Hra o trůny: Vybrali jsme nejlepší epizodu z každé z osmi řad populárního seriálu

21. 4. 2020 15 770×161 světlý/tmavý vzhled

Hra o trůny 91 % (nejen) svou osmou řadou spoustu fanoušků zklamala či přímo rozhněvala. O tom ale dnes psát nebudeme. Při vší leckdy opravdu zasloužené kritice nás populární fantasy seriál skoro deset let udržel přikované ke křeslům. Proto bychom si rádi připomněli jeho nejlepší epizody z každé jednotlivé série – za inspiraci děkujeme serveru Cheatsheet.

1. série: Baelor (1x09)

Foto: Home Box Office

Snažili jsme se v úvodní řadě najít nějakou epizodu, která by se té předposlední vyrovnala, ale snažili jsme se marně. Devátým dílem se totiž teprve seriál doopravdy rozběhl a stal se fenoménem, který navždy změnil dějiny televize.

Hra o trůny: Ukážeme 7 skvělých scén, které se do seriálu nakonec nedostaly

Jon dostal od velitele Noční hlídky Jeora Mormonta svůj meč z valyrijské oceli, Dlouhý dráp. Robb Stark porazil Jaimeho Lannistera a vzal ho do zajetí. Zranění khala Droga se zatínilo a mocný válečník se už nedokázal udržet na hřbetu koně. Tyrion vedl horské kmeny do války.

Foto: Home Box Office

Přesto se Baelor zaryl do povědomí diváků nejvíc svou závěrečnou scénou, v níž kat Ilyn Payne připravil o hlavu lorda Eddarda Starka. Severský šlechtic přitom do té doby působil jako hlavní hrdina příběhu a mnozí z diváků vůbec nepředpokládali, že by se mu mohlo něco stát.

Sadistický král Joffrey Baratheon se však nenechal obměkčit prosbami Sansy Stark a nařídil popravu, která uvrhla Sedm království do vleklé a krvavé války.

2. série: Černovoda (2x09)

Foto: Home Box Office

A předvídatelní ještě chvíli zůstaneme. Epizodu Blackwater napsal pro druhou sérii sám autor knižní předlohy, George R. R. Martin  . Jde to zatraceně poznat. Ani ne tak v efektních scénách, kde exploduje divoký oheň přímo před obličejem nemile překvapeného krále Stannise, ale hlavně v tišších momentech.

Nebudeme lhát. První pořádná bitva v celém seriálu nás nadchla. Tyrionův proslov ke shromážděným mužů, Ohařův strach z plamenů, Joffryho zbabělost… opravdu bylo na co se dívat. Nejsilnější částí celé epizody byl ale rozhovor královny Cersei s jejím synem, princem Tommenem, kterého se zoufalá vládkyně chystala otrávit.

Černovoda je dodnes horkou kandidátkou na vůbec nejlepší epizodu celého seriálu. I proto, že na rozdíl od některých dalších bitev postavila populární postavy na obě strany barikády. Je těžké přát vítězství Stannisovi, když by nejspíš znamenalo Tyrionovu smrt. A je těžké přát ho Lannisterům, když by ošklivý osud mohl potkat třeba takového Davose.

3. série: Políbený ohněm (3x05)

Foto: Home Box Office

Čekali jste Deště Kastameru? Tentokrát půjdeme proti proudu a vyzdvihneme epizodu z půlky třetí řady, kterou dle našeho soudu fanoušci Hry o trůny dosud řádně nedocenili.

Považte sami. Šedý červ si nechá jméno, které nosil v den, kdy ho Daenerys osvobodila. Jorah se baví s Barristanem, protože se bojí, že starý rytíř ví o jeho špionské kariéře. V Řekotočí zemřou dva zajatí Lannisterové rukou lorda Karstarka a král Robb svého vazala popraví, čímž si proti sobě poštve část vlastních lidí a nevědomky si tak připraví vlastní smrt.

Foto: Home Box Office

Ty nejsilnější momenty však přijdou vzápětí. Jaime Lannister odhalí Brienne pravdu o smrti Aeryse Targaryena. Vysvětlí, že chtěl Šílený král vyhodit do vzduchu celé Královo přístaviště a způsobit smrt statisíců nevinných lidí. Zároveň vrhne stín na zdánlivě ctnostného, spravedlivého Neda Starka.

Hra o trůny: Které postavy z knih nepotkáte a které jsou naopak navíc?

„Myslíš, že chtěl čestný lord Stark slyšet moji verzi?“ odsekne Jaime překvapené Brienne. „Kdyby by ti tvůj úžasný Renly přikázal zabít vlastního otce a stát opodál, zatímco by zaživa hořely tisíce mužů, žen a dětí, udělala bys to? Dodržela bys tehdy svou přísahu?“

Ohař mezitím bojuje o život s Bericem Dondarrionem, který poprvé tasí svůj hořící meč a následně vstane z mrtvých.

Foto: Home Box Office

Epizodu korunuje scéna, v níž Tywin Lannister domlouvá manželství svým dětem. Rozhodne, že si Cersei vezme Lorase Tyrella a Tyrion se ožení se Sansou Stark. Herci Charles Dance  , Lena Headey   a Peter Dinklage   podávají perfektní výkony a v obličejích jim čtete každou jednu emoci.

A Jon s Ygritte tráví čas v jisté severské jeskyni…

Pátá epizoda třetí řady má všechno. Nečekané zvraty, perfektní charakterové momenty, napínavou akci i skvělé dialogy. Mrkněte sami a třeba zpětně uznáte, že si své umístění rozhodně zaslouží.

4. série: Děti (4x10)

Foto: Home Box Office

Ve čtvrté sérii konečně zemřel Joffrey Baratheon, Tyrion stanul před soudem, Hora bojoval s Oberynem Martellem a Noční hlídka bránila Zeď proti hordám Mance Nájezdníka. Stalo se toho opravdu hodně a opět jsme se tudíž dočkali mnoha nadprůměrných epizod. Nejvíc se nám však líbila ta úplně poslední.

Není asi těžké zjistit proč. Stannis zachránil Jonovi kůži a mladík tak mohl konečně spálit tělo své milované Ygritte. Branův kamarád Jojen zemřel, Stark samotný se ale konečně dostal do jeskyně Tříoké vrány. Pastevec z Meereenu v srdcervoucí scéně předložil Daenerys spálené ostatky své tříleté dcery. Daenerys proto spoutá své draky a zavře je pod pyramidou.

Cersei pak svému otci Tywinovi prozradí pravdu o svém incestním vztahu s Jaimem. Lord Lannister je šokován, ale už nestihne nic udělat. Hned v noci totiž Varys pomůže Tyrionovi z vězení a ten zabije nejdřív svou dřívější lásku Šae a následně i samotného Tywina.

Finále, jak má být.

5. série: Tvrdodomov (5x08)

Foto: Home Box Office

Rozhodování mezi osmým a desátým dílem bylo poměrně těžké. Finální epizoda páté sezóny totiž ukázala třeba první let Daenerys na dračím hřbetě, když královna unikla z arény v Meereenu. Arya zavraždila sera Meryna Tranta a Jona probodali muži Noční hlídky. Cersei zase prošla nahá ulicemi Králova přístaviště.

Přesto zvítězil Tvrdodomov, kam v osmém díle vyrazil Jon zachránit divoké před nemrtvými. Bílí chodci dorazí se svými hordami zrovna ve chvíli, kdy probíhá jednání a následuje krátká, leč zuřivá a vizuálně velmi působivá bitva. Jon sám během ní poprvé zabije jednoho z chodců svým mečem z valyrijské oceli.

Krom dění za Zdí se v epizodě mnoho zajímavého nestane – jen Tyrion se stane Daenerysiným pobočníkem.

6. série: Dveře (6x05)

Foto: Home Box Office

Ano, bitva bastardů mezi Jonem a Ramsayem je nejspíš vizuálně nejpůsobivějším střetnutím v celém seriálu. Z nebe prší šípy, kamera sleduje Jona potácejícího se bojištěm a štíty Boltonů se svírají stále těsněji. A to ještě vůbec nezmiňujeme, jak Daenerys v úvodu spálí část otrokářské flotily a připraví tak půdu pro svou invazi do Západozemí.

Tajemství skladatelů: Jak vznikala hudba pro Hru o trůny, Pána prstenů nebo Interstellar

Přesto jsme nakonec dali přednost na první pohled nenápadnému pátému dílu. Ani ne tak proto, že v něm proběhne královolba na Železných ostrovech a moci se chopí Euron Greyjoy – nejsilnější nám přišla závěrečná scéna, v níž se dozvíme pravdu o původu Hodorova jména.

Hra o trůny už dříve zabíjela postavy, mnohdy krutě a nečekaně. Tentokrát ale Bran nevědomky obral Hodora skoro o celý jeho život a donutil ho každým slovem předjímat budoucí smrt. Smutnější osud si umíme představit jen stěží.

7. série: Válečná kořist (7x04)

Foto: Home Box Office

Milovníci velkých bitev ale nemusí věšet hlavu, protože v sedmé řadě nás nejvíc nadchl Daenerysin útok na zásobovací konvoj. Dothrakové s halekáním napadli řady chvějících se lannisterských vojáků, zatímco Drogon zaléval ohněm vozy i muže. Atmosféra vší téhle vřavy byla prostě úžasná. Popel ze spálených těl vířil vzduchem jako sníh, zatímco se Bronn snažil draka trefit střelou z balisty.

Cersei mezitím v Králově přístavišti setkává s Tychem Nestorisem, představitelem Železné banky. Splácí tyrellským zlatem své dluhy a objednává si žoldnéřskou armádu v naději, že ji využije v příští sezóně seriálu. Všichni sice víme, jak to nakonec dopadlo, i tak si ale královna zaslouží aspoň body za snahu.

8. série: Rytíř Sedmi království (8x02)

Foto: Home Box Office

V osmé řadě se nám sice vybíralo jen obtížně, Rytíř Sedmi království však nakonec zvítězil díky titulní scéně, v níž je Brienne v předvečer bitvy o Zimohrad konečně pasována. Asi nejen pro nás byl tento klidný, zdánlivě přehlédnutelný moment vrcholem celé finální série.

Hra o trůny má každopádně více než sedmdesát dílů a je tedy jen přirozené, že se nedostalo na všechny, které by si zmínku zasloužily. Budeme proto rádi, když v komentářích připomenete vlastní favority.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: