Letopisy Narnie: Vysvětlíme, proč původní filmová série předčasně skončila

14. 5. 2020 11 532×1106 světlý/tmavý vzhled

Už více než rok a půl víme, že se chystá nová adaptace populárních Letopisů Narnie z dílny Netflixu. Možná si ale ještě vzpomenete na starší trojdílnou verzi známého příběhu, která tak nějak během let vyšuměla do ztracena. V tomto článku se pokusíme objasnit, proč filmová série nedosáhla dostatečného úspěchu a předčasně skončila.

Změny oproti knihám

Foto: Falcon

Úspěch úvodního snímku Lev, čarodějnice a skříň 64 % stál z velké části na fanoušcích knížek z pera C. S. Lewise  . Ti byli většinou spokojení, neboť  se film věrně držel své předlohy, často až do těch nejmenších detailů. S pokračováními se však situace změnila a knižní puristé často neskrývali zklamání.

Letopisy Narnie: Ukážeme prodloužené scény a povíme, proč první film netočil Guillermo del Toro

Zatímco úpravy děje v Princi Kaspianovi 56 % se s trochou dobré vůle daly obhájit jako snaha tvůrců vyhnout se velkému flashbacku uprostřed příběhu, zásadní změny Plavby Jitřního poutníka 56 % už se tak jednoduše vysvětlit nedají. Z filmu jde znát snaha filmařů okořenit příběh pořádnou dávkou akce i za cenu toho, že pak některé scény působí dost samoúčelně.

Zbývající příběhy

Foto: Falcon

Tím se dostáváme k problému, za který adaptace vlastně vůbec nemohou. Zatímco třeba Lev, čarodějnice a skříň čte jako napínavé dobrodružství, taková Poslední bitva je vzdor svému jménu plná hlavně křesťanské symboliky a náboženských alegorií. Trochu podobně navíc vypadá i prequel Lva, čarodějnice a skříně, Čarodějův synovec.

Tvůrcům tak zůstaly k dispozici jen dvě zbývající knihy, Stříbrná židle a Kůň a jeho chlapec. V žádné z nich se ale nevrátí populární sourozenci Pevensiovi do hlavních rolí příběhu. V Koni a jeho chlapci se objeví jen jako vedlejší postavy, zatímco Stříbrná židle pokračuje v příběhu jejich brantrance Eustáce. Zůstává otázkou, jak by se se změnami hlavních hrdinů vyrovnali filmoví fanoušci, kteří knižní Narnii nikdy nečetli.

Konkurence

Foto: Falcon

Přestože si Letopisy našly své diváky, nikdy nedosáhly ani zdaleka takové popularity jako dvě nejznámější fantasy filmové ságy – Pán prstenů a Harry Potter. Čtrnáct dní před Princem Kaspianem měl navíc ve Spojených státech premiéru první Iron Man 82 %. Blížila se doba, kdy začaly pokojům (nejen) cílového publika narnijských filmů vévodit plakáty s marveláckými superhrdiny.

Netflix chystá adaptace Letopisů Narnie. Povíme, o čem jsou příběhy, které jste ještě neviděli

V této souvislostí stojí za zmínku, že scénář ke Kaspianovi pomáhali psát Christopher Markus   a Stephen McFeely  . Ano, scénáristé za Avengers: Infinity War 86 % a Endgame 83 %.

Foto: 20th Century Fox

Na první pohled to navíc vypadalo, že pánprstenovské nadšení pro příběhy plné kouzel a mytických bytostí pomalu opadá. V roce 2006 dorazil do kin Eragon 48 % a dočkal se shodně výsměchu od kritiky i od většiny diváků. Dobře si v kinech nevedl ani Zlatý kompas 58 %, který kiny prošel jen půlrok před Kaspianem.

Renesanci přinesla až seriálová Hra o trůny 91 % pár měsíců po premiéře Plavby Jitřního poutníka. Asi vám ale ani nemusíme vysvětlovat, že se drsný, krvavý příběh plný nahoty a intrik od dětského dobrodružství velmi výrazně liší.

Problémy s právy

Foto: Falcon

Studio Disney stálo za prvními dvěma snímky, na třetím se však podílet odmítlo. Údajně za to mohly rozpočtové a logistické důvody, v pozadí ale podle všeho i konflikt se společností Walden Media, které patřila práva. Plavby Jitřního poutníka se tudíž ujali Foxové. Waldenům však po premiéře třetího snímku vypršela práva k adaptaci a dědicové spisovatele C. S. Lewise je odmítli prodloužit.

Zasloužily si být v lepším filmu. 9 skvělých postav ze snímků, které za moc nestály

Autorovu nevlastnímu synovi Douglasovi Greshamovi se podle všeho nelíbil ani scénář Stříbrné židle, kterou už chtěla C. S. Lewis Company natočit ve spolupráci se společností The Mark Gordon Company. Gresham podle serveru Narniaweb cítil tlak na to, aby se z Narnie stal akční snímek se silnou ženskou hrdinkou.

Nakonec se práva dostala do rukou Netflixu, který plánuje natočit filmy i seriály z kouzelného světa. Uvidíme, jak se bude narnijským kronikám dařit u diváků tentokrát.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: