M*A*S*H: Finální díl trhal rekordy, spisovatel ale nebyl fanda. Co jste nevěděli o známém seriálu

Datum vydání 6. 5. 2020Shlédnutí 40 767×Názory k tématu18Sdílení článku286Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Od premiéry populárního seriálu M*A*S*H 86 %, zasazeného do dob korejské války, uplynula už dlouhá desetiletí. Přesto má komedie z prostředí vojenské nemocnice stále řadu fanoušků a v žebříčcích popularity se pořád umisťuje velmi vysoko. Dnes jsme pro vás proto shrnuli některé zajímavosti z natáčení všech jedenácti řad.

1) Není to k smíchu

Foto: Bontonfilm

Asi jste zaregistrovali, že komediální seriály často používají takzvaný laugh track, tedy předem nahraný smích, pro zdůraznění obzvlášť vtipných momentů. V posledních dekádách už přidaný chechot spíš vychází z módy, M*A*S*H ho však v sedmdesátých a osmdesátých letech používal docela hojně.

Ptákodemie: Nejhorší film historie? Orli a supi plivali kyselinu, lidé s nimi bojovali ramínky

Tedy ve Spojených státech. Britské publikum si údajně stěžovalo, že je přednahraný smích ruší a televize BBC proto laugh track odstranila. Postupem času mizel i z originální americké verze, nelíbil se totiž třeba ani samotným hercům.

2) Ožehavé téma

 

Foto: Bontonfilm

M*A*S*H délkou svého natáčení víc jak trojnásobně překonal samotnou dobu trvání korejské války, která si ale i tak stihla vyžádat miliony lidských životů. Vzhledem k tomuto zasazení se tudíž produkci nevyhnuly jisté kontroverze.

Televize CBS například odmítla nápad tvůrců na epizodu, v níž by se vojáci vydali do mrazu nachladit se, aby mohli být posláni domů. Údajně by byl díl příliš nevlastenecký. K podobným pokusům přitom v americké armádě během války skutečně došlo.

Zaslouží si víc lásky. Deset filmových a seriálových postav, které možná neprávem podceňujete

Seriál také překvapil dobového diváka sprostými nadávkami. Třeba slovo zk****syn prý američtí diváci v televizi do té doby ještě neslyšeli. Podobný průlom znamenala ale i scéna, kdy se na obrazovkách objevil Radarův nahý zadek.

Jisté rozpory existovaly i mezi tvůrci a jejich domovskou televizí, jak shrnul scénárista Larry Gelbart  : „Chtěli jsme ukázat, že ta válka byla zbytečná. Že pochybili všichni zúčastnění, protože se lidé museli zabíjet, aby někdo někomu něco dokázal.“ V CBS ale měli pro takto vážná témata jen malé pochopení.

3) Režisér filmu nebyl fanoušek

Foto: Bontonfilm

Právě omezení protiválečného a antiautoritářského vyznění příběhu přitom zklamalo režiséra celovečerního snímku MASH  , který se stal pro seriál předlohou. Později se Robert Altman   dokonce nechal slyšet, že televizní verzi považuje za antitezi vlastního filmu a nařkl ji dokonce i z rasismu.

Spokojený nebyl ani spisovatel Richard Hooker  , který za částečně autobiografickým příběhem stál úplně původně. Ústřední postavu Hawkeye Pierce totiž stvořil tak trochu podle sebe a nelíbilo se mu, jak ji ztvárnil herec Alan Alda  . Scénáristé navíc podle Hookerova syna udělali z Pierce tak trochu liberála, zatímco spisovatel sám patřil mezi konzervativce. Na seriál prý skoro vůbec nekoukal.

4) Z nouze ctnost

Foto: Bontonfilm

M*A*S*H vznikal dlouhá léta před moderními drahými seriály typu Perníkového táty 92 % nebo Hry o trůny 91 %. Asi vás tedy nepřekvapí, že se ve skutečnosti nenatáčel v Koreji, ale v americkém Malibu. Náročné byly pro herce zejména scény zasazené do zimního období – museli se choulit v teplém oblečení okolo ohně uprostřed horkého kalifornského léta.

V síti: Zajímavosti o českém snímku o internetových predátorech

Hned třikrát také diváci mohli vidět jedny svatební šaty, i když v tomto případě již není jisté, zda šlo o snahu spořit či jednoduše o mrknutí směrem k pozorným divákům.

Natáčení se také neúčastnili takřka žádní herci korejského původu, jedinou zásadnější výjimkou byl Soon-Tek Oh  . Ostatní Korejce si zahráli třeba různí potomci čínských či japonských přistěhovalců.

5) Velkolepé finále

Foto: Bontonfilm

Když po více než deseti letech na obrazovkách M*A*S*H dospěl ke svému konci, vznikla speciální dvouhodinová epizoda Nashledanou, sbohem a amen. Ta přikovala k televizním obrazovkám ve Spojených státech těžko uvěřitelných 106 milionů diváků, takže se reklamní spoty uprostřed dílu prodávaly dráž, než během Super Bowlu. Koukání nicméně některým Američanům z okolí San Francisca znepříjemňovala bouře způsobující výpadky proudu.

V USA je dodnes závěrečný díl nejsledovanější seriálovou epizodou všech dob. Říká se dokonce, že v New Yorku došlo k problémům s potrubím poté, co se diváci po konci dílu vydali na záchod. Podle všeho jde ale jen o zábavný mýtus.

6) Pokusy o pokračování

Foto: Bontonfilm

Jako poslední ale nevznikla finální epizoda, ale ta, která jí předcházela. Díl Jak jde čas ukázal pohřbení časového pouzdra, které tvůrci skutečně nechali ležet v zemi. Nezůstalo tam však dlouho. O pouhé dva měsíce později ho nalezl kalifornský stavební dělník, který následně kontaktoval herce Alana Aldu. Ten mu ale řekl, že si má pouzdro ponechat.

Televize CBS se samozřejmě snažila na úspěch seriálu navázat, nikdy se to však nepovedlo. Příběh M*A*S*H - Co bylo potom 36 % skončil po pouhých dvou sériích a takový W*A*L*T*E*R 51 % dostal dokonce jen pilotní epizodu.

7) Jen o fous

Foto: Bontonfilm

Možná ale nevíte, že předčasný konec hrozil i originální sérii. Po odvysílání první řady televizi CBS přišlo, že si M*A*S*H nevede zrovna nejuspokojivěji. Nakonec ale došlo ke změně času, kdy se seriál vysílal a čísla se začala zvedat. Nechybělo však málo a možná by dnes M*A*S*H prakticky nikdo neznal.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
FilmHarmonie 2023
Facebook

To nejzajímavější z tohoto týdne:

Herec z franšízy Rychle a zběsile by si rád zahrál postavu Freddyho Kruegera, co na to původní Freddy - Robert Englund?

Sdílení621Herec z franšízy Rychle a zběsile by si rád zahrál postavu Freddyho Kruegera, co na to původní Freddy - Robert Englund?

České sci-fi Bod obnovy vtahuje atmosférou i vynikajícím temným vizuálem alá Blade Runner

Sdílení3252České sci-fi Bod obnovy vtahuje atmosférou i vynikajícím temným vizuálem alá Blade Runner

Fenomenální snímek Rivalové (Rush) režiséra Rona Howarda slaví desáté výročí

Sdílení7013Fenomenální snímek Rivalové (Rush) režiséra Rona Howarda slaví desáté výročí