One Punch Man: Jak si diváci z celého světa oblíbili hrdinu, který zvítězí jediným úderem pěsti

Datum vydání 20. 5. 2020Shlédnutí 5 888×Názory k tématu1Sdílení článku93Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Anime seriály nejsou pro mnoho diváků zrovna jejich šálkem čaje. Očima západního publika působí postavy příliš afektovaně a příběh často zrovna nedává smysl, popřípadě se utápí ve vatě a výplňových epizodách věnovaných třeba vysvětlovacím flashbackům. One Punch Man 88 %, který vypráví o nesmírně mocném superhrdinovi, si však našel řadu fanoušků i mimo obvyklé cílové publikum. Jak se mu to povedlo?

1) Přesycení

Foto: TV Tokyo

Nejzásadnější důvod One Punch Manova úspěchu je nasnadě. Superhrdinů už prostě existuje až moc. Útočí na nás ze stránek komiksů, ze stříbrných pláten i z obrazovek televizí, počítačů a mobilních telefonů. Zachraňují náš svět dokola a dokola v blockbusterech, nekonečných seriálech i videohrách. Leckdy už nás to docela unavuje.

Na parodování superhrdinských klišé si před pár lety postavil značku už populární Deadpool, One Punch Man si ale dokáže dělat z žánrových stereotypů srandu ještě efektivněji. Představuje bizarní postavy typu Mumen Ridera, statečného supercyklisty či bandy ochránců spravedlnosti v tílkách. Vedle vůdce Tanktop Mastera či hrozivě znějícího Tanktop Tigera se ukáží třeba Tanktop Vegetarian nebo Tanktop Al Dente.

Ptákodemie: Nejhorší film historie? Orli a supi plivali kyselinu, lidé s nimi bojovali ramínky

Saitama alias One Punch Man sám je pak zosobněním faktu, že úžasné superschopnosti nemusejí být vždycky zrovna výhra. Ostatní hrdinové mají větší fanklub a hezčí kostýmy, zatímco se protagonista nudí, protože nikde nenachází žádnou důstojnou výzvu.

2) Hrdina, kterého si zamilujete

Foto: TV Tokyo

Saitama navíc nevypadá zrovna jako supermodel. Vlivem tvrdého tréninku mu zmizely vlasy, jeho tvář ze všeho nejvíc připomíná vejce a výraz ve tváři zpravidla působí buď znuděně, nebo trochu přitrouble. Tenhle hrdina má rád své pohodlí, videohry, slevy v supermarketech a občas se vrtá v nose. Vžijete se do něj mnohem snáz, než třeba do takového Supermana.

Hrdinova zábavná obyčejnost ještě vynikne v kontrastu s jeho učedníkem Genosem, který klasické stereotypy naopak do puntíku splňuje. Jeho tělo kyborga má skvělý design, vládne mimořádně efektními schopnostmi a přímo z něj čiší snaha zlepšit se, přiblížit se idealizovanému mistrovi. Který dál polehává u videoher a v tréninkovém souboji Genose porazí, aniž by se aspoň zpotil.

3) Bez pozlátka

Foto: TV Tokyo

Co je ale Saitamovi jeho schopnost zničit (téměř) každého protivníka jednou ranou bez cool image a kvalitního marketingu? Přihlížející ho po zabití nebezpečného monstra bez mrknutí obviní, že protivníka jen dorazil – utahali ho prý známější a populárnější rekové. Podobně se One Punch Man potýká i s byrokracií – Hrdinská asociace ho zařadí do nejnižší kategorie, v níž nezřídka dochází k šikaně nováčků.

4) Perfektní akce

Foto: TV Tokyo

Obzvlášť první řada seriálu, která má paradoxně propracovanější animaci než druhá, přichází občas s velmi působivými akčními scénami. Jejich kořením jsou samozřejmě absurdně nadlidské Saitamovy kousky. Když hrdinu například padouch Boros odpálí až na měsíc, One Punch Man jednoduše zadrží dech a skočí zpátky na Zemi.

Shrek: Tvůrce naháněl aligátor. Slavná písnička All Star ve filmu málem chyběla

Jindy přijde rival Sonic po dlouhém tréninku se speciální technikou, která mu umožní vytvářet své fantomové kopie. Pohybuje se totiž příliš rychle, než aby mohl být vůbec spatřen. Saitama tento působivý kousek snadno napodobí tím, že jednoduše superrychle skáče ze strany na stranu.

Nápadité, zábavné a často napínavé jsou nicméně i souboje jiných hrdinů mezi sebou, popřípadě s nejrůznějšími příšerami. Ty mají často zajímavé slabiny a silné stránky.

5) Návykové openingy

Intro seriálu často udělá pro jeho popularitu mnoho. One Punch Man sáhl po úvodu, který v mžiku navodí tu správnou atmosféru – pořádnou dávkou metalu, prokládanou v příhodných momentech výkřiky HERO! nebo ONE PUNCH!

Přepálený seriál přece potřebuje náležitě přepálenou znělku, nebo ne?

Zaklínač: Mrkněte na potvory z knížek, které možná potkáme v dalších řadách seriálu

Závěrem ještě připomeneme, že se One Punch Man v budoucnu dočká celovečerního snímku z produkce Sony Pictures, jak jsme informovali už v dubnu.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *