

Cersei pak svému otci Tywinovi prozradí pravdu o svém incestním vztahu s Jaimem. Lord Lannister je šokován, ale už nestihne nic udělat. Hned v noci totiž Varys pomůže Tyrionovi z vězení a ten zabije nejdřív svou dřívější lásku Šae a následně i samotného Tywina.

Finále, jak má být.

5. série: Tvrdodomov (5x08)

Foto: Home Box Office

Rozhodování mezi osmým a desátým dílem bylo poměrně těžké. Finální epizoda páté sezóny totiž ukázala třeba první let Daenerys na dračím hřbetě, když královna unikla z arény v Meereenu. Arya zavraždila sera Meryna Tranta a Jona probodali muži Noční hlídky. Cersei zase prošla nahá ulicemi Králova přístaviště.

Přesto zvítězil Tvrdodomov, kam v osmém díle vyrazil Jon zachránit divoké před nemrtvými. Bílí chodci dorazí se svými hordami zrovna ve chvíli, kdy probíhá jednání a následuje krátká, leč zuřivá a vizuálně velmi působivá bitva. Jon sám během ní poprvé zabije jednoho z chodců svým mečem z valyrijské oceli.

Krom dění za Zdí se v epizodě mnoho zajímavého nestane – jen Tyrion se stane Daenerysiným pobočníkem.

6. série: Dveře (6x05)

Foto: Home Box Office

Ano, bitva bastardů mezi Jonem a Ramsayem je nejspíš vizuálně nejpůsobivějším střetnutím v celém seriálu. Z nebe prší šípy, kamera sleduje Jona potácejícího se bojištěm a štíty Boltonů se svírají stále těsněji. A to ještě vůbec nezmiňujeme, jak Daenerys v úvodu spálí část otrokářské flotily a připraví tak půdu pro svou invazi do Západozemí.

Tajemství skladatelů: Jak vznikala hudba pro Hru o trůny, Pána prstenů nebo Interstellar

Přesto jsme nakonec dali přednost na první pohled nenápadnému pátému dílu. Ani ne tak proto, že v něm proběhne královolba na Železných ostrovech a moci se chopí Euron Greyjoy – nejsilnější nám přišla závěrečná scéna, v níž se dozvíme pravdu o původu Hodorova jména.

Hra o trůny už dříve zabíjela postavy, mnohdy krutě a nečekaně. Tentokrát ale Bran nevědomky obral Hodora skoro o celý jeho život a donutil ho každým slovem předjímat budoucí smrt. Smutnější osud si umíme představit jen stěží.

7. série: Válečná kořist (7x04)

Foto: Home Box Office

Milovníci velkých bitev ale nemusí věšet hlavu, protože v sedmé řadě nás nejvíc nadchl Daenerysin útok na zásobovací konvoj. Dothrakové s halekáním napadli řady chvějících se lannisterských vojáků, zatímco Drogon zaléval ohněm vozy i muže. Atmosféra vší téhle vřavy byla prostě úžasná. Popel ze spálených těl vířil vzduchem jako sníh, zatímco se Bronn snažil draka trefit střelou z balisty.

Cersei mezitím v Králově přístavišti setkává s Tychem Nestorisem, představitelem Železné banky. Splácí tyrellským zlatem své dluhy a objednává si žoldnéřskou armádu v naději, že ji využije v příští sezóně seriálu. Všichni sice víme, jak to nakonec dopadlo, i tak si ale královna zaslouží aspoň body za snahu.

8. série: Rytíř Sedmi království (8x02)

Foto: Home Box Office

V osmé řadě se nám sice vybíralo jen obtížně, Rytíř Sedmi království však nakonec zvítězil díky titulní scéně, v níž je Brienne v předvečer bitvy o Zimohrad konečně pasována. Asi nejen pro nás byl tento klidný, zdánlivě přehlédnutelný moment vrcholem celé finální série.

Hra o trůny má každopádně více než sedmdesát dílů a je tedy jen přirozené, že se nedostalo na všechny, které by si zmínku zasloužily. Budeme proto rádi, když v komentářích připomenete vlastní favority.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Bitva o Zimohrad je tady. Hra o trůny konečně zveřejnila první trailer k finální řadě

Bitva o Zimohrad je tady. Hra o trůny konečně zveřejnila první trailer k finální řadě

Datum vydání 5. 3. Autor článku Aleš Sdílení článku752
Dorazil druhý trailer na prequel Kingsmana, učí tajné agenty používat padák

Dorazil druhý trailer na prequel Kingsmana, učí tajné agenty používat padák

Datum vydání 30. 9. Autor článku Aleš Sdílení článku486
Naše brány ničí odvážní muži. Pojďme je pozabíjet! 10 nejlepších proslovů před bitvou

Naše brány ničí odvážní muži. Pojďme je pozabíjet! 10 nejlepších proslovů před bitvou

Datum vydání 1. 10. Autor článku Aleš Názory k tématu47Sdílení článku438
10 filmových smrtí Seana Beana. Jak nejkrutěji zahynul chodící spoiler?

10 filmových smrtí Seana Beana. Jak nejkrutěji zahynul chodící spoiler?

Datum vydání 4. 10. Autor článku Aleš Názory k tématu29Sdílení článku390
Festival nezajímavosti. Připomeneme 10 fantasy snímků, na které jste už dávno zapomněli

Festival nezajímavosti. Připomeneme 10 fantasy snímků, na které jste už dávno zapomněli

Datum vydání 7. 10. Autor článku Aleš Názory k tématu15Sdílení článku388

MCU Thor ignoroval příběh z původních komiksů. V tomto díle MCU superhrdinové a jejich komiksové předlohy si prozradíme pár zajímavostí o bohu hromu.

Datum vydání Dnes Autor článku Žaneta Sdílení článku1

Futurama se po jedenácti letech vrací! 8. série už je za rohem.

Datum vydání Včera Autor článku Žaneta Sdílení článku397

Lilly a Lana Wachowski - režisérky legendární trilogie Matrix i filmu Atlas mraků zůstávají tak trochu tajemné

Datum vydání Včera Autor článku Lukáš Sdílení článku56

Avatar: Vypiplaná filmová série, která si vyžádala roky pečlivých příprav. Jaké to byly a jak probíhaly?

Datum vydání 27. 5. Autor článku Lukáš Sdílení článku53
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1619
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku894
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku449