Hrozný učitel Snape, sebevědomá Ginny. Jak se liší postavy z filmů o Harrym Potterovi od knižních

Datum vydání 12. 5. 2020Shlédnutí 22 432×Názory k tématu16Sdílení článku112Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Odvyprávět příběh tlusté knihy v prostoru zhruba dvou hodin je docela náročný úkol. Tvůrci Harryho Pottera proto občas v příběhu dost škrtali, jak už jsme ostatně na našem webu mnohokrát psali. Tentokrát se však chceme zaměřit na změny, jimiž v adaptaci prošly některé důležité postavy.

Severus Snape

Foto: Warner Bros.

Z filmů si asi na bradavického učitele lektvarů vzpomínáte jako na přísného a protivného učitele lektvarů, který v závěru života svým hrdinstvím pomohl zachránit svět čar a kouzel před Voldemortem. Neváhal se navíc třeba ve Vězni z Azkabanu 85 % postavit mezi ústřední trio a Lupina proměněného ve vlkodlaka, přestože ho to mohlo stát život.

Harry Potter: Nejdůležitější scény z knih, které se měly dostat do filmových adaptací

Knižní čtenáři ale znají mnohem méně sympatickou postavu. Snape se za katedrou občas chová jako ten nejhorší možný učitel. Soustavně ponižuje téměř všechny žáky – když Hermionu zasáhne kouzlo způsobující růst předních zubů, vysměje se jí s tím, že nevidí žádný rozdíl. Jindy se strefuje do Nevilla Longbottoma nebo předčítá bulvární článek o svých studentech.

Foto: Warner Bros.

Ano, Pobertové kdysi Severuse nehezky šikanovali. Je to ale důvod, aby Snape vážně zvažoval, že předhodí Siriuse Blacka mozkomorům a nechá mu vysát duši?

Knižní verze populární postavy zkrátka není ani náhodou hrdinou. Snape sice prokázal mimořádnou odvahu a obětavost, když pomohl Brumbálovi obelstít lorda Voldemorta a připravit jeho pád, zároveň ale strávil celé roky systematickým srážením svých žáků.

Filmová verze oproti tomu i díky výkonu charismatického Alana Rickmana   působí mnohem smířlivějším dojmem. Snape je v ní trochu zahořklý, občas protivný a přísný profesor s pohnutou minulostí.

Ginny

Foto: Warner Bros.

Fanoušci předlohy z pera J. K. Rowling   už roky kritizují změny, jimiž prošla během své cesty na plátno Ginny. Ve filmech dívka vesměs jen stydlivě čeká, až si Harry uvědomí, že existuje. Knižní Ginny naváže vlastní vztah, udržuje v Bradavicích Brumbálovu armádu i během nadvlády smrtijedů nad školou a dokonce pro Nebelvír vyhrála famfrpál, když se Harry nemohl zúčastnit.

Harry Potter: Rudooký Voldemort, mladší Snape. Prozradíme, jak vypadají známé postavy v knihách

Ginny také v knihách mnohem víc mluví a obvykle má silný názor na to, co se zrovna děje. Ve filmech občas můžete i na hodinu dvě zapomenout, že vůbec ve světě čar a kouzel existuje. S trochou nadsázky si můžeme rýpnout, že prokáže nejvíc iniciativy, když požádá Harryho o zapnutí šatů.

Sirius Black

Foto: Warner Bros.

Gary Oldman   dokázal skvěle vyobrazit Siriuse jako rozervaného, ztýraného vězně a později i jako Harryho otcovskou figuru. Ta je ale v jistém rozporu s Blackovou rošťáckou a docela nezodpovědnou osobností z knih. Sirius svého kmotřence bere víc jako dospělého, rovnocenného parťáka než jako adoptivního syna.

Nedodržuje příliš bezpečnostní pravidla a neváhá riskovat, protože se v ústraní po letech věznění docela nudí. Taky se nebojí nezletilé hrdiny zapojovat do nadcházející války s Pánem zla, i když na to ještě možná nemusejí být připraveni.

Rufus Brousek

Foto: Warner Bros.

Mohli bychom zmínit ještě mnoho a mnoho dalších postav (třeba Percyho Weasleyho, který ve filmech nemá skoro žádný prostor), finální místo v našem krátkém seznamu však věnujeme ministru kouzel Rufusovi Brouskovi. Ten nastoupil po Voldemortově návratu a ve filmové verzi si ho zahrál vynikající Bill Nighy  . Naneštěstí však dostal jen minimum prostoru – v podstatě jen předal našim hrdinům Brumbálovo dědictví a poté zemřel.

Knižní Rufus oproti tomu vyvíjel mnohem větší aktivitu. O návratu Pána zla nejprve informoval mudlovského předsedu vlády. Potom se neúspěšně pokoušel přesvědčit Harryho ke spolupráci. Hrdinův příběh chtěl totiž propagandisticky využít proti Voldemortovi.

Lord Voldemort: Odhalíme, co vám filmy neprozradily o mocném Pánovi zla

Konflikt s ministrem dal vyniknout Potterově charakteru. Harry totiž nechtěl spolupracovat s někým, kdo zaměstnává třeba jistou růžovou inkvizitorku, která ještě nedávno plenila Bradavice. Scény s Rufusem byly zkrátka vynechány ke škodě obou zajímavých postav.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *