Star Wars: Proč se přeživší Jediové skrývali napříč galaxií a nespojili se ve snaze svrhnout Císaře?

19. 5. 2020 3 740×36 světlý/tmavý vzhled

Asi každý fanoušek světa Star Wars ví, že válka mezi Republikou a Separatisty byla jen jedním velkým divadlem, které ovládal Palpatine alias Darth Sidious. Jediové, strážci míru a v době války také generálové, nakonec byli zmasakrování v rámci rozkazu 66 a ti, co přežili, se ukryli před zraky formujícího se Impéria. Proč se ale nepokusili se sjednotit a svrhnout Císaře?

Foto: Disney

Odpověď na tuto otázku se skrývá daleko v minulosti, kdy Jediové nebyli primárně válečníci, ale především učenci a rádci. Tato bolestivá prohra přeživším znovu ukázala, že válka není nejlepší cestou a oni samotní by tedy neměli stát v jejím čele. I proto nám původní trilogie ukazuje mistra Yodu spíše jako poustevníka žijícího v bažinách a podobně na tom je i Obi-Wan.

Komiksy z předaleké galaxie nám samozřejmě ukázali, že existovalo mnoho přeživších Jediů, kteří se chopili svých mečů a chtěli něco změnit silou. Zvláště pak série s Darthem Vaderem ukazuje, jak tento sithský lord pátral po konkrétních lidech. Jednak chtěl eliminovat největší hrozby a jednak také hledal někoho, kdo by ho dokázal porazit.

V průběhu let jsme navíc poznávali další a další bývalé padawany i Jedie. Ve světě kontrolovaném Impériem ale není jednoduché začít s nějakým výcvikem, a proto se většina z nich uchýlila ke shromažďování vědění, nebo pomáhání v nějakém menším měřítku, které postupně vyústilo ve vznik nefalšované rebelie.

Mandalorian: Návrat Boba Fetta na scénu by mohl přinést ještě jednu zajímavou postavu

Od rozkazu 66 se ale žádný Jedi nestal vedoucí osobností armády. Luke sice byl označen jako generál v rámci boje proti Impériu, ale svého titulu se vzdal ihned po porážce Sidiouse. I on tedy chtěl ctít rozhodnutí svých mistrů a jít cestou učení, ne války.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: